Tiktok Takipçi Satın Al

Rus Koronavirüs Aşısının Adı Neden Sputnik V?

Ağustos 2020’de, Rus bilim adamları ilk Sputnik-V koronavirüs aşısının dağıtılacağını duyurdu.


Aşının etkisi %91,4 olarak tahmin edilerek 10 Aralık’tan itibaren Rusya’da ücretsiz bir aşılama programıyla uygulandı. 18 ile 60 yaşları arasındaki risk altındaki gruplar arasında belirli bir düzene göre yapıldı. Sputnik V aşısı hakkında uzun zamandır konuşuluyor. Fakat neden bu şekilde adlandırıldığını biliyor musunuz? İsmin ilk kısmının bizi 1960’larda SSCB’nin uzay başarılarına atıfta bulunduğunu tahmin etmek kolaydır. Peki ya “V”? Yoksa sayı değil mi? Sır, geçtiğimiz günlerde Rusya Doğrudan Yatırım Fonu başkanı Kirill Dmitriev tarafından açıklandı.

“Sputnik V” ne anlama geliyor?

İlk koronavirüs aşısının adı manşetlerde görünmeye başlar başlamaz, birçok kişi adını ilk Sovyet uzay uydusundan aldığını fark etti. 1957 yılında, tarihte ilk kez Sovyet roket ve uzay sistemleri tasarımcısı Sergei Korolev ve meslektaşları tarafından yaratılan Sputnik-1 uzay aracı gezegenimizin yörüngesine uçtu. Bu daha çok Uzay Kuvvetleri Günü olarak bilinen 4 Ekim’de gerçekleşti. Koronavirüs aşısının yaratıcılarına göre ilk uydu, uzay araştırmalarına ivme kazandırdı. Ayrıca yeni aşının da eşit derecede önemli bir buluş olduğunu düşündürdü.

Rus Koronavirüs Aşısının Adı Neden Sputnik V?

Ancak “V” sayısının şimdiye kadar ne anlama geldiği bir sır olarak kaldı. Ancak Arjantin’e yüz binlerce doz gönderirken, Rusya’nın Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev bunun bir mektup olduğunu açıkladı:

“Aşı araçlarımız zafer adına Arjantinin zaferini insanlara iyileştirmesini diliyorum.”

Referans için, “V” harfinin genellikle “Zafer” olarak çevrilen İngilizce “Zafer” kelimesinin kısaltıldığını belirtmek gerekir. Yani, aşının yaratıcıları, SSCB’nin mirasını yabancı bir kelime ile birleştirmeye karar verdi. Aşının Arjantin’e teslim edilmesi “harika bir işbirliği örneği ve tarihi bir an” olarak tanımlandı. Rusya’da olduğu gibi, Arjantinli yetkililer her şeyden önce sağlık çalışanlarını aşılamak istiyor, sonra polis olacak. Mart 2021’e kadar 10 milyon kişinin aşılanması planlanıyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu