Tiktok Takipçi Satın Al

Telefonun Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Bu makalemizde sizlere bir telefonun sahte olup olmadığını nasıl anlayacağınızı detaylı olarak anlattık. Detaylar makalemizde…

Telefonun sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusu, güvenilir teknoloji marketleri ya da telefon bayileri dışında, telefon satışı yapılan yerlerden ve ikinci el telefon satışı yapan yerlerden telefon alan kişilerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bir telefonun sahte ya da orijinal olduğunu anlamanın çeşitli yolları vardır ve bu orijinallik durumuna oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü orijinal sanılarak satın alınan telefonlara hem daha fazla ücret ödenmektedir hem de orijinal olmayan telefonlar garanti ve yetkili servisin hizmetinin dışındadır. Dolayısı ile satın alma davranışında bulunmadan önce söz konusu telefonun orijinalliği sorgulanmalıdır.


Bir telefonun sahip olduğu donanım özellikleri, IMEI numarası, telefon tasarımı gibi unsurlar, telefonun sahte olup olmadığına dair bilgiye ulaşılmasında kullanılmaktadır. Bununla birlikte Samsung markalı akıllı telefonlarda özel kod, iPhone markalı telefonlarda da iTunes bulunmaktadır.

Telefonun Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

IMEI Numarasından Sorgulama

IMEI numarası sorgulama işlemi telefonun sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunun bir cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır. IMEI numaraları genelde arka kapağı açılmayan telefonlarda bandrol üstünde, arka kapağı açılan telefonların ise iç bandrolünde yazmaktadır. Fakat bu kısımlardaki bandrol zarar gördü ise IMEI numarasını öğrenmenin başka bir yolu daha bulunmaktadır. Yapılması gereken şey ise; *#06# yazmak ev telefonun arama tuşuna basmaktır.

Yapılan bu tuşlamadan sonra ekrana IMEI numarası belirecektir. Bu numaranın öğrenilmesinin ardından ise e-Devlet sistemine giriş yapılarak IMEI sorgulama bölümüne gelinip numaranın girilmesi ile sorgulama yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinde sorgulama sonucunda ekrana telefon hakkında bilgiler gelecektir. Ekrandaki bilgilerin elde bulunan telefon ile uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde IMEI kopyalama işleminin yapılmış olması söz konusudur ve bu cihazlar kullanıma kapatılmaktadır. Yurtdışından getirilmiş olan telefonlar ise yüksek olarak vergilendirilmektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu