Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 10’un Desteği 2025’te Sona Eriyor: 3 Yıl Daha Güvenlik Güncellemesi Alacak

Microsoft, 2025 yılında işletim sistemi için destek sona erdiğinde tüketicilere Windows 10 için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) için ödeme yapma imkanı sağlayacak.

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına üç yıl daha güvenlik güncellemeleri sunacak olan Extended Security Updates (ESU) programını tanıttı. Şirket, Windows 10’un destek sonu tarihinin 14 Ekim 2025 olduğunu ve o tarihten itibaren kullanıcıların güvende kalmak için Windows 11‘e geçmeleri gerektiğini söylüyor. Ancak Microsoft, daha önce de olduğu gibi başka bir popüler Windows sürümü için de ESU programı sunarak Windows 10’da kalmak isteyenlere bir nefes aldırıyor.

ESU programı, Windows 7 için sundukları programla benzerlik gösteriyor. Ödeme yapabilen kullanıcılar, bir yıl için birer birer satın alacakları ESU programıyla üç yıl boyunca aylık güvenlik güncellemeleri ve teknik destek alabilecekler. Şirket, “fiyatlandırma daha sonra açıklanacak” dese de, Windows 7 versiyonu için programın her yıl maliyetini artırdığını ve PC sayısına göre ödeme yapıldığını belirtiyor.


Bu seferki fark ise Microsoft’un bireylere de Windows 10 ESU güncellemeleri sunacağını açıklaması. Ancak şirket detayları paylaşmadı. Windows 10’un yaşam döngüsü desteği sayfasında daha fazla bilgi bulunabilir.

Windows 10 Desteği 2025’te Sona Eriyor

Windows 10'un Desteği 2025'te Sona Eriyor: 3 Yıl Daha Güvenlik Güncellemesi Alacak

Microsoft, Windows 10 22H2′nin son sürümü olacağını ve ESU döneminde işletim sistemine herhangi bir ek özellik eklemeyeceğini tekrar vurguluyor. Windows 10, geçen yılın sonlarında çıkan 22H2 güncellemesinden bu yana genellikle yalnızca güvenlik güncellemeleri alıyor, ancak şirket geçtiğimiz ay Copilot yapay zeka asistanını ve birkaç diğer düzenlemeyi eklemek için işletim sistemine “yeniden değerlendirme” yaptı.

ESU programının işletmeler, eğitim kurumları ve devletler için amacı, yaygın kullanılan Windows sürümlerinin yeni özelliklerini öğrenmek, kullanıcıları güncelleme konusunda bilgilendirmek ve diğer önemli donanım ve yazılımlarla uyumsuzlukları test etmek için yavaş hareket eden IT departmanlarına ek süre sağlamaktır. Ancak Windows 11’in yeni sistem gereksinimleri, herhangi bir organizasyonun her PC’sinin resmi olarak Windows 11’i desteklememesi nedeniyle işletim sistemi versiyonu değiştirme süresi ve maliyetine donanım değiştirme veya buluta geçişin maliyetini de ekler. ESU programına ödeme yapmak, herhangi bir nedenden dolayı ihtiyaç olsa da zaman kazandırır.

Bireyler için eski bir işletim sistemine bağlı kalmak, donanım gereksinimleri ve uyumsuzluklarla ilgili olabileceği gibi kişisel tercihlerle ilgili de olabilir. Bazı insanlar Windows 10’u Windows 11’e tercih edebilir, ya aşinalık sebebiyle ya da belirli bir kullanıcı arayüzü özelliği veya Windows 11 hakkında kötü şeyler duymuş olabilirler. (Kuşkusuz, Windows 11 hakkında birçok sinir bozucu şey vardır, ancak şu günlerde bir Microsoft hesabına giriş yapmış olan bir Windows 10 bilgisayarının da aynı davranışları sergilediğini söylemek gerekir.) Programın maliyetine, ve programın hangi Windows sürümleri için mevcut olduğuna (Windows 7 versiyonu yalnızca Pro ve Enterprise sürümlere yönelikti, Home sürümünü kapsamıyordu) bağlı olarak, ESU programı bu kullanıcılara da bir rahatlama sağlayabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu