Tiktok Takipçi Satın Al

Tim Cook: Apple, Steve Jobs’un Kurallarını Takip Ediyor

Apple’ın gelişimini 2010’ların başında takip ettiyseniz, muhtemelen Steve Jobs’tan ayrıldığında markanın hayranlarının ne kadar üzdüğünü biliyorsunuzdur.

Kendisinin halefi seçmesine rağmen, birçoğu Tim Cook’un kurucusuyla aynı kursta şirketi yönetebileceğine inanmayı reddetti. Yine de, Steve Jobs sadece bir lider değildi, her yeni ürünün geliştirilmesine doğrudan dahil oldu ve herhangi bir değişiklik yapma konusunda tavsiyelerde bulundu. Tim Cook, tasarım ekibinin çalışmalarına müdahale etmemeyi tercih ediyor, işlerini kendi başlarına yapmalarına izin veriyor, ancak bu Steve Jobs’un kurallarını takip etmediği anlamına gelmiyor.


Apple’ın büyümesine ve gelişmesine rağmen, şirket hala Steve Jobs tarafından belirlenen ilkeleri takip ediyor. Bu, Salesforce Dreamforce 2019 konferansında Tim Cook tarafından belirtildi. Ona göre, Think Different konsepti hala Apple‘ın kurumsal kültürünün bir parçası ve şirketin belirli konularda aldığı birçok kararın kalbinde yer alıyor. Tim Cook, diğerlerinden farklı düşünüyor. Bu, Apple’ın diğerlerinden farklı benzersiz ürünler yaratmayı başaran rekabet avantajı olduğunu söyledi.

Tim Cook: Apple, Steve Jobs'un Kurallarını Takip Ediyor

Farklı düşün, yeni kurallara göre oyun

Tim Cook, “Ünlü Think Think sloganı, yıllar sonra bile Apple’ın kurumsal kültürünün bir parçası. İçimizde o kadar derin ki onu reddedemeyiz. Gerçek şu ki, yıllardır belirlenen kurallara göre oynamayı sevmiyoruz, her seferinde yeni bir şekilde oynamak istiyoruz. Kullanıcılar o kadar zeki ki, sürekli aynı kurallarla oynayarak başarılı olamayacaksınız. Ancak başarılı olmak istiyorsanız, yeni bir düşünce tarzı bulmalısınız. Think Think konsepti tamamen bununla ilgili, ”diye açıkladı.

Aslında Tim Cook, göründüğünden çok daha derin olan oldukça önemli bir konuyu gündeme getirdi. Bir yandan Apple, Steve Jobs’un altındakinden farklı hale geldi, ancak politikaları önemli ölçüde farklı. Öte yandan, şirketin ürünleri daha önce olduğu gibi tüketiciler tarafından hala çok değer görüyor ve bu da yönlendirildiği ilkelerde önemli bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Mesele şu ki, Apple sürekli olarak kendini aşmak için sürekli bir şeyler yapıyor ve bu da şirketi yıllarca aynı yolda yöneten Steve Jobs’un ana sözleşmesiydi.

Tim Cook: Apple, Steve Jobs'un Kurallarını Takip Ediyor

En iyisini yapmak Apple’ın temel prensibidir

Tim Cook, kendimize hiçbir zaman bir şeyde ilk olma hedefini koymadık, bunun yerine en iyisi olmak istedik. “Diğerlerinden daha iyi olma” ilkesi, Apple için takip ettiğimiz yol gösterici ışık olmuştur. Artan pazar payını veya diğer şirketlerin genellikle peşinde koşma eğilimini aşmamıza izin veren oydu. Şu an tek istediğimiz, müşterilerimizi memnun etmek için en iyi ürünleri yapmaktır.

Tim Cook yeni Apple ürünlerinin geliştirilmesine hiç katılmamıştı ve Joni Quince gibi bazı kilit çalışanlar görevlerinden ayrıldı. Şirketteki iş sadece durmakla kalmıyor, aynı yoğunlukta devam ediyor. Sonuç olarak, kullanıcının Apple markalı ürünlere ilgisi hala artıyor. Sonuçta, Steve Jobs’un prensipleri aynı şeyi zaman zaman yapmak değil, hareketsiz kalmak ve her zaman kendinizle rekabet etmektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu