WhatsApp’ta Yeni Yıl Virüsü Tespit Edildi

Siber güvenlik uzmanları, WhatsApp’ta yeni yıl tatilinde hackerlar tarafından başlatılan tehlikeli bir virüs buldular.

WhatsApp yeni yıl virüsü, kullanıcılara virüs bulaşmış sayfalara bağlantı içeren harfler gönderilir. Mesajlar sadece bağlantıya tıklayarak okunabilen tebrik olarak gizlenir.


Virüs aygıta girerse, bilgisayar korsanları kişisel dosyalara ve ihtiyaç duydukları bilgilere erişebilir. WhatsApp‘ın popülaritesi, bu ceza planının yüksek verimliliğini sağladı.

WhatsApp Messenger geliştiricilerinin Windows Phone işletim sistemini desteklemeyi bıraktığını yazdı. Uygulama bu platform ile tüm akıllı telefonlarda kapatıldı.

Whatsapp Yeni Yıl virüsü iOS ve Android telefonlardan veri çalıyor

‘Yeni Yıl Virüsü’ zararlı dosyalar içeren internet sayfalarına yönlendiren WhatsApp mesajlarıyla yayılıyor. Bu mesajlarda bulunan bağlantılara tıkladığınız takdirde akıllı telefonunuza ya da bilgisayarınıza bulaşabilecek virüsün yolunu açmış oluyorsunuz. Bununla beraber rahatsız edici, sürekli karşınıza çıkan reklamlar, kişisel veri talepleri ve bazı servislere üyelik teklifleri de başınızı ağrıtabilir.

WhatsApp‘ın şu anda grup mesajlarının belirli bir süre sonra otomatik olarak silinmesine izin verecek bir özellik üzerinde çalışmakta olduğunu belirtmek gerekir . Bu şekilde mesajları gruplar halinde sorunsuzca çözebilir. Ancak, bu bireysel 1’e 1 sohbetler için bir işlev değildir. Şu an itibariyle, bazı iletilerin eksik olduğunu bulmadan bir WhatsApp grubuna birkaç ay geri dönemezsiniz.

WhatsApp'ta Yeni Yıl Virüsü Tespit Edildi

Bu nedenle, sözde Yılbaşı virüsünün WhatsApp aracılığıyla yayılan ucuz bir aldatmaca olduğunu belirtmek doğrudur. Bununla birlikte, Whatsapp en popüler mesajlaşma istemcisidir ve bu nedenle bu tür dolandırıcılıkların yayılması daha kolaydır. Tavsiye, bağlantıyı takip etmemeniz ve bilinmediyse göndereni engellememesidir. Eğer öyleyse, cihazının muhtemelen tehlikeye atıldığına dikkat edilmelidir.

Virüs bazı ülkelerde yayılmakta ve şu anda ülkemizdeki internet kullanıcıları için büyük bir risk teşkil etmiyor. Tabii ki internette hiçbir şey yayılmak için uzun bir süre gerektirmiyor. Bu yüzden bilgilenmekte ve önlem almakta fayda var. Son olarak sosyal medya ile ilgili tüm güncel içeriklere sosyal medya haberleri kategorisinden takip edebilirsiniz.

:: Amerika’da TikTok Yasaklandı!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu