TeknoDiot
     
     
     

Turkcell’e Rekabet Kurumu’ndan Ağız Uçuklatacak Cinsten Dev Ceza!

Turkcell'e Rekabet Kurumu'ndan Ağız Uçuklatacak Cinsten Dev Ceza!

Rekabet Kurumu’dan Türkiye’nin en büyük operatör firmalarından biri Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında yürütülen soruşturmadan ağır para cezası çıktı.

Rekabet Kurumu’nun 2011 yılında Turkcell hakkında başlattığı soruşturma sonunda sonuçlandı ve Turkcell’e tam tamına 91,9 milyon TL para cezası kesilmiş oldu. Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin distribütörlerine ve bayilerine yönelik uyguladığı fiyat politikalarının rekabeti ihlal ettiğine karar verildi.

Turkcell distribütörlerine ve bayilerine yönelik yeniden satış fiyatının tespiti ve münhasırlık uygulamaları yoluyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine ilişkin yürütülen ek çalışma sonuçlandırılmış oldu.

[sp-related style=”dark” id=”34674″]

Turkcell'e Rekabet Kurumu'ndan Ağız Uçuklatacak Cinsten Dev Ceza!

:: Rekabet Kurumu‘ndan Konu Hakkında Yapılan Açıklama

[dropcap type=”letter” ]T[/dropcap]urkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin distribütörlerine ve bayilerine yönelik yeniden satış fiyatının tespiti ve münhasırlık uygulamaları yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddialarına ilişkin olarak yürütülen soruşturma sonucunda verilen 06.06.2011 tarih ve 11-34/742-230 sayılı Rekabet Kurulu kararının Danıştay 13. Dairesinin 16.10.2017 tarih ve E. 2011/4560, K. 2017/2573 sayılı kararı ile yeniden satış fiyatının tespiti iddiaları bakımından kısmen iptal edilmesi üzerine, iptal kararının gereğinin yerine getirilmesine yönelik olarak 31.05.2018 tarih ve 18-17/297-M sayılı Rekabet Kurulu kararı ile yürütülen ek çalışma tamamlandı.

10.01.2019 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin kontörlerin yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Son olarak baktığımız zaman Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’ye soruşturmaya konu olan 2010 yılının mali tablosuna göre yıllık gayri safi gelirinin yüzde 1,125’i oranında idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Bu da 91 milyon 942 bin 343,31 lira para cezasına denk geliyor.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Türk Kripto Para Borsası BiLira Şimdi Icrypex’te

Buğra Noyan

Karantina Sonrası Otomobil Satışı Artacak mı?

Buğra Noyan

Schneider Electric, Yeni Yönetim Sistemini Tanıttı

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.