Windows 10’daki “Windows Özellik Deneyimi Paketi” Nedir?

Windows Özellik Deneyimi Paketi

Windows 10 artık “Deneyim” adlı garip bir özelliğe sahip. Windows 10’un standart masaüstü sürümleri, “Windows Özellik Deneyim Paketi” nin yüklü olduğunu söyler.

Bu ne anlama geliyor? Microsoft her zaman olduğu gibi gizli davranıyor, ancak işte bildiklerimiz.

Başka bir Windows 10 Gizemi

Ayarlar> Sistem> Hakkında’ya gidip “Windows özellikleri” bölümüne giderseniz, “Deneyim” adlı bir satır görürsünüz. Muhtemelen “Windows Özellik Deneyimi Paketi” nin yüklü olduğunu söylüyor.

Bu bölüm ayrıca size Windows 10’un hangi sürümünü yüklediğinizi, hangi güncelleme sürümünü yüklediğinizi , ne zaman yüklendiğini ve işletim sistemi yapı numaranızı anlatır .


AMD

Tüm bunların ne anlama geldiğini biliyoruz, ancak “Windows Özellik Deneyimi Paketi” nedir? Maalesef Microsoft bunu açıklamayacak! Microsoft gözlemcisi Mary Jo Foley, Microsoft’a sordu ve Microsoft’tan “yorum yok” aldı. Yine de bunun çoğunu açıklayabileceğimizi düşünüyoruz.

Bazı Windows 10 Özellikleri Paketin Parçasıdır

Windows 10'daki "Windows Özellik Deneyimi Paketi" Nedir?

Foley’nin işaret ettiği gibi, Windows Özellik Deneyimi Paketi, Windows 10’daki birçok ” Talep Üzerine Özellik ” ten biri olarak listelenmiştir . Örneğin, Microsoft Paint artık bir “talep üzerine sunulan özellik” dir.

Bu belirli özellik, Windows ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Microsoft, “Windows işlevselliği için kritik olan özellikleri içerir” diyor ve “bu paketi kaldırmamalısınız” diyor.

Aynı belgeler, Windows Özellik Deneyimi Paketinin ilk olarak Windows 10 sürüm 2004’te tanıtıldığını söylüyor – bu, Mayıs 2020 Güncellemesi.

Foley’e göre, paket şu anda ekran görüntüsü almak için bir ekran alıntısı aracı ve bir metin giriş paneli gibi özellikler içeriyor. Windows 10’un temel sürümünün bir parçası olmak yerine, bu özellikler önceden yüklenmiş bu “paketin” bir parçasıdır. Microsoft, Windows 10’un kendisinden bu “talep üzerine özellikler” paketine daha fazla özellik taşıyabilir.

Bu “isteğe bağlı özelliklerin” çoğu, Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler> İsteğe bağlı özellikler altında listelenir, ancak yüklü “Deneyim Paketi” burada görünmez.

Windows 10'daki "Windows Özellik Deneyimi Paketi" Nedir?

Windows Mağazasında İpuçlarını Takip Etme

Öyleyse, bu Özellik Deneyimi Paketi neden var? Neden bu özellikleri Windows 10’da düzgün bırakmıyorsunuz?

Microsoft söylemeyecek ama kesinlikle bazı fikirlerimiz var. Şuna bir göz atın: Microsoft Store’da bir ” Windows Özellik Deneyimi Paketi ” ve ayrı bir ” Windows 10X Özellik Deneyim Paketi ” listesi vardır. Bu iki şeye işaret ediyor.

Windows 10'daki "Windows Özellik Deneyimi Paketi" Nedir?

Windows Mağazasında İpuçlarını Takip Etme

Öyleyse, bu Özellik Deneyimi Paketi neden var? Neden bu özellikleri Windows 10’da düzgün bırakmıyorsunuz?

Microsoft söylemeyecek ama kesinlikle bazı fikirlerimiz var. Şuna bir göz atın: Microsoft Store’da bir ” Windows Özellik Deneyimi Paketi ” ve ayrı bir ” Windows 10X Özellik Deneyim Paketi ” listesi vardır. Bu iki şeye işaret ediyor.
Windows Bileşenleri için Daha Hızlı Güncellemeler?
Ekim 2020 Güncellemesi itibarıyla, bu özellik deneyimi paketinin henüz Mağaza aracılığıyla güncellendiğine dair bir gösterge yok. Ancak olabilir!

Microsoft, özellik deneyim paketini Mağaza aracılığıyla güncelliyorsa, şirket paketin içindeki yazılımı altı ayda birden daha sık güncelleyebilirdi.

Windows’tan pakete taşınan her şey – belki de Dosya Gezgini gibi yerleşik bir uygulama veya Windows görev çubuğu veya Başlat menüsü gibi bir bileşen – çok daha hızlı güncellenebilir.

Tüm Microsoft Cihazları İçin Tek Bir İşletim Sistemi mi?

Microsoft, çift ​​ekranlı cihazlar için tasarlanacak olan Windows 10X üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor , ancak şimdi başlangıçta geleneksel masaüstü uygulamalarını kapsayıcılarla sınırlayan daha “modern” bir Windows sürümü olacak gibi görünüyor.

Windows’un bu farklı sürümleri aynı temel işletim sistemine sahip olabilir ve yalnızca “Özellik Deneyim Paketi” bakımından farklılık gösterebilir.

Başka bir deyişle, bu, Microsoft’un Windows Çekirdek İşletim Sistemi hedeflerinin ilerlemesine yardımcı olabilir : Tüm cihazlara güç veren, üzerlerine farklı deneyimler yüklenmiş tek bir Windows çekirdek işletim sistemine sahip olmak. Gelecekteki bir Xbox’ın Windows 10’u “Xbox Özellik Deneyimi Paketi” ile çalıştırabileceğini veya gelecekteki bir Windows Phone’un “Windows Phone Deneyim Paketi” ile Windows 10 çalıştırabileceğini hayal edin.

Gelecekle İlgili İpuçları, Ama Şimdide Yararı Yok

2020’nin sonunda Windows 10’un Ekim 2020 Güncellemesinden itibaren, Ayarlar ekranındaki “Deneyim” satırını görmezden gelmeli ve şimdilik “Windows Özellik Deneyimi” ni unutmalısınız. Gerçekten hiçbir şey ifade etmiyor.

Varlığı, Microsoft’un geliştirme sürecinin bir ürünüdür: Şirket her zaman dahili olarak deneyler yapmaktadır ve bu denemenin işaretleri, Windows 10’un yayımlanan sürümlerinde görünmektedir. Bu bilgiler, deney yapan ve sorun giderme yapan Microsoft mühendisleri için önemli olabilir, ancak bu önemli değildir. Microsoft dışındaki Windows kullanıcıları için bir şey ifade etmiyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu