bayigram.com

Apple’ın M1 Rakibi: Qualcomm Yeni Bir İşlemci Geliştiriyor

Qualcomm, saygın uzmanlara göre Windows bilgisayarlarda kullanılacak Apple M1 işlemcisi için bir rakip geliştiriyor. Bunun ne anlama geldiği hakkında daha ayrıntılı konuşalım.

Yeni işlemci hakkında neler biliniyor? Güvenilir içeriden Roland Quandt tarafından yönetilen tanınmış Alman kaynağı WinFuture’a göre Qualcomm, Snapdragon SC8280 model numaralı yüksek performanslı bir mobil işlemci geliştiriyor.


Snapdragon 8cx Gen 2’nin halefi, Apple M1 ile gerçekten rekabet edebilir. Yayının gazetecileri, bunu Qualcomm’dan bir kaynak tarafından sağlanan dahili belgelerden öğrenebildiler. Snapdragon SC8280, işlemcinin çalışma adıdır.

14 inç diyagonal ekranlı bir test dizüstü bilgisayarının bir parçası olarak Snapdragon SC8280’in (işlemcini son sürümü farklı şekilde adlandırılabilir) mühendislik örneği, Qualcomm uzmanları tarafından bir süredir test edildi.

Snapdragon SC8280 ‘in özellikleri nelerdir?

ARM işlemci, ARM için özel bir Windows 10 çalıştıran bilgisayarlarda kullanılacaktır. Şirket halihazırda dahili olarak 14 inçlik bir dizüstü bilgisayarı SC8280 ve 32GB LPDDR5 RAM ile test ediyor.

Qualcomm’un yeni ARM yonga seti 20×17 mm, Snapdragon 8cx ise 20×15 mm boyutlarında. Bu, yeni ürünü önceki nesilden biraz daha büyük yapar.

Düşük güçlü Intel Core i5 işlemcilerin aksine, yeni işlemci daha iyi performans ve yaklaşık 25 saatlik pil ömrü sağlayacak.

Buna paralel olarak Qualcomm, bazı potansiyel Surface Pro X 2’de kullanılabilecek daha güçlü bir işlemci sürümü üzerinde çalışıyor (eğer varsa).

Apple'ın M1 Rakibi: Qualcomm Yeni Bir İşlemci Geliştiriyor 12

Snapdragon SC8280 nerede kullanılacak?

ARM için özel bir Windows 10 çalıştıran bilgisayarlarda kullanılacaktır. Şirket halihazırda dahili olarak 14 inçlik bir dizüstü bilgisayarı SC8280 ve 32GB LPDDR5 RAM ile test ediyor.

Ayrıca Microsoft, Windows’u ARM platformları için optimize etmek üzere Qualcomm ve OEM’lerle yakın çalışma sözü verdi.

Şirketin 2021’de ARM için Windows 10’da x64 uygulama öykünme teknolojisini tanıtması bekleniyor. Apple’ın Rosetta 2 adlı benzer bir teknolojisi, M1 çipindeki yeni bilgisayarlarda Intel mimarisi için yazılmış macOS Big Sur’da uygulamaları çalıştırmak için kullanılıyor.

SoC nedir?

Bir işlemci üzerinde veya tek işlemcili sistem mikroelektronikte  tüm bir cihazın (örneğin bir bilgisayarın) işlevlerini yerine getiren ve tek bir entegre devre üzerinde bulunan bir elektronik devre.

Amaca bağlı olarak hem dijital sinyalleri hem de analog, analog-dijital ve radyo frekanslarını çalıştırabilir. Tipik olarak taşınabilir ve gömülü sistemlerde kullanılır.

Gerekli tüm devreleri bir yarı iletken kristal üzerine yerleştirmek mümkün değilse, tek bir pakete yerleştirilmiş birkaç kristalden oluşan bir devre kullanılır. SoC’ler, üretimdeki iyi cihazların yüzdesini artırabildikleri ve kasanın tasarımını basitleştirebilecekleri için daha uygun maliyetli bir tasarım olarak kabul edilir.

Apple'ın M1 Rakibi: Qualcomm Yeni Bir İşlemci Geliştiriyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu