Tiktok Takipçi Satın Al

Router (Modem) Nedir?

Bu makalemizde sizlere router’ın ne olduğunu ne işe yaradığını detaylı olarak anlatıyoruz. Detaylar makalemizde…

Modem ve router farkı nedir? Router (Modem) bilgisayar, mobil telefon ya da tablet gibi cihazların belli bir alan içerisinde internet bağlantısı sağlamaları için kullanılan teknolojik aparattır. İnternet bağlantısının yetersiz kaldığı durumlar bu aparatlar yardımıyla Wi-Fi kullanım alanı genişletilerek daha etkin bir yayılım sağlanır.


Farklı kullanım alanlarında Wi-Fi yayılımı için kullanılan Router, kullanıldığı alan içerisinde modem vasıtasıyla erişimi sağlayabilmektedir. Doğrudan internet bağlantısı sağlamalarının yanı sıra bu cihazlar sinyal dağılımına da imkân tanıyarak birden fazla cihazla ergonomik bir biçimde internet kullanımını elverişli hale getirmektedir.

Ayrıca üretilmiş bu aparatlar sayesinde kullanım alanları içerisinde bulunan bağlantı kablolarının sayısını azaltmak ve estetik bir görünüm kazandırmak da mümkün olmaktadır. Bu cihazlar söz konusu kabloların görevini yerine getirir ve kablosuz bağlantı kurulabilmesine imkan tanır.

Router (Modem) Nedir?

Router ve Modem Farkı Nedir?

Router ve modem kullanım alanlarının ve işlevlerinin benzer olması nedeniyle birbirinin yerine kullanılabilmektedir. Router ağların birbirine bağlanması konusunda, işlev gösterirken, modem doğrudan internet erişimini sağlayan donanımdır. Roterin işlevini yerine getirebilmesi için doğrudan bir modem ile bağlantılı olması gerekmektedir.

Modem ise tanım olarak “Modülator” ve “Demodülator” kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge ya da Modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayar bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır.

Router (Modem) Kurulumu Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımı için gerekli olan roterlerin kurulumu birkaç basit adımda gerçekleştirilebilir. Her donanım temin edildiğinde içerisinde kullanım kitapçığı bulunmaktadır. Bu kullanım kitapçıkları içerisinde yer alan kurulum bölümünden kolaylıkla kurulum sağlanabilmektedir.

Yönlendirmeler yardımıyla modemin ara yüzüne girerek internet erişimi sağlamak için gerekli olan ayarları servis sağlayışı aracılığıyla yapılabilir.

Router (Modem) Nedir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu