Tiktok Takipçi Satın Al

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Depremler İçin Ücretsiz Ortak Hat Kuracak

26 Eylül 2019 tarihinde İstanbul Silivri bölgesinde yaşanan 5.8’lik depremin ardından operatörlerde çekim sorunu başlamıştı. Sosyal medyada tepkilerde ciddi şekilde büyümüştü.

Türkiye’de hizmet veren tüm GSM operatörlerinin ağları yoğunluktan dolayı saatlerce devre dışı kalmıştı. Özellikle Türkiye’nin en büyük altyapısına sahip Türk Telekom, o gün en kötü senaryo ile karşımıza çıkmıştı. En az sıkıntılı Turkcell olmuştu.


Yeni bir gelişme ile birlikte bundan sonra daha büyük bir deprem ve diğer doğal afet risklerine karşı Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörleri ortak ve ücretsiz hat kurulmasına karar verilmiş durumda. Karar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından açıklandı.

Kulislerde konuşulan büyük İstanbul depreminin kapıda olduğuna dair veriler, ilk defa gerçek yüzünü gösterdi.

:: Operatörlerin Deprem Sırasında ve Sonrasında En Çok Sorun Yaşadığı Bölgeler

İstanbul’da yaşanan 5.8’lik depremin ardından Türkiye genelinde GSM ağları devre dışı kalmıştı. Türk Telekom’un bu kadar kötü bir durumda olacağı tahmin edilmiyordu, ne de olsa en büyük altyapıya sahip ancak devre dışı kaldıktan sonra sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyümüştü.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Depremler İçin Ücretsiz Ortak Hat Kuracak

Acil durumlar için ortak hat tamamen ücretsiz olacak

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde yapılan toplantıdan çıkan karara göre, ülkemizde yer alan üç büyük operatör firması altyapısını iyileştirecek. Bu konu hakkında detayları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamaları tercüman oluyor. Oktay, “Mevcutta olan 3 operatörümüzün toplam kapasitesi 118 milyon iken, bunu 175 milyona çıkacağız” açıklamalarında bulundu.

Yani Türkiye’de aynı anda 118 milyon kullanıcıya destek verecek kapasitede bir GSM altyapısı bulunuyor. Yapılacak çalışmalarla bu sayı 175 milyona yükseltilecek.

Ek olarak da açıklanan resmi kararla birlikte Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatör şirketleri, deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlere karşı dördüncü bir hat inşa edecek. Bu dördüncü hat acil durumlarda ortak olarak kullanılacak ve ücretsiz olacak.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu