Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Windows 10 ve Windows 11, masaüstü işletim sistemi pazarına tamamen hakimdir, bu nedenle PC kullanıcıları için alternatifler olduğunu unutmak kolaydır.

Bir oyuncu olsanız bile, Windows dışı sistemlerde oyun oynama desteğinin nasıl arttığına şaşıracaksınız. Çoğu bir kuruşa mal olmayacak ve Microsoft Windows işletim sistemine en iyi on ücretsiz alternatifi burada listeledik.


Mevcut yazılımınızın bu alternatif işletim sistemleriyle uyumlu bir sürümü olmayabileceğini unutmayın. Uyumluluk katmanlarını kullanmak için alternatif yazılımlar aramanız gerekebilir. Geçişi kolaylaştırmaya yönelik bazı ipuçları için bu makalenin sonundaki “satın almadan önce deneyin” bölümüne bakın.

Ubuntu Linux

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Ubuntu Linux, çoğu kullanıcı için bir Windows alternatifi olmaya odaklanan, iyi bilinen bir masaüstü Linux dağıtımıdır. Ubuntu kullanıcı dostudur ve “teknik” Linux öğelerinin çoğunu gizler.

Popülaritesi sayesinde Ubuntu, Windows oyunları ve üzerinde iyi çalışan birkaç yerel Linux bağlantı noktası için çok sayıda geliştirici desteği ve iyi düzeyde destek sağlar.

Ubuntu’yu denetleyen şirket olan Canonical, işletim sistemini destekleme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Bu Linux dağıtımıyla ilgili endişelenmenize gerek olmayan bir şey, dağıtımın bir gecede aniden terk edilmesidir. Dışarıda pek çok heyecan verici Linux dağıtımı olsa da, birçoğunun gerçek bir fışkırma tehlikesi var.

Terminal komutları ve kendi uygulamalarınızı derleme hakkında korkunç hikayeler duyduğunuz için Linux’u hiç denemediyseniz, Ubuntu başlamak için harika bir yerdir. Tam zamanlı işletim sisteminiz olmaya hazır, ancak Windows’u kopyalamaya çalışmıyor. Böylece kendine özgü yeni bir deneyim yaşayacaksınız.

Chromium

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Chrome OS, hayata, tüm uygulamalarınızı ve yazılımlarınızı bulutta çalıştıran bir web tarayıcısı gibi davranan barebone bir işletim sistemi olarak başladı. Bugün, Chrome OS hala Chromebook cihazlarında bulunan hafif bir işletim sistemidir, ancak buluta bağımlı değildir, bu da internet erişiminiz olmadığında bir ChromeOS dizüstü bilgisayar kullanmayı mümkün kılar. Google Chrome’u çalıştırmanın yüceltilmiş bir yolu olmaktan çok uzun bir yol kat etti. Bu ironik bir şekilde Firefox’u artık bir Chromebook’ta kullanabileceğiniz anlamına gelse de .

Ancak Chrome OS, Chromebook dışı donanımlara yüklemek için açık ve ücretsiz olarak mevcut değildir. Bunun yerine, ChromeOS’un üzerine kurulu olduğu açık kaynaklı işletim sistemini yükleyebilirsiniz: Chromium OS.

Chromium OS’yi yüklemek biraz ilgili ve komut satırı komut dosyalarından çekinenler için değil, ancak gerekli becerilere sahipseniz Chromium OS’yi beğeninize göre oluşturabilirsiniz.

Alternatif olarak, bir PC veya Mac’i sorunsuz bir Chrome cihazına dönüştürebilen CloudReady Home Edition gibi önceden hazırlanmış bir Chromium sürümüne göz atabilirsiniz.

Chromium, modern işletim sistemlerinin bellek ve CPU gereksinimleriyle mücadele eden eski bir bilgisayara hayat vermenin harika bir yoludur. Chromium, Windows ile aynı işlevselliğe sahip olmasa da, ihtiyacınız olan tek şey temel üretkenlik, eğlence ve web’de gezinme ise, bu mükemmel bir seçimdir.

macOS

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Evet, macOS (diğer adıyla OS X) teknik olarak ücretsizdir, ancak onu kullanmak için bir Apple bilgisayar satın almanız gerekir. Pekala, bu kesinlikle doğru değil çünkü macOS’in Apple olmayan bir bilgisayarda kurulu olduğu bir “ Hackintosh ” oluşturmak mümkün. Bu, elbette, macOS lisans koşullarını ihlal ediyor ve çalışması için çok özel bir bilgisayara ihtiyacınız var. Ayrıca Apple, Intel Mac’leri yavaş yavaş kullanımdan kaldıracağından, Hackintosh bilgisayarlar yakında tarihe karışacak, yani bu çok daha uzun süre açık kalacak bir kapı değil.

Bununla birlikte, herhangi bir Mac satın alırsanız, en ucuz MacBook Air veya Mac Mini bile olsa, macOS ek ücret ödemeden dahil edilir ve Windows’a harika bir alternatiftir, mükemmel bir kararlılık sunar ve Final Cut Pro gibi Apple yaratıcı yazılımlarını destekler.

Linux gibi, macOS da Unix benzeri bir işletim sistemidir, ancak özellikle macOS masaüstü ortamı söz konusu olduğunda, kullanımları bundan daha farklı olamazdı. Windows’tan geliyorsanız ve bir Mac satın almayı düşünüyorsanız, oyun dışı neredeyse tüm yazılımların bir macOS sürümüne sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Genel olarak, macOS, Windows’un yapabildiği her şeyi yapabilir. Ayrıca, macOS’i etkileyebilecek kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşma olasılığınız çok daha düşüktür.

macOS ayrıca GarageBand ve Apple’ın ofis uygulamaları gibi bazı harika Apple uygulamalarıyla birlikte gelir. Diğer işletim sistemlerinde ya Microsoft Office gibi bir şey satın almanız ya da Libreoffice gibi açık kaynaklı bir paket kullanmanız gerekir.

Manjaro Linux

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Ubuntu gibi, Manjaro Linux da Windows ve Linux gibi işletim sistemleri için kullanıcı dostu bir yedek olmaya güçlü bir şekilde odaklanılarak oluşturuldu. İşletim sistemi, özellikle Ubuntu’nun masaüstü arayüzünden hoşlanmayan kullanıcılar arasında daha popüler hale geliyor. Manjaro, resmi olarak desteklenen birkaç masaüstü ortamı sunar. Özellikle XFCE, KDE ve Gnome’u destekler.

Ubuntu gibi, birçok Windows uygulamasını ve oyununu Manjaro’da çalıştırmak oldukça basittir. İstediğiniz yazılıma hala erişebildiğinizden emin olmak için WINE , PlayOnLinux, Steam Proton ve daha fazlasını kullanabilirsiniz. Elbette %100 garanti yok, ancak bu uyumluluk katmanları bugün birkaç yıl öncesine göre çok daha iyi. Bu nedenle, Linux dünyasına burnunuzu soktuğunuzdan bu yana bir süre geçtiyse, şu anki duruma şaşırabilirsiniz.

Manjaro’nun “tek tıkla” yapılandırma felsefesinden de bahsetmeye değer. Paket ve güncelleme yönetim sistemi olağanüstüdür ve donanım yönetimi ve sürücü kurulumu da benzer şekilde basittir. Bunlar, Linux’ta herkesin bildiği gibi kullanıcı dostu olmayan iki yöndür, ancak Manjaro’yu geliştiren kişiler bu sorunu aplomb ile çözmüştür.

Fedora Linux

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Fedora Linux, Ubuntu, Mint veya Manjaro’nun yaptığı türden bir medya kapsamı veya kullanıcı ilgisi almıyor. Ancak, her zaman en yeni, en gelişmiş özelliklere ve donanım sürücülerine sahip olmakla ilgileniyorsanız, Fedora Windows alternatifleri arasında en iyi adaydır.

Fedora, özellikle işletim sistemi için geliştirilmiş kendi yazılım kitaplığına sahiptir ve geçmişte Fedora olmayan paketlerin çalışması gerçek bir acı olabilir. Ancak, en son Fedora sürümü, Flathub kullanarak üçüncü taraf yazılımların kullanımını kolaylaştırır. Fedora’nın kendi RPM yazılım paketi formatı vardır. Yine de, zamanla Debian formatı daha popüler hale geldi, bu nedenle genişleyen yazılım desteği, Fedora’nın günlük sürücü işletim sistemi olarak uygulanabilir olmasına yardımcı oluyor.

Fedora, GNOME masaüstü ortamını kullanır ve Gnome 41, yazma sırasındaki en son yinelemedir. Gnome’un geliştiricileri, onu uygun bir modern arayüz haline getirmek için işlevselliğini ekledi ve geliştirdi. Sadece bu da değil, güç tüketimi ve CPU performansı hiç olmadığı kadar dengeli, bu nedenle dizüstü bilgisayarınız için bir Windows alternatifi arıyorsanız Fedora en iyi aday.

FreeBSD

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

FreeBSD, Linux gibidir, ancak bir Linux işletim sistemi değildir! Linux, tam bir işletim sistemi için ihtiyaç duyduğunuz diğer parçaları ekleyen çeşitli Linux dağıtımları ile yalnızca bir işletim sistemi “çekirdeği” iken, FreeBSD eksiksiz bir işletim sistemi sürümüdür.

Bu, masaüstü işletim sistemi olarak Windows’a alternatif arayan herkese önereceğimiz bir işletim sistemi değil. Yine de, başsız bir sunucu olarak veya kendi özel işletim sisteminizin temeli olarak kullanmak için ücretsiz bir işletim sistemi arıyorsanız, FreeBSD’nin yapacak çok şeyi var.

Bir sunucu çözümü arıyorsanız, FreeBSD size gelişmiş yönetim seçenekleri sunan uzun bir yazılım paketleri listesiyle birlikte gelir. Linux ve FreeBSD arasındaki en önemli fark belki de lisans koşullarındadır. Linux açık kaynak lisansı, Linux çekirdeğine dayalı tüm değişikliklerin ve türev kodun da açık kaynak olarak lisanslanmasını gerektirir. Açık kaynaklı işletim sistemi FreeBSD’nin bu gereksinimi yoktur. Bu nedenle, örneğin Sony, PlayStation 4s işletim sisteminin temeli olarak FreeBSD’yi kullandı. Bunun kaynak kodunu internette hiçbir yerde bulamazsınız!

Elbette, FreeBSD’ye biraz çabayla Windows benzeri bir masaüstü vermek mümkündür, ancak zahmete değmez. Bu, tamir etmeyi ve kendi çözümlerini üretmeyi sevenler için. Bir donanım ürünü çıkarmayı planlıyorsanız ve bunun için bir işletim sistemine ihtiyacınız varsa, FreeBSD uzun vadede Windows’tan daha iyi bir seçimdir.

Elementary OS

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Bu macOS deneyimini istiyorsanız, ancak bir Hackintosh veya gerçek bir Apple donanımı istemiyorsanız, Temel İşletim Sistemi muhtemelen en iyi seçiminizdir. Tabii ki, bunun içinde macOS’un hiçbir parçası yok. Ayrıca, Elementary OS geliştiricileri, Elementary OS arasındaki yüzeydeki herhangi bir benzerliğin tesadüfi olduğunu söylüyor.

Belki de sadece hem Temel İşletim Sistemi hem de macOS benzer tasarım felsefelerini paylaşıyor. Yani gerçekten, herhangi birinin bir başkasının çalışmasını kopyalamasından çok bir yakınsak evrim vakası.

Elementary OS Ubuntu’ya dayanmaktadır ve Pantheon masaüstü ortamı GNOME’a dayanmaktadır. Ancak, Elementary’nin gördüğümüz en entegre ve tutarlı Linux dağıtımlarından biri olduğunu iddia edebiliriz. Kullanıcı arayüzü, genellikle yalnızca belirli bir meyve logosuna sahip bir bilgisayarda bulunabilecek ayrıntılara dikkat çeker.

ReactOS

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Bu, Windows’a alternatif olabilecek işletim sistemlerinin bir listesidir, ancak tam anlamıyla Windows’a alternatif olabilecek tek işletim sistemi ReactOS olabilir. “Windows benzeri” bir işletim sistemi olarak, Windows için yazılmış yazılımları yerel olarak çalıştırabilir.

ReactOS, Windows NT işletim sistemleri ailesiyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır ve Windows 2003 ve sonrası için tasarlanmış yazılımları çalıştırmalıdır. ReactOS, DOS yazılımıyla uyumlu, ancak telif hakkıyla korunan herhangi bir kod içermeyen açık kaynaklı bir işletim sistemi olan FreeDOS projesine benzer .

ReactOS, Windows için bir yedek parçadır ve Windows 7 veya Microsoft Windows’un daha eski sürümlerine benziyor ve benzer. Günlük sürücü işletim sistemi olarak kullanılabilir. Yine de, Windows yazılımını başka bir Windows lisansı için ödeme yapmadan çalıştırmak istediğiniz ikinci bir kişisel bilgisayar için belki de en iyisidir.

ZorinOS

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Zorin OS başka bir Linux işletim sistemidir, ancak diğerlerinden farklı bir dağıtımdır. Zorin’in yaratıcıları, hem mevcut macOS hem de Windows kullanıcılarının sistemlerine kolayca geçiş yapmalarına yardımcı olmaya güçlü bir şekilde odaklanıyor. Bunu yapmanın akıllıca yolu, Windows, macOS veya Ubuntu gibi görünen masaüstü düzeni şablonları eklemektir.

Zorin, Ubuntu’ya dayanmaktadır ve grafik kullanıcı arayüzü olarak XFCE 4’ün GNOME 3’ün büyük ölçüde değiştirilmiş bir sürümünü kullanır. Zorin OS, kullanıcıların Windows’ta alışık oldukları oyunları ve uygulamaları kullanmaya devam edebilmeleri için WINE ve PlayOnLinux’un kurulumunu ve konfigürasyonunu kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

Zorin OS, Linux Terminali kullanımını en aza indirdi veya ortadan kaldırdı ve Windows veya macOS’taysanız Terminal komutlarına ihtiyaç duyma olasılığınız yüksek.

Zorin OS’nin üç sürümü vardır, ancak yalnızca ikisi ücretsizdir. Zorin Pro maliyetlidir, ancak birden fazla kişisel bilgisayara yüklemek için bir lisans kullanabilirsiniz.

“Pro” versiyonu birkaç katma değerli özellik ile birlikte gelir. Örneğin, Windows 11 gibi diğer işletim sistemlerine benzeyen ek düzenlere erişebilirsiniz. Zorin OS Pro ayrıca ücretsiz üçüncü taraf önceden yüklenmiş yazılım, bir parola yöneticisi ve Miracast işlevselliği içerir. Ancak, Zorin’in ücretsiz sürümünde üçüncü taraf paketlerini manuel olarak kurabilirsiniz.

Zorin, performansı ve kararlılığı için övgü aldı ve Nvidia GPU kullanıcıları, Zorin OS’deki sürücü desteğinin neredeyse eşsiz olduğunu not etmek isteyebilir. Windows veya Mac’ten açık kaynağa geçmek istiyorsanız, kesinlikle Zorin’i deneyin.

Linux Mint

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Linux Mint, temel aldığı Ubuntu’ya rakip olduktan sonra sürekli olarak bir ana akım haline geliyor. Mint, ihtiyaç duyacağınız tüm yazılımlarla anında kullanıma hazır tam özellikli bir deneyime sahip olma seçeneği sunarak kendini farklı kılar.

Mint’e dahil olan yazılımların çoğu açık kaynak olsa da, açık kaynak alternatifi olmayan üçüncü taraf kapalı kaynaklı yazılımlar da sunarlar. Örneğin, DVD oynatmak, MP3 dinlemek veya Adobe Flash içeriğini oynatmak için ihtiyaç duyacağınız kodekler ve eklentiler.

Bu, bazı Linux topluluklarının ruhuna uygun değil, ancak birçok kullanıcı bu özellikleri istiyor ve hepsini yükleme sürecinden geçmek rahatsız edici olabilir.

Linux Mint, Mint Tools koleksiyonuyla da tanınır. Bu araçlar, bilgisayarınızı yönetmenin ve çoğu diğer dağıtımlarda üçüncü taraf yazılım gerektiren günlük görevleri gerçekleştirmenin kullanıcı dostu yollarını sunar.

Bonus: iOS ve Android

Windows İşletim Sistemlerine 10 Ücretsiz Alternatif

Listemizde bahsi geçen işletim sistemlerinin tamamı tam teşekküllü masaüstü işletim sistemleridir ancak günlük bilgisayar kullanımınız için bir Windows işletim sistemine mi ihtiyacınız var? Çoğu kullanıcı, Android veya iOS’ta ihtiyaç duydukları hemen hemen her şeyi yapmakta zorluk çekmez.

Halihazırda bir Android veya iOS cihazınız varsa, elinizde zaten ücretsiz bir “masaüstü” bilgisayarınız olabilir. Bir Android telefona, Android tablete veya Apple iPad’e harici ekranlar, klavyeler, fareler, depolama alanı ve daha fazlasını bağlayabilirsiniz. Bir iPhone için seçenekler daha sınırlıdır ve o kadar da uygun değildir.

amsung Galaxy S telefonlar gibi bazı Android cihazlarda, harici bir ekrana bağlanırken Windows benzeri bir arayüz sunan “masaüstü” modları bulunur. Ayrıca, çalışmalarda mobil işletim sisteminin gelecekteki bir sürümünde göreceğimiz resmi bir Android masaüstü modu özelliği de var.

Satın almadan önce deneyin”

İşletim sisteminizi değiştirmek ciddi bir iştir, bu nedenle alternatif işletim sistemine geçmeden önce onu beğendiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Kullandığınız yazılımın diğer işletim sisteminde çalıştığından veya aynı işi yapan alternatif bir paket olduğundan emin olmak da önemlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu