Tiktok Takipçi Satın Al

SEO Nasıl Yapılır?

Web sitelerin ziyaretçi kazanması için Google, Yandex gibi arama motorlarında kayıtlı olması gerekir.

 

Tabii ki sadece kayıtlı olmak ziyaretçi kazanmak için yeterli değildir. Binlerce benzer içerikli site arasında ilk sayfada hatta ilk sıralarda görünmesi şarttır. Kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu ilk sıradaki sitelere giriş yapmaktadır.


Google arama sayfasında üst kısımlarında görünmek için Google Ads servisi ile reklam verilebilir. Bu şekilde ziyaretçi sağlanabilir. Ancak bu yöntem maliyetli olmakla birlikte sürdürülebilir değildir. Ayrıca bir çok kullanıcı çıkan sponsor reklamları gözardı edebilmektedir. Bu yüzden en iyi yöntem SEO seçeneğidir.

SEO nedir?

İngilizce bir kısaltma olan SEO, Search Engineering Optimizasyon kelimelerinden türemiştir. Türkçe’ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilebilir. Kısaca anlatmak gerekirse bir web sayfasının arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için site içinde ve site dışında yapılan her türlü optimize/düzenlemeye denir.

Web sayfalarına yapılan başarılı SEO uygulamaları ile hedeflenen kelimelerde üst sıralara çıkılabilir. SEO’nun nasıl yapıldığı kesin ve net olarak bilinmesede edinilen tecrübeler ile belli başlı temel yöntemleri bilinmektedir. Peki SEO nasıl yapılır, nasıl yapılmaz?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır?

SEO temel olarak iki türlü sınıflandırılır. Bunlar İç SEO ve Dış SEO’dur.

İç SEO nedir?

İç SEO sadece web sayfasında yapılan düzenleme işlemlerine denir. Site içindeki kelimelerin, başlıkların, etiketlerin, resimlerin, alanların hedeflenen kelime ve kelimelere göre düzenlenmesidir. Wordpress gibi scriptlerde bu işlemler daha kolay yapılır. Genellikle bu tür scriptlerde neredeyse hazır verilir. Çeşitli eklentiler ile SEO güçlendirilebilir. Wordpress için kullanılan en iyi iki SEO eklentisi Yoast ve All in SEO eklentileridir.

İç SEO site türlerine göre farklı yapılır. Film izleme siteleri, bloglar, şirket siteleri için farklı şekillerde yapılabilir.

İç SEO için <h1> <h2> gibi başlık etiketleri önemlidir. Yine sayfalardan diğer sayfalara bağlantı verilmesi önem taşır.

Dış SEO nedir?

Dış SEO, SEO’nun esas maliyet unsurudur. En iyi ve güçlü yöntem, ücretli satın alınan bağlantılar (backlink) ile yapılır. Ücretli bağlantı satın alma Google gibi arama motorları tarafından tavsiye edilmeyen ve fark edildiği takdirde ceza ile yaptırım uygulanan yöntem olsa da bütün SEO uzmanları tarafından kullanılır. Google backlinklerin satın alma ile değil doğal bir şekilde verilmesinden yanadır.

Backlink satın alma ile farklı web sitelerinden çalışma yapılan sayfaya link sağlanır. Bu linkler footer, sidebar gibi web site bölümlerinden alınacağı gibi tek bir sayfadan da alınabilir. Yaptığı etki tartışmasızdır.

Kaynak: Neopiksel

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu