Tiktok Takipçi Satın Al

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu SEO, internet sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünme almasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Web sitenizin ziyaretçi sayısını artırmak arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak ile mümkün. Web sitenizin arama sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi performans göstermesi için yapılan SEO sayesinde daha fazla ziyaretçiyi sitenize çekebilir, site performansınızı artırabilirsiniz.

Peki SEO Nedir? Nasıl yapılır? Haydi gelin birlikte bakalım.

Site içi Optimizasyon Nasıl yapılır?


Web sitenizde yapacağınız değişiklikler Site içi SEO olarak adlandırılır. Web sayfalarındaki bazı bölümlerin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yaptığınız tüm güncellemeler de site içi SEO olarak ifade edilir. Arama motorları içerikleri listelerken kullanıcı araması ile web sayfasındaki anahtar kelimeleri eleştirir. İçeriğin kullanıcı için faydalı olacağına karar verirse aramalarda üst sıralarda yer verir. Bu nedenle site içi SEO çalışması oldukça önemlidir. Peki site içi SEO nedir, nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim;

 • İçerikleriniz özgün ve güncel olmalıdır. Arama motorları kullanıcı deneyimine ve öncelikli olarak özgün içeriklere önem verir.
 • Anahtar kelime araştırması yapın. Anahtar kelimeleri içeriğinizde doğal bir şekilde kullanmaya özen gösterin.
 • Başlıklar kullanın. Bu arama motorları tarafından sayfanın arama amacıyla eşleşip eşleşmediğini anlamaya yardımcı olur.
 • Etkileyici meta açıklamaları yazın. Meta açıklamaları arama motorları sıralamanızı doğrudan etkilemez ancak bir kullanıcının web sayfanızı ziyaret etmesini etkiler.
 • URL’leri optimize edin. İçeriğiniz ile ilgili ve basit görünen URL seçmeye dikkat edin.
 • İçeriğinize görseller ekleyin. İçeriklere resim eklemek Google görsellerde yer almanızı sağlar.
 • Site içi bağlantılar ekleyin. Web sitenizdeki farklı sayfalara ziyaretleri artırmak ve kullanıcıların sitenizde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlamak için dahili bağlantılar çok kullanılan site içi SEO yöntemidir.
 • Kullanıcı deneyimini iyileştir. Kullanıcıların web sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayın. Hemen çıkma oranı yüksek olan sitelerde arama motoru bir sorun varmış gibi algılayabilir.
 • Sayfa hızını optimize et. Hızlı yüklenen sayfalarda kullanıcılar daha çok vakit geçirmek ister.

Site içi Dışı Optimizasyon Nasıl yapılır?

Markanızın tanıtımını yapmak için kullanılan tüm yöntemlere Site dışı SEO demek mümkün. Diğer bir ifade ile arama motorları sıralamalarında üstte yer almak için kendi siteniz dışında yaptığınız bütün  düzenlemelerdir diyebiliriz. Buna göre site dışı SEO nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim;

 • Bağlantılar (Backlink) : Diğer web sitelerinin sizin sayfalarınıza yönlendirdiği bağlantılar için kullanılan terimdir. Kaliteli sitelerden ne kadar çok sayfanıza bağlantı varsa arama motorlarında üst sıralarda yer almanız o kadar yüksektir.
 • İçerik Pazarlaması: Önemli bir site dışı SEO taktiğidir. Hazırladığınız içerikleri pazarlayarak sayfa dışı etkileşimi artırmaya yardımcı olursunuz.
 • Sosyal Medya Pazarlaması: Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için doğrudan etki etmese de reklam yapmak için harika bir yöntemdir.
 • E-posta Pazarlaması: Reklam ve ticari ileti göndermek için kullanılan site dışı SEO araçlarındandır.

HTekin Dijital Web Çözüm Ajansı (h2)

HTekin Dijital Web Çözüm jansı olarak daha fazla organik trafik ile arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar. Sunduğu site içi ve site dışı SEO hizmeti ile web sayfalarınızı optimize eder. SEO hatalarını düzeltmek ve eksiklikleri tamamlamak için ön inceleme yapar. Anahtar kelime araştırması yaparak daha önce kullanılmayan kelimeler ile fırsatları önünüze çıkarır. HTekin yılllara dayanan tecrübesi ve alanında uzman kadrosu ile web siteniz için çözümler sunmaya hazır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu