Tiktok Takipçi Satın Al

Rotorua Gölü’nün Önemli ‘Manyetik Anormallik’ Keşfedildi

Yeni Zelanda’da bulunan efsanevi bir gölün altında gizli bir hidrotermal sistemi keşfeden yeni haritalar, ünlü bir Māori aşk hikayesinin geçtiği yerde ortaya çıktı. Rotorua Gölü, Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki uykuda olan bir volkanın devasa eski bir kraterinin ortasında yer alıyor. Gölün anlatılmış bir geçmişi var: etkili bir şefin kızının, gölü geçerek genç bir savaşçıyla olmaması gereken aşkı aşmasının hikayesi olarak biliniyor. Rotorua bölgesi ayrıca hidrotermal aktiviteyle de tanınıyor; Turizm Yeni Zelanda web sitesi, göl kıyısında buhar bulutlarının dolaştığını ve kükürdün suya “sihirli yeşil-mavi” bir renk kattığını belirtiyor.

Yeni Zelanda’daki bir araştırma enstitüsü olan GNS Science’daki araştırmacılar, şimdiye kadar hiç görülmemiş detayda Rotorua Gölü’nün tabanını haritaladılar ve patlama kraterlerini, eski bir nehrin ve gölün güney kısmındaki büyük manyetik bir anormalliği ortaya çıkardılar. Bu yeni haritalar, Rotorua’nın kara hidrotermal sistemlerinin ilk kez gölün gizli derinliklerine uzandığını kanıtlıyor. Haritalar, GNS Science tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, göl tabanının yaklaşık %68’ini oluşturan 21 mil karelik (55 kilometrekarelik) bir alanı kapsıyor. Kraliyet Yeni Zelanda Deniz Kuvvetleri, göl tabanının fiziksel özelliklerini çoklu yankı sinyali verici adı verilen bir tür sonar kullanarak haritaladı.


Ayrıca manyetik araştırmalar da yaptılar ve manyetik anormalliği ortaya çıkardılar. Volkanik kayaçlar genellikle yüksek derecede manyetik mineral olan manyetit içerir, ancak Lake Rotorua’da araştırmacılar hidrotermal sıvıların kayadan geçtiğine ve manyetiti pirite, yani aptal altına dönüştürdüğüne inanıyorlar. Bu hidrotermal süreç, manyetik sinyali ciddi şekilde azaltır ve negatif anormalliği açıklar. Araştırmacılar, manyetik anormallikle aynı genel bölgede hidrotermal aktivitenin diğer kanıtlarını da buldular. Isı akış haritası, muhtemelen göl tabanından yukarı doğru yükselen sıcak suyun varlığını gösteriyor.

Aynı bölgede kraterler de görünüyor ki bu da Ronde’un hidrotermal patlama kraterleri olduğunu belirtti. Bunca aktiviteye rağmen, Ronde’a göre gölün tabanına yakın su sıcaklıkları genellikle 14 derece Santigrat (57 derece Fahrenheit) civarında. Bu, gölün çok büyük olması nedeniyle alttan gelen ısıyı dengeleyecek kadar serin su olduğu anlamına geliyor ve sıcaklık ayda yaklaşık 1.8 derece Fahrenheit (1 derece Santigrat) kadar değişiyor. “Gölde yüzen kimse fark etmeyecektir, ancak enstrümantasyonla fark ediyoruz,” diye ekledi Ronde.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu