Tiktok Takipçi Satın Al

Uçak İle Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnsanın yaşadığı ve kendine ait olan her ortamda ve her sistemin kendine özgü olduğu yazılı olmayan bazı kurallar vardır. Nesilden nesile aktarılmış olup zorunlu olmayan, ancak bu kurallara uyulduğu zaman hayatımızın kolaylaştığı ve daha konforlu bir hale geldiği görünmez kurallar vardır. Nezaket ve görgü kuralları da görünmez kurallar arasındadır. Yerine ve zamanına göre değişiklik gösteren bu kurallara uymamanın bir cezası yoktur fakat bunlara uygun bir şekilde davranılmayan toplumda kişiler, görgüsüz yada  kaba olarak adlandırılır. Yaşamın her alanında olduğu gibi uçak yolculuğu sırasında da ve kabin içindeyken de önemli olan uymamız gereken görgü kuralları vardır.

Uçağı bindiğiniz zaman bir sağdan ve bir soldan zikzak çizerek yürüyüp, yanımızdan geçenlere engel olmayıp yol vermemiz gerekir. Sağlık açısından bir engeliniz yoksa, uçak içinde koridor gibi dar alanlarda yavaş yürümeniz gerekir çünkü arkanızdan gelen insanlar sizi beklemek zorunda değildir. Uçaktan indiğiniz zaman acil bir şekilde bir yere yetişilmeyecekse eğer, küçük da olsa valizi bagaj kısmına vermeniz gerekir. Bu sebeple hem uçak içinde valizimiz fazla yer kaplamaz hem de insanları fazla bekletmemek gerekir. Her alanda olduğu gibi uçakta yaşlı, hamile, çocuklu ve kadın yolculara öncelik vermemiz gerekir. Otobüs bileti alıp seyahate çıktığınız bir zamanda da uçakla yolculuk yaparken ki uymanız gereken görgü kurallarına otobüste de uymak gerekir.


Uçakta yerinizi bulduğunuz zaman, koridorda durmadan önce koltuk arasına geçmeniz gerekir çünkü arkanızda bekleyen insanlar bu durumda sizi beklemek zorunda kalırlar. Uçakta dar koridorlar olduğundan dolayı montunu çıkarma, çantanızı ayarlama ve Başüstü dolabına eşya yerleştirme gibi işlerinizi koltuk arasına geçtikten sonra da yapabilirsiniz. Uçakta yanınıza aldığınız sırt çantanız varsa eğer çıkarıp önünüze almanız gerekir çünkü çekçekli valizde olduğu gibi kabininde dar bir alanda hareket etmek zorunda kaldığınız zaman, onunda dirseğini dayamak isteyeceğinizi unutmamanız gerekir.

Uçak Kalkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En güvenilir ulaşım yollarından bir tanesi olan uçak yolculuğu için öncelikle bir uçak bileti satın almanız gerekir. Uçağı bindiğini zaman ilk olarak el bagajınızı koltuk üstünde duran dolaplara koyduktan sonra bu kapaklı dolapların sıkıca kapatılmış olduğundan emin olmanız gerekir. Bu sebeple kalkış sonrasında kapak açılması gibi problemlerle karşılaşma riskinizi azaltmış olursunuz. Bu gibi işlemleri sizin adınıza uçakta görevli olan kabin görevlileri tarafından tekrarlanacaktır. Uçakta koltuğa oturduktan sonra kemerlerinizi uçak kabin görevlilerinin söylediği gibi bağlamanız gerekir. Uçak kalkış öncesinde koltuklar dik bir konuma getirilmeli ve sonrasında önde duran tepsi açıksa kapatılmalı ve cam kenarında yolculuk yaşıyorsanız eğer camların perdeleri açık konuma getirilmelidir.

Yolculuk yaptığınız otobüslerde bile telefonla konuşmak yasak olduğu için uçaklarda da herhangi bir kaza olmaması için telefonların kapatılması gerekir. Uçak kalkmadan önce elektronik olan cihazların hepsi tamamen kapatılmalı ve uçak yolculuğu sırasında telefon ile konuşmak yasak olsa bile telefonunuzu uçak moduna alarak, telefonunuz ile fotoğraf çekmek, oyun oynamak ve müzik dinlemek için kullanabilirsiniz.

Uçak ile yolculuk yaptığınız sırada kulak içi ve kabin basıncının farklı olmasından dolayı uçağın kalkış aşamasında kulakta bir basınç olabilir. Bu basınç ise geçici bir basınç olup uçak düz bir hale geldikten sonra tamamen ortadan kalkar. Bunun sebebi ise iki basıncını dengeleme durumudur. Oluşan bu basıncı dengeleyen östaki borusu tıkalı olduğundan grip, nezle gibi hastalık varsa eğer o günlerde uçuş yapmamanız tavsiye edilir. Hastayken uçmak zorundaysanız eğer sakız çiğneyerek oluşan basıncın önüne geçebilirsiniz. Burnunuzdan yavaş bir şekilde nefes alarak bu sorunu gidermek için diğer bir yöntem ise nefes egzersizi ile kendinizi zorlamamaya dikkat etmeniz gerekir.

Uçak Korkusu Olan Kişi Neler Yapmalıdır?

Arkadaşlarınızla, ailenizle planlı bir tatil yaptıysanız eğer öncesinden otel fiyatları konusunda yetkili kişiler tarafından bilgi alabilirsiniz. Tatil için ulaşım aracı olarak uçağı kullanacaksanız eğer ve uçak korkunuz varsa mutlaka bir kursa katılma imkanınız doğrultusunda yardım alabilirsiniz. Uçak korkunuz varsa ve zorunlu olduğunuz durumlarda ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi değilseniz eğer uçak yolculuğu sizi tedirgin edebilir. Uçmak insan doğasına aykırı bir şey olduğu için bir çok insanı korkutabilir. Dünyanın en güvenli araçlarından bir tanesi uçak olsa bile ayakları yerden kesti için uçak fobisi olanlar içinden çıkılmaz bir duruma sokar. Bu durumda uçak fobisi olanlar Türk hava yollarının zaman zaman açtığı kurslara katılabilir.

Kurslara katılma imkanınız yoksa ve acil uçmanız gerekiyorsa öncelikle uçak yolculuğundan birkaç gün öncesinde uçak kazaları veya olumsuz haberleri okumak doğru değildir. Uçak yolculuğu sırasında cam kenarına oturmak bazıları için iyi gelse bile bazıları için korkutucu bir durum olur. Öncelikle uçak öncesinde rahatlatıcı bir şeyler içebilir ve alkollü içeceklerden uzak durabilirsiniz.

Eğer ilk defa uçağı biniyorsunuz ve uçak korkunuz varsa kötü hava koşullarında uçmak sizin kendinizi kötü hissetmeniz de sebep olabilir. İlk defa ulaşacaksınız kısa yolculuklarla başlamanız oldukça önemlidir ve bu durum tedirgin bile olsanız korkumuzdan çabuk geçmesini sağlar. Uçak fobisi olup uçağa binen kişilerde baş dönmesi, karın ağrısı ve çarpıntı gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumun önlenmesi için uçağa binmeden önce destek almak oldukça önemlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu