Tiktok Takipçi Satın Al

Türk Telekom ve Nokia’dan Türkiye’nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi

Türk Telekom, Nokia ile gerçekleştirdiği sanayi 4.0, Kamu Güvenliği, Akıllı Şehir ve Oyun alanlarındaki 5G denemeleri ile Türkiye’de bir defa daha ilke imza attı.

Türk Telekom, Ümraniye Teknopark’ta Nokia ile beraber kurduğu 5G kontrol şebekesinde yeni nesil haberleşme teknolojisinin düşük gecikme, yüksek kapasite ve hız kabiliyetlerini tanıttı. 5G teknolojisini 3 farklı deneme ile gözler önüne seren Türk Telekom ve Nokia ortak çalışmasının en dikkat çeken noktası endüstri 4.0 alanındaki denemeleri oldu.


Türk Telekom ve Nokia'dan Türkiye'nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi

Türk Telekom ve Nokia, kritik endüstriyel uygulamalarda hataları minimuma düşürmek, üretimi ve verimliliği arttırmak hedefiyle 5G’nin düşük gecikme süresi, yüksek bant genişliği ve yüksek veri iletim hızı kabiliyetlerini kullanarak gerçekleştirdikleri Akıllı yapınak denemesi ile Türkiye’nin ilk endüstri 4.0 5G denemesini gerçekleştirmiş oldu.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür yardımcısı Yusuf Kıraç, “Bu denemeler ile Türkiye’nin endüstri 4.0 sürecini hızlandıracak 5G teknolojisinin etkilerini ve kabiliyetlerini kanıtlamış olduk. Bundan sonrasında da Türk Telekom olarak 5G’nin farklı kullanım alanlarındaki çalışmalarımıza son sürat devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin önder informasyon ve bildirişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, Nokia ile birlikte geliştirdiği 5G denemelerini Türk Telekom Ümraniye Teknopark’ta kurulan ve uluslararası 3GPP standartları ile uyumlu olan 5G test şebekesi üzerinden yeni nesil haberleşme teknolojisinin yüksek hız, kapasite ve düşük gecikme kabiliyetlerini tanıttı.

Türk Telekom ve Nokia'dan Türkiye'nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi

5G teknolojisinin düşük gecikme ve yüksek bant genişliğinden yararlanarak Türkiye’deki ilk endüstri 4.0 denemesini gerçekleştiren Türk Telekom ve Nokia; Akıllı fabrika testinin yanı sıra Akıllı Şehir ve Kamu Güvenliği alanlarında da yeni nesil komünikasyon teknolojisinin sunacağı kolaylıkları ve faydaları tanıttı. 5G’nin kabiliyetlerini kullanarak kritik endüstriyel uygulamalarda gerçekleşen hataları minimuma düşürmek ve aynı zamanda üretimi ve verimliliği maksimuma çıkartma hedefiyle yola çıkan Türk Telekom ve Nokia, Türkiye’nin endüstri 4.0 alanındaki ilk 5G denemesini gerçekleştirmiş oldu.

Kıraç: 5G ile Türkiye’deki endüstri 4.0 süreci hız kazanacak

tecrübe etme alanında kurulan montaj hattı üzerindeki bir işlemi seyredip analiz etmek için kullanılan gerçek zamanlı video analitiği destekli arttırılmış gerçeklik (AR) uygulaması sayesinde, montaj hattı operatörü işlemdeki herhangi bir hata hakkında anında bilgilendirilerek olası üretim hataları gerçek zamanlı olarak önlenip düzeltildi. Böylece üretimde yüksek performans, güvenilirlik ve kalite sağlandı. Türkiye’de ilk defa 5G teknolojilerinin Akıllı fabrika alanında uygulanmasından dolayı çok dikkat çeken bu sanayi 4.0 denemesinin arkasındaki teknolojiyi açıklayan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür desteksı Yusuf Kıraç, “Bu denemelerde gerçek zamanlı video analitiği ve yapay Zeka teknolojileri haricinde ultra düşük gecikme kabiliyeti elde eden Multi-Access Edge Computing (Çoklu Erişimli Uç Kenar Bilişimi) teknolojisinden yararlandık. Sonuç olarak verilerin kullanılacağı uç noktaya yakın bir yerde işlenmesini sağlayarak işlemdeki gecikmeler önemli ölçüde azaltıldı. Nokia ile gerçekleştirmiş olduğimiz bu denemeler ile 5G alanındaki çalışmalarımızı farklı bir alanda göstermiş olduk. Bu çalışma Türkiye’deki sanayi 4.0 sürecini hızlandıracak çok önemli bir tesir oluşturacaktır” dedi.

Türk Telekom ve Nokia'dan Türkiye'nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi

Kamu Güvenliği ve Akıllı Şehirler de 5G teknolojisine emanet

endüstri 4.0 alanındaki 5G denemelerine ilave olarak Kamu Güvenliği ve Akıllı Şehirler alanlarında da 5G denemesi oluşturan Türk Telekom ve Nokia, 5G teknolojisinin yüksek veri iletme hızının mümkün kıldığı anlık görüntü aktarımını sanal gerçeklik (VR) kamera çözümleri ile birleştirdi. Tecrübe etme alanındaki ziyaretçilere 360 derecelik bir kamera ile çekilen Türk Telekom Ümraniye Teknopark çatısından alınan gerçek zamanlı görüntüleri VR gözlükler ile izletildi ve ziyaretçilere çatıda bulunma algısı yaratıldı. 360 derecelik anlık görüntü aktarımı elde eden ustalaşmış VR kamera çözümlerini 5G teknolojileri ile beraber kullanarak Kamu Güvenliği ve Akıllı Şehirler gibi alanlarda kurumsal çözümlerin sağlanabildiğini kanıtlayan Türk Telekom, Türkiye’yi geleceğe bağlayacak ve dijitalleşme sürecine hız kazandıracak bu şeklinde çalışmaları devam ettirdiğini göstermiş oldu.

Sanal gerçeklik oyunlarında da 5G farkı ortaya kondu

deneme alanındaki başka bir alanda ise ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) gözlükleri ile bu sefer bir stadyum deneyimi yaşatıldı. 5G teknolojisinin düşük gecikme hızının ortaya konulduğu bu deneme kapsamında ziyaretçilerden sanal kaleye doğru penaltı atışları yapmaları istendi. 5G bağlantısı üzerinden anında idraklanıp internete aktarılan şutlar sanal kaleci tarafından engellendi. Aynı deneme 4.5G üzerinden yapıldığında ise bu bağlantının gecikme süresinden dolayı, sanal kaleci atılan şutu geç algıladığı için golleri engelleyemedi. 5G teknolojisinin sağladığı düşük gecikmenin kullanıcı deneyimlerine olan etkisini net ve keyifli bir şekilde gösteren bu deneme ziyaretçilerden yüksek ilgi gördü.

Türkiye, Orta Avrupa ve Orta Asya Nokia Başkan desteksı Mikko Lavanti, “Nokia’nın şimdiden dünya genelinde 30’dan fazla ticari 5G referansı var. Türk Telekom’la birlikte gerçekleştirmiş olduğimiz bu tecrübe etme ile 5G’yi Türkiye’de gerçeğe dönüştürme yolunda bir defa daha önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Nokia’nın eksiksiz 5G portföyü yardımıyla, 5. Nesil iletişim sistemlerinin uçtan uca tüm unsurlarını sunabiliyor ve dünyanın her coğrafyasındaki müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. En yakın gelecekte Türk Telekom’un da müşterilerine ultra geniş bantlı ve düşük gecikmeli 5G hizmetlerini sunması için destek olmaktan kıvanç duyacağız” dedi.

Türk Telekom ve Nokia’nın 1-5 Nisan tarihlerinde Türk Telekom Ümraniye Teknopark’ta 3GPP ile uyumlu ticari ekipmanlarla gerçekleştirdikleri 5G denemeleri 15 Nisan Pazartesi gününden itibaren Türk Telekom Ankara Genel Müdürlük Binası’nda ziyaretçilere açık olacak.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu