Tiktok Takipçi Satın Al

Web Hosting Nedir?

Bir binanın inşa edilmesi için belli büyüklükte bir araziye ihtiyaç vardır. İnternet sitelerinin inşa edilmesi için de bir alan gereklidir. Sanal âlemdeki bu alana web hosting adı verilir. İngilizce bir terim olan hosting kelimesinin Türkçe karşılığı “web barındırma alanı” olarak kullanılır.


Web hosting hizmeti, web sitesinde bulunan tüm dosya ve içeriklerin 1 yıllık süre boyunca saklanmasını ve her daim erişilebilir olmasına imkan veren bir deneyimdir. Bilgilere ulaşımı sağlayan bilgisayarlara server ya da web sunucusu ismi verilir.

Bir web sunucusu ev ya da işyerinizde bulunan bilgisayarlara göre çok daha fonksiyonel yapıda olduğu için avantaj yaratır. Server, veri merkezi adı verilen yerlerde barındırılır. Çok yüksek hızlı internet bağlantısına sahip olan bu alanlarda elektrik kesintisi dahi yaşanmaz. Doğal afetlere karşı dahi korunaklı olan bu alanlar sayesinde web sitesine kesintisiz şekilde ulaşım imkânı doğar.

Bir web sitesinin faal halde bulunması için içeriğinde yazılı içerikler, resimler ya da videolar olması gerekir. Bu içeriklerin de belli bir alanda muhafazasına ihtiyaç duyulur. Söz konusu içerikler, web hosting hesabında saklanır. Ziyaretçiler, internet tarayıcının adres satırına site adresini yazdığında web hosting içeriklerinizin barındırıldığı alana yönlenirler. Bir başka deyişle web hosting hizmeti olmadan web sitenizin faal olması da mümkün değildir.

Web Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web hosting seçiminde bir kısım hususları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu kapsamda göz önünde bulunduracağınız hususların başında internet sitenizin yazıldığı yazılım dili gelir. Bu yazılım diline uygun bir web hosting paketi seçimi yapılmalıdır. Söz gelimi, web siteniz PHP ile kodlanmış bir web sitesi ise linux tabanlı hosting paketlerini; eğer mvc, netcore, asp.net teknolojileri ile yazılmış ise de windows tabanlı web hosting paketlerini tercih etmeniz gerekir.

Hosting paketleri çeşitli özelliklere sahip olabilir. Bunun için RAM, CPU ve disk özelliklerinin ihtiyaçlarını doğru analiz etmek gerekir. Söz konusu özelliklerin düşük kalması durumunda doğal olarak internet hızınızın da düşük olacağı aşikârdır. Bu özelliklerin olması gerekenden çokluğu durumunda ekstra bir maddi külfetle karşılaşmak olasıdır. Çünkü web hosting paketlerinin özellikleri ne kadar yüksek olursa bu doğrultuda fiyatları da artar.

Web Hosting Seçenekleri Nelerdir?

Web Hosting Nedir?

Web sitenizin ihtiyaçlarına göre web hosting hizmetleri de farklılıklar gösterir. Söz konusu hizmetin kaynak boyutları, sunucunun işletim sistemi ve sağlanma şekline göre piyasada farklı isimlerle satışa sunulan web hosting hizmetleri vardır.

Web sunucularının da ev ya da iş yerinizdeki bilgisayarlarda olduğu gibi bir işletim sistemine ihtiyacı vardır. İşletim sisteminin türüne göre linux ve windows olmak üzere iki farklı web hosting seçeneği bulunur.

Hosting alanında bulunan sunucuda tek bir web sitesi barınabileceği gibi bu alan, çeşitli yöntemlerle parçalanarak birden fazla web sitesinin barınması da mümkün hale getirilebilir. Bu da paylaşım türüne göre web hosting çeşitlerinin oluşmasına zemin hazırlar. Paylaşım türüne göre hosting çeşitleri şunlardır:

 • Dedicated server
 • VDS
 • VPS
 • Shared web hosting

Yukarıda sayılanlar haricinde hosting çeşitlerini de piyasada bulabilirsiniz. Bu kapsamda değerlendirilen web hosting çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • WordPress hosting
 • Cloud server
 • Kurumsal hosting
 • E-posta sunucusu

Web sitesi yazılımları içinde en yaygın kullanılanlar arasında WordPress gösterilir. WordPress kullanalar için özel olarak geliştirilmiş hosting çeşidi WordPress hosting’dir. Bu web siteleri, yoğun şekilde sunucu kaynaklarını tükettiği için söz konusu hosting hizmetinden yararlanmak çok daha verimli bir kullanım sağlar. Bu hizmet sayesinde WordPress web siteniz çok daha işlevsel hale gelebilir.

WordPress hosting hizmetinde depolama için SSD kullanılır. Disk yazma ve okuma kapasitesi HDD’ye nazaran daha hızlı olduğu için ziyaretçilerin içeriklere erişim hızı da çok hızlı olacaktır. Sistemin güvenlik zaaflarının çeşitli güvenlik yamaları kullanılarak güçlü hale getirildiğini söyleyebiliriz. Web hosting seçeneklerini yakından incelemek için buradaki linke tıklayabilirsiniz: https://www.natro.com/hosting

Web Hosting Nedir?

Linux Hosting

Linux işletim sisteminin altyapısı kurularak sağlanan hosting hizmeti, linux hosting olarak adlandırılır. Pratik olması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle web hosting hizmetleri arasında en çok tercih edilen de linux hostingtir.

Kullanışlı ve ekonomik olmasının yanı sıra sistemin çok dikkat çekici özellikleri de vardır. Açık kaynaklı bir kodlu sistem olan linux, herkesin beğenisini kazanmayı başaran PHP desteği sunar. Yapılan destek sayesinde, WordPress, Joomla ve Drupal gibi sistemlerden maksimum performans alınabilir. Bunun yanında linux, güçlü bir iletişim kurulumu imkânı da tanır. Kullanıcılar için son derece ideal özelliklere sahip olan aşağıdaki araçlar, kullanıcıya büyük faydalar sağlar:

 1. Flash
 2. Java
 3. Informix
 4. Solid
 5. Javascript
 6. Oracle
 7. PostgreSQL
 8. MySQL
 9. FilePro

Linux hosting, sahip olduğu güvenlik önlemleri sayesinde güçlü bir savunma altyapısına da sahiptir. Uptime oranı da çok yüksek olan sistem, kullanıcıya geniş bir fayda ortamı yaratır. Sistemin güvenliği kapsamında kurulan mekanizmalardan biri de bulut yedekleme sistemidir. Özellikle kurumsal firmalar için son derece büyük avantajlar ortaya koyan bu sistem sayesinde güvenlik en üst seviyeye çıkarılır.

Windows Hosting

Web hosting imkanları arasında kullanıcıya sunulan seçeneklerden biri de windows hosting hizmetidir. Bu barındırma alanı, windows işletim sistemini kullanan sunucular için özel olarak geliştirilmiştir. Sistem, asp.net, asp ve html gibi programlama dillerinde sorunsuz şekilde çalışır. Windows hostinglerin kullanıldıkları web siteleri genel olarak ASP tabanlı web siteleridir.

Linux hosting sistemlerine nazaran daha pahalı olan bu web hosting çeşidi genellikle website, maestropanel ve plesk panel ile birlikte kullanılır. Windows hosting, PHP tabanlı web sitelerinin çalışma özelliğinde bulunur. Sistem, HTML, Javascript, flash, java ve ColdFusionda çalışabilme özelliğine de sahiptir. Bunun yanında MsSQL, MS Access ve Plesk kontrol panelinde MySQL ile de uyumlu şekilde çalışabilir.

PHP tabanlı bir web sitesine sahipseniz bu web hosting desteğini tercih etmeniz uygun değildir. Çünkü PHP tabanlı sistemlerdeki yönetim izin mekanizması biraz daha karmaşıktır. Windows hostinglerde bu durum soruna neden olabilir. Örneğin htaccess dosyası çalışmaz. PHP tabanlı web siteleri için yukarıda da belirttiğimiz gibi en uygun hosting türü linux hostingtir.

En İyi ve Güvenilir Web Hosting Markası Hangisidir?

Web Hosting Nedir?

Hangi hosting hizmetinin tercih edilmesi gerektiği hususu dikkatle irdelenmesi gereken konulardan biridir. Hosting hizmetleri genel olarak yıllık kullanılan bir hizmettir. Her hizmet türünde olduğu gibi web hosting hizmetinde de sistemin kullanıcıya belli bir maliyeti söz konusudur. Sektörde söz sahibi olan firmaların hosting hizmet fiyatları birbirine yakındır. Söz konusu hizmet bedelinin piyasa ortalamasının çok altında olması durumunda bu hizmeti sorunsuz şekilde kullanmanızın da zor olacağı değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Sektörde müşteri kitlenizi artırmak ve kesintisiz bir hizmet sağlamak istiyorsanız güvenli hosting firmaları ile çalışmanız gerekir. Hosting firmasının, güvenliğin yanı sıra 7/24 ulaşılabilir olması ve teknik destek sağlaması da çok önemlidir. Bu anlamda gerekli desteği alarak web sitesi faaliyetlerinize sorunsuz şekilde devam edebilirsiniz. Güvenlik ve kaliteli hizmet anlamında sektörde söz sahibi bir firma ile çalışmak istiyorsanız, Natro‘nun avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bu anlamda sayfalarımızdaki hizmet alanlarını inceleyerek sahip olacağınız avantajlarla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu