SSD Nedir? SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

SSD artık her bilgisayar da olması gereken bir donanım haline gelmiştir. Ayrıca kullanımı gittikçe artmaktadır. Bu yazımızda SSD hakkında bilgi vereceğiz.

1. SSD Nedir?

Açılımı (Solid State Drive) yani  Katı Hal Sürücüsü’ dür. Kullanım yeri  veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtıdır. Örnek olarak Windows’ u kurabilir veya harici depo olarak kullanabileceğimiz bir donanımdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn’dir. Sabit disklere göre daha hızlı olduğu için çok tercih edilmektedir.SSD olan bir bilgisayarda açık ara sabit disklerden daha hızlı olduğunu sıkça fark edebilriz. Aşağıdaki resimde HDD ve SSD’nin yapısını görebiliriz.

SSD Nedir? SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?


2. SSD ile HDD Arasındaki Farklar

Herkesin bildiği gibi aralarındaki en büyük en çarpıcı fark tabiki de hızdır.SSD ‘ye Windows’ u kurduğunuzda göreceksiniz ki bilgisayarınız HDD’ ye göre daha hızlı açılacaktır. Bilgisayarnızda ki programlarda da bu hızı fark edebilirsiniz. Ayrıca  SSD HDD’ye göre fiyatı yüksektir.

[ilgiliicerik icerik_id=”12181″]

SSD Nedir? SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?


SSD’nin yapısı HDD’ ye göre farkldır. HDD’ nin için de motor vardır ve bu döner bazen ses çıkarabiliyor ve ayrıca bozulma olasılığıda fazladır. SSD’ nin yapısı gereği böyle bi sorunla karşılaşmak mümkün deyildir.

SSD Nedir? SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Abone Ol 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu