Tiktok Takipçi Satın Al

Windows 11 23H2 Güncellemesi Bilgisayar Performansını Düşürüyor

Windows 11 23H2 güncellemesi, bazı kullanıcıların PC performansını önemli ölçüde düşürdüğüne dair şikayetler alıyor.

Microsoft tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan Windows 11 23H2 güncellemesi, bazı kullanıcıların PC performansını önemli ölçüde düşürdüğüne dair şikayetler alıyor. Kullanıcılar, temiz bir kurulum yaptıktan sonra bile performansta düşüş yaşadıklarını iddia ediyorlar.

Şikayetçi olan kullanıcılardan biri olan Anant Acharya, durumu resmi Microsoft forumlarında dile getirdi. Acharya, çoğu oyunda yüksek kare hızlarına ulaşabilen bir 2020 HP Pavilion dizüstü bilgisayarı kullandığını belirtiyor. Ancak 23H2 güncellemesinden sonra aynı oyunlarda ani takılmalar ve FPS düşüşleri yaşadığını söylüyor. Acharya, sorunun ısıl sınırlama nedeniyle olmadığını, güncellemeden sonra işletim sıcaklıklarında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade ediyor. Ayrıca, dizüstü bilgisayarın her zaman klima ile soğutulan bir odada ve soğutma pedi ile kullanıldığını belirterek, sorunların muhtemelen yazılım kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Windows 11 23H2 güncellemesi oyun performansını düşüyor


Windows 11 23H2 Güncellemesi Bilgisayar Performansını Düşürüyor

Diğer bir etkilenen kullanıcı olan Reddit kullanıcısı u/BNSoul, 23H2 temiz kurulumunun neredeyse tüm benchmark testlerinde %5 ila %8 daha yavaş olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, oyunlarda da rastgele takılmalar ve diğer performans sorunları yaşıyor. Başlangıçta kullanıcının en iyi performansı geri almanın tek yolunun 22H2’ye geri dönmek olduğunu düşündüğünü belirtse de, Microsoft daha sonra güncellemeyi kaldırmadan sorunları düzeltebilecek bir çözüm önerdi.

Şirketin önerisi, kullanıcıların birkaç PowerShell komutu ile Microsoft Defender’ı sıfırlamasını, bilgisayarı yeniden başlatmasını ve ardından BIOS’ta CPU Sanallaştırma özelliğini etkinleştirmesini gerektiriyor. Sonraki adımda, Korumalı Çekirdek Ayarları altında Hafıza Bütünlüğü’nü etkinleştirmek için Windows Güvenlik’i açmaları gerekiyor. Bahsi geçen değişiklikler yapıldıktan sonra bilgisayar yeniden başlatıldığında, Hipervizör çalışacak ve Sanallaştırma Güvenliği etkinleşecek. Bu değişiklikler, kullanıcılar tarafından bildirilen performans sorunlarını çözecektir.

Neyse ki, bu düzeltme çalışıyor gibi görünüyor. Reddit kullanıcısı, önerilen değişiklikler yapıldıktan sonra bilgisayarının normale döndüğünü iddia ediyor. GPU benchmark testleri, %3 ila %5 daha hızlı, CPU benchmark testleri ise büyük ölçüde 22H2 seviyelerine geri dönmüş durumda.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu