Tiktok Takipçi Satın Al

Bilgisayarınızı Windows 11’e Yükseltmeye Değer mi?

Windows yeniden tasarlandı. Ancak bu sizi Windows 10'dan Windows 11'e geçmeye ikna etmek için yeterli mi?

24 Haziran 2021’de Microsoft, Windows 11’in bu tatil sezonunda kullanıma sunulacağını kamuoyuna duyurdu. Windows’un yeni sürümü, şeffaf kullanıcı arayüzlerinden oyun performansı artışlarına kadar yeni özellikler ve yükseltmeler getiriyor.


Windows 10 ile yolları ayırmak ve yeni çıkan Windows 11‘e geçmek göz korkutucu olabilir. Bu geçişi yapmaya değip değmeyeceğine karar vermek sizi zor durumda bırakabilir.

Burada, özellikle mevcut işletim sisteminizden memnunsanız, Windows 11’in bir yükseltmeyi garanti edip etmediğine karar vermenize izin vererek gerçekleri ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz.

Bilgisayarınız Windows 11 ile Uyumlu mu?

Teknik ayrıntılara başlamadan önce , bilgisayarınızın Microsoft tarafından belirtilen Windows 11 sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olmalısınız. Sisteminizdeki donanıma aşina değil misiniz? Ek olarak Windows 11 sistem gereksinimleri listesine ise göz atabilirsiniz.

Windows 11 ilk duyurulduğunda, Microsoft’un PC Sağlık Kontrolü Uygulaması, cihazınızın uyumlu olup olmadığını kontrol etmenize izin verdi. Ancak, uygulama sorunlarla karşılaştı ve Microsoft şu anda onu geri çekti.

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Alternatif olarak, uyumluluğu kontrol etmek için WhyNotWin11‘i indirebilirsiniz. Robert C. Maehl tarafından GitHub’da oluşturulan ve kullanıcıların sistemlerinin neden Windows 11 uyumlu olmadığını anlamalarına yardımcı olan basit bir algılama komut dosyasıdır.

Bilgisayarınızda üçüncü taraf bir uygulama çalıştırmaktan endişe ediyorsanız, korkmayın. Sizin için zaten test ettik. Bu yazılım tamamen güvenli ve kullanımı ücretsizdir ve aşağıda ekli ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştıramamasının tüm nedenlerini bilmenizi sağlar.

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Windows 11’in Windows 10 Üzerinden Üstün Olduğunu İddia Ettiği Yer

Windows 11’e yükseltirseniz ne elde edersiniz? İşte Windows 10’a kıyasla avantajlarının bir örneği.

Görsel Farklılıklar

Windows 11, en göze çarpanı Kullanıcı Arayüzü (UI) olan tabloya epeyce değişiklik getiriyor. Microsoft, buzlu cam görünümünü çoğaltmaya çalışıyor ve Windows 11’de şeffaf bir başlangıç ​​çubuğu bulunuyor. Araç çubukları da gözleri oldukça yoran fütüristik şeffaf bir görünüm için yeniden tasarlandı.

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

Microsoft, çalışan tüm uygulamalarınız için özelleştirilebilir düzenlerin önemini kabul etmiştir. Her şeyi istediğiniz gibi düzenlemenize izin vererek her şeyi yeniden düzenlemenin birçok yolunu içeriyor. Tabii ki, Linux kullanıcıları bu özelliğe zaten aşina olacaklar, ancak sonunda Windows 11’in de bunu benimseyeceğini bilmek yardımcı oluyor.

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Ayrıca Windows 11, ihtiyaçlarınıza göre özel düzenler oluşturmanıza olanak tanır, böylece düzenlemeye daha az, üretkenliğe daha fazla zaman ayırabilirsiniz. “Çalışma”, “Oyun”, “Rahatlama” vb. gibi özelleştirilebilir profiller ayarlayarak, aynı anda birden fazla görev arasında, bunları birbirine karıştırmadan kolayca çalışabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Platformlar Arası Entegrasyon

Yeni tasarlanan Microsoft Store, Android uygulamalarını doğrudan Windows 11’e dahil eder, böylece uygulamaları tıpkı Android Telefonunuzda olduğu gibi doğrudan entegre Amazon Mağazasından yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Oyun Performansı Artışı

Microsoft’un Windows 11 için markalama konuşmasının bir parçası , “Oyuncuysanız, Windows 11 sizin için yapılmıştır” şeklindedir. Microsoft, Windows 11’in varsayılan olarak DirectStorage ile gönderileceğini duyurdu.

DirectStorage, sisteminizin oyun dosyalarını açmak için CPU’nuzu kullanmanın çağdaş yöntemi yerine GPU’nuzu (daha yaygın olarak Grafik Kartı olarak bilinir) kullanmasına izin veren DirectX için bir Uygulama Programlama Arayüzüdür (API).

Bu, oyunlar için daha hızlı yükleme süreleri ve daha yüksek doku akışı bütçesi anlamına gelir. DirectStorage’ı ve performans üzerindeki etkisini zaten ayrıntılı olarak ele aldık.

Bu Özellikler Yükseltmeyi Garanti Eder mi?

Tüm bu göz alıcı görsellere ve yeni özelliklere direnmek zor, ancak bu bizi tam bir çember haline getiriyor; Mevcut işletim sisteminizden memnunsanız Windows 11’e yükseltmeye değer mi?

Çeşitli testler ve popüler teknoloji YouTuber’ları tarafından değerlendirildiği üzere, Windows 10 ve 11 performans açısından pek farklılık göstermiyor. Ayrıca, tüm bu testler, eğer varsa, minimum farklılıklar bildirir. Windows 11, Lite Windows 10 sürümünden (Windows 10X olarak da bilinir) “ilham aldığından”, şaşırtıcı değildir, dolayısıyla neredeyse aynı performansı sunar.

Windows 11’deki Microsoft markalı yeni özellikleri inceledik; ancak DirectStorage dışında neredeyse hiçbir şey yeni değildir. Windows 11’in sunduğu her şeyi üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla Windows 10’un kendisinde çoğaltabilirsiniz.

Şimdiye kadar, Windows 11’in Windows 10 üzerinde sahip olduğu tek kullanım özelliği, artırılmış özelleştirme seçenekleri ve yeni kullanıcı arayüzüdür.

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Tüm bunlardan çıkarılacak sonuç şu ki, yeni bir şeye yükseltme yapmak çekici görünse de, Windows 11’in Windows 10’a göre ne kadar daha iyi olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Tüm performans ölçütleri, en çok kullanılan Windows 11 Insider Preview derlemesine dayanmaktadır. muhtemelen Microsoft’un şu anda üzerinde çalıştığından aylar daha eski ve ele alındığı gibi performansta önemli bir farklılık göstermiyor.

Bu kıyaslamalarda görüldüğü gibi, Windows 11 çoğu alanda Windows 10’a göre neredeyse %1’lik bir performans artışı gösteriyor, hatta bazen öncekinden daha düşük performans gösteriyor. Bunun, programların ve uygulamaların henüz Windows 11 için resmi olarak optimize edilmemiş olmasından kaynaklandığını umuyoruz.

Ayrıca Microsoft, amaçlandığı gibi çalışan yeni sürümlerin mükemmel bir kaydıyla tam olarak övünmez. Örneğin, Windows 10’un “mürekkep oluşturma ve yazma tanıma”daki yerleşik tuş kaydedicilerden, hassas kullanıcı verilerini toplayıp iletmeye kadar Windows Telemetri’ye kadar değişen sorunlar yaşadığını hepimiz biliyoruz. Bildiğimiz kadarıyla, Windows 11 benzer sorunlarla karşılaşabilir.

Ek olarak, Windows 11’in ne tür bir bloatware ile birlikte gönderilebileceğini bilmiyoruz. Windows 10, Windows’un genellikle önceden yüklenmiş olduğu tüm uygulamalar nedeniyle performansla mücadele etti.

Windows 11’e yükseltme yaparken, özellikle geliştiriciler için başka bir endişe, Windows 11’in Güvenli Önyüklemeyi etkinleştirmenizi gerektirdiğinden, Linux’u Windows ile çift önyükleme yeteneğini kaybetmesidir. Bir geliştirici olarak bu bile sizi Windows 11’e yükseltme fikrinden vazgeçirmek için yeterlidir.

En büyük dezavantajı, Linux’u yüklemek için Güvenli Önyüklemenizi devre dışı bırakmanız gerekmesidir . Bu küçük bir rahatsızlık gibi görünebilir, ancak Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakmak, bilgisayarınızı önyükleme işlemi sırasında bulunabilecek herhangi bir kötü amaçlı koda açar.

Bir Linux dağıtımı olan Ubuntu, Güvenli Önyüklemeyi destekliyor, ancak bildirildiğine göre sorunlara neden oluyor. Ubuntu, Canonical UEFI anahtarı tarafından imzalanır, bu nedenle başarıyla doğrulanırsa önyükleme işlemi devam eder. Önyükleme işleminin herhangi bir noktasında görüntüyü doğrulayamazsa, bir hata önyükleme işlemini durduracaktır.

Son Karar

Bilgisayarınızı Windows 11'e Yükseltmeye Değer mi?

Windows 11’in Windows 10 21H2’nin daha parlak, yeniden markalanmış bir sürümü olduğunu ve aşağı yukarı aynı performans seviyelerine sahip olduğunu bilerek, şu anda sizin için en iyi olan işletim sistemini kullanmaya devam etmenizi öneririz, eski bir özdeyişi olan bir şeyi düzeltmemeye devam edin. bozuk değil ve geçiş yapmadan önce daha fazla bilgi ve inceleme bekliyor.

Şimdilik tavsiyemiz, Windows 11’i ister kişisel ister ofis işi olsun, günlük kullanım için bağımlı olmadığınız yedek bir sisteme kurmak olacaktır. Windows 10 hala dört yıllık iyi bir resmi desteğe sahip. Microsoft’un gizlilik/güvenlik endişeleri konusunda şeffaf olması ve zaman zaman ortaya çıkabilecek olası sorunları çözmek için verimli bir şekilde çalışması şu anda nispeten iyi bir noktada.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu