Tiktok Takipçi Satın Al

Son Dakika: Sosyal Medya Düzenlemelerini İçeren Kanun Teklifi Yasalaştı

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi: Sosyal medya düzenlemesi içeren yasa teklifi yasalaştı.

Yasaya göre, ülkemizde günde 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açacak.


Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Peki bu sosyal medya düzenlemesinde neler olacak faydaları nelerdir?

Ülkemizde yer alan sosyal medya platformlarının temsilcileri olacak, temsilcilik açmayanlara para cezasından reklam yasağına kadar uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanması planlanıyor.

TBMM Sosyal Medya Kanun Teklifini Kabul Etti

Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı

Bununla birlikte İdari para cezaları, mecranın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek.

Bu bildirim, Tebligat Kanunu’na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5. günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak. Kanun kapsamında verilen idari cezalar muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek.

Bu cezanın tebliği edilmesinden otuz gün sonra yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde idari para cezası otuz milyon TL olacak.

Son Dakika: Sosyal Medya Düzenlemelerini İçeren Kanun Teklifi Yasalaştı

Ek olarak resmileşen sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor. Bu nedir derseniz şöyle; Kişilerin isminin geçtiği ve “kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecektir.

Cezanın bir sonraki aşaması ise sosyal ağ sağlayıcısına bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması olacak. Kişilerin sosyal ağ sağlayıcısına başvurmaları halinde, başvurudan 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap vermek zorunda kalacak.

Son olarak cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak. Böylelikle, olası mağduriyetlerin önüne geçilecek. Bakalım bu yasanın gerçekten faydası mı yoksa zararı mı olacak göreceğiz.

Son Dakika: Sosyal Medya Düzenlemelerini İçeren Kanun Teklifi Yasalaştı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu