TeknoDiot
     
     
     

Ramazan Ayı e-Ticaret Sektörüne Yaradı

Ramazan Ayı e-Ticaret Sektörüne Yaradı

Sanal mağazaların satışları Ramazan ayında yüzde 30 artarken, kadınların alışverişlerini öğle tatili ve mesaide, erkeklerin ise sahurda yaptığı belirlendi.

Kadınların alışveriş sepetlerinin ortalama değeri 150 lira oluyor. 9 günlük tatile yönelik alışverişler dolayısıyla erkeklerin alışveriş sepetlerinin ortalaması ise 210 TL’yi buluyor.

Ramazan dolayısıyla sanal mağazaların satışları yüzde 30 artarken; kadınlar online alışveriş için öğle tatili ve mesai saatlerini, erkekler ise sahuru tercih ediyor.

500’ü aşkın dijital mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un verilerine göre;Ramazan’da en çok alışveriş sahur saatlerinde yapılıyor. 23:00-04:00 saatleri arasındaki online alışveriş yoğunluğu, normal dönemlerin 4-5 katına kadar çıkıyor. Bu saatlerdeki müşterilerin yüzde 80’ini 25-35 yaşlarındaki çalışan yada 55 yaş üstü emekli erkekler oluşturuyor.

Ramazan Ayı e-Ticaret Sektörüne Yaradı

Erkek müşterilerin sahur saatlerindeki alışverişlerinin  ortalamasepet değeri 210 lira olurken, fırsat sitelerinden iftar revervasyonları,kitap, giyim-kuşam, elektronik ürünler en çok para harcanan kalemler olarak dikkati çekiyor.

Ramazan sonrasının 9 gün tatilolmasından dolayı yapılan ulaşım ve konaklama harcamaları da erkek müşterilerin sepetlerinde ağırlıkla yer alıyor.

Kadınlar Öğle Tatili ve Mesaide Alışverişte

Ramazan’da online alışveriş yapan kadınların tamamına yakınını çalışanlar oluşturuyor. Kadınların yüzde 40’ı alışverişiçin öğle tatilini fırsat olarak görürken, yüzde 25’i sanal mağaza ziyaretlerini mesaide, 13.00-17.00 saatleri arasında yapıyor. On kadından sadece biri sahur saatlerini alışverişe ayırıyor.

Kadınların ağırlıklı olarak kahve-çay türleri, sıvı yağ, tuz-şeker-baharat, gurme ürünleri, çamaşır,temizlik ve bulaşık deterjanları, bebek bezi, giyim, kozmetik ürünler ve çocukmaması ile küçük ev aletleri ile dolan alışveriş sepetlerinin ortalaması 150l ira oluyor. 

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Samsung Galaxy A8 Plus Sızdı!

Buğra Noyan

ESET’ten Uyarı Geldi: Suçuna Suç Ekleyen Botnet Hızla Yayılıyor

Uğur Aydemir

Vestel ve P&G’den Türkiye’de Bir İlk: Tek Tuşla Deterjan Siparişi

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.