Tiktok Takipçi Satın Al

Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak için 19 Öneri

Telefon bataryaları, telefonların en kolay ömrü biten parçalarından bir tanesi. Bunun sebebi ise Lityum pillerin oldukça hassas bir yapıya sahip olmaları. Yine de doğru kullanım yöntemleri ile telefon pilinizden maksimum verim alarak uzun yıllar sıkıntısız bir deneyim yaşamanız mümkün. Bunun için akıllı telefonların pil kullanımı ve pil sağlığını verimli kullanmak için birkaç önemli nokta var.

İşte sizler için sıraladığımız öneriler;

Telefonun Batarya Ömrünü Artıracak 19 Öneri

 1. Ekran parlaklığını azaltın

Telefonunuzu kullanırken sürekli yüksek parlaklık ayarını açık tutmak telefonunuzun pil ömrünü azaltacaktır. Ayarlar menüsünden “Ekran” sekmesine gidin ve ekran parlaklığını düşürün. Bu, telefonunuzun daha az enerji harcamasını sağlar ve pil ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

 1. İhtiyaç duymadığınız uygulamayı kapatın

Ayarlar menüsünden “Uygulama ve İşlemler” sekmesine gidin ve ihtiyaç duyulmayan uygulamaları kapatın. Bu işlem, telefonunuzun arka planda çalışan uygulamaları azaltır ve pil ömrünü uzatmaya büyük katkı sunar.

 1. Servisleri kapalı tutun

İhtiyaç duymadığınız zamanlarda Wi-Fi, Bluetooth ve GPS gibi özel servisleri kapalı konumda tutun. Bazı telefon modellerinde Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı olmadığı durumlar için “otomatik kapat” özelliği bulunuyor. Yine bu özelliği aktif etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

 1. Gereksiz bildirimleri kapatın

Birçok uygulama sırf bildirim gönderebilmek adına telefonunuzun arka planında çalışmaya devam eder. Bu da pil ömrünü oldukça azaltan bir durumdur. Bildirim almak istemediğiniz veya az kullandığınız tüm uygulamaların bildirimlerini kapatmak akıllıca olacaktır. Bu işlem için; Ayarlar menüsünden “Bildirimler” sekmesine gidin ve gereksiz bildirimleri kapatın.

 1. Pil ömrünü uzat ayarını açık tutun

Ayarlar menüsünden “Güç Yönetimi” sekmesine gidin ve pil ömrünü uzatmak için özel ayarlar yapın. Örneğin, “Pil Ömrünü Uzat” seçeneğini etkinleştirin veya özel pil ömrü uzatma modlarını aktif hale getirin.

Bu ayarın telefonunuzun performansını düşüreceğini bilin ve yoğun kullanım yapmadığınız dönemlerde aktif olarak kullanın. Diğer türlü genel kullanımda performans kaybı hissedebilirsiniz.

 1. Telefonu sık sık şarj etmeyin

Telefonu sürekli şarjda tutmak ya da çok sık aralıklarla şarj etmek telefonunuzun pil ömrünün süratle bitmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple telefonunuzu sık sık şarj etmekten kaçının.

 1. Telefon pilini tamamen bitirmeyin

Telefonun pilini tamamen bitirip tekrar doldurmak telefonun pil ömründen azaltan bir durumdur. Genellikle şarj yüzdeniz %5-15 arası iken telefonunuzu şarj etmeye çalışın, telefonunuzun tamamen kapanmasına izin vermeyin.

 1. Sıcak, soğuk ve nemli ortamlardan uzak durun

Telefonunuzu hava koşullarına uygun bir ortamda saklayın. Örneğin, çok sıcak ve nemli ortamlarda telefonunuzu saklamamalısınız. Bu, pilin ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

 1. Telefon şarj kablosunu sıkça söküp takmayın

Telefon şarj durumda iken şarj kablosunu aralıklarla söküp yeniden şarja koymak pil ömrünü kötü etkileyen diğer bir durum. Bir kez şarja koyduğunuz telefonu şarj dolana kadar kablodan ayırmamalısınız.

 1. Önerilen şarj cihazlarını kullanın

Telefonunuzun pilini üretici tarafından önerilen lisanslı şarj cihazıyla şarj edin. Lisanssız başka bir şarj cihazı kullanırsanız, pilin ömrünü azaltabilir ve hatta telefonunuz hasar dahi görebilir.

 1. Gereksiz hizmetleri kapatın

Telefonunuzda bulunan yüz tanıma, parmak okuma ve hareket sensörü gibi özellikler arka planda çalışmak için her an hazır beklediğinden pil ömrünü azaltıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden kullanmaya ihtiyaç duymadığınız tüm hizmetleri kapalı konumda tutun.

 1. Ekran zaman aşımını etkinleştirin

“Ekran Zaman Aşımı” özelliği, telefonunuzun ekranının belli bir süre sonra otomatik olarak kapatılmasını sağlar. Bu işlem, telefonunuzun ekranının daha az enerji harcamasını sağlar ve pil ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

 1. Ekran kilitleme efektlerini kapatın

Telefonlarımızda fark etmesek de kilitleme ve açma sırasında titreşim ve sesten oluşan bazı efektler bulunmakta. Bu efektleri ayarlar sekmesine gidip kapalı hale getirirseniz telefonunuzun pil ömrünü arttırmış olursunuz.

 1. Klavye efektleri azaltın

Telefonunuzda bulunan klavye uygulamasına girerek “basarken titret” gibi klavyede yazı yazdıkça oluşan efektleri kapatın. Göze küçük görünen bu durum aslında şarj sürenizi oldukça azaltmakta.

 1. Otomatik güncellemeyi kapatın

Otomatik güncelleme özelliğini kapatın. Bu özellik, telefonunuzun arka planda otomatik olarak uygulamaları ve sistemi güncellemesini sağlar. Bu işlemler, telefonunuzun pilini hızlı bir şekilde tüketebilir. Güncellemeleri manuel olarak belirli aralıklarla kendiniz yapın.

 1. Adaptif Parlaklık özelliğini açın

Ayarlar menüsünden “Güç Yönetimi” sekmesine gidin ve “Adaptif Parlaklık” özelliğini etkinleştirin. Bu özellik, ortam ışığına göre ekran parlaklığını ayarlar ve böylece pil ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

 1. Özel pil ömrü uzatma ayarlarını kullanın

Telefonunuzda bulunan “süper güç tasarrufu” veya “ultra pil tasarrufu” gibi özel durumlar için geliştirilen pil tasarruf modlarını kullanın. Bu da pil ömrünü artıracak önemli özelliklerden bir tanesi.

 1. Mobil veriyi gerekmedikçe kapatın

Mobil veriyi açık tutmak diğer uygulamalarında arka planda çalışmasını artıracaktır. Gerekmedik durumlarda mobil veriyi kapalı konumda tutmak pil ömrünüzü uzatacak diğer bir yöntem.

 1. Telefonunuzu sık sık yeniden başlatın

Telefonunuzu sık sık yeniden başlatmak önbellek ve geçici dosyaları temizleyeceği için hem pil tasarrufu hem de performans artışı sağlayacaktır.

Son olarak

Bunları yaparak telefonunuzun pil ömrünü uzatmaya çalışabilirsiniz. Unutmayın, her telefon ve pil farklıdır ve pil ömrünü uzatmak için yapılan önerilerin etkisi de telefon ve pil özelliklerine göre değişebilir.

Yazı kaynağı: Telefon pil ömrünü uzatmak

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu