Tiktok Takipçi Satın Al

Perkotek X Ray Cihazı

X RAY cihazları; bina veya umumi kullanım alanlarına giriş yapan ziyaretçiler ve personelin güvenliğinin arttırılması ve etkin bir denetleme organizasyonunun sağlanabilmesi amacıyla, çanta, paket, koli, bagaj ve kargoları kontrol etmek ve bunların içindeki eşyaları görüntülemek suretiyle sakıncalı eşyaların içeriye girmesine engel olmak ve kişisel güvenliği tatbik etmek için kullanılan bir sistemdir.

X RAY cihazlarının teknik nitelikleri ve çalışma prensipleri


X RAY cihazları; şehir şebekesinden aldığı güç ile x-ışını üreten bir X RAY jeneratörü adlı bir üretece sahiptir. Çanta veya valizler cihaz tünelinin içine girdiğinde cihaz x-ışını üretir ve çantaya nüfuz eden ışınlar tünelin etrafında bulunan Diod Dedektörlerinden yansıması sonucu anlamlı verilere dönüşürler. Oluşan veriler X RAY görüntü işleme yazılımı sayesinde işlenir ve monitörde cihaz içinden geçen çantanın görüntüsü yansıtılarak yasaklı madde veya güvenlik zafiyeti oluşturacak maddelerin görüntülenmesi sağlanır.

Özelliklerine göre X RAY cihazlarının kullanım alanları

SECUDA X RAY cihazlarının tünel ebatlarına göre farklı modellerde üretimi yapılmaktadır. Bu modellerin birçoğu aynı fonksiyonlara sahip olmakla beraber, kullanım yerlerine ve ihtiyaçlara göre farklı tünel ebatlarında cihazlar kullanılmaktadır. Genel olarak; küçük çanta, bagaj, koli ve paketler için 50*30 cm ebadında X RAY Cihazı kullanılır. Bunlar İş merkezleri, rezidanslar, alışveriş merkezleri, toplu konutlar, kamu ve özel sektör binaları girişlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Orta ölçekli koli, paket, çanta ve büyük bagajların gelebildiği, otobüs terminalleri, havaalanları, limanlar gibi yerlerde 65*50 veya 80*65 cm tünel ebadındaki modeller tercih edilmektedir. Kargo şirketleri gibi büyük hacimli paket ve çantaların bulunduğu ve alışveriş merkezlerinin mal kabul girişlerinde 100*80 cm veya 100*100 cm gibi tünel ebatları kullanılır. Havalimanları genellikle 65*50, 80*65 cm tünel ebatlı cihazları kullanırken, cezaevlerinde 50*30,65*50 ve 80*65 cm tünel ebatlı X RAY cihazlar ihtiyaca yönelik olarak kullanılmaktadır.

Perkotek X Ray Cihazı

X RAY cihazlarında aranan en temel ve teknik nitelikler nelerdir?

X RAY cihazlarında en temel ve teknik açıdan aranan özellikler ; organik ve inorganik madde ayrımı yapabilmesi, minimum 16 mm çelik saca işleme kalınlığı (penetrasyon), 38 AWG(0,1 mm) tel çözünürlüğü, gerçek zamanlı  görüntü yorumlama fonksiyonları ( siyah/beyaz, organik maddeler, inorganik maddeler, kenar belirginleştirme ve keskinleştirme, negatif görüntü, sahte renklendirme, görüntü yakınlaştırma ), organik ve inorganik tehdit içerikli objelerini işaretleme ve markalama olarak sıralamak mümkündür.

X RAY cihazlarının sağlık açısından kullanan operatörlere, teknik personele  ve ziyaretçilere zararı olabilir mi?

PERKOTEK X RAY cihazları çalışmadığı veya banttan herhangi bir çanta geçmediği zamanlarda X-ışını üretmezler. Sadece çanta geçişi esnasında cihazlarda bulunan sensörler araçlığıyla X RAY jeneratörü çalışır ve çanta geçtikten sonra tekrar kapanır. Bu esnada, çok düşük düzeylerde radyasyon sızıntısı mevcut olabilmektedir. Bu sızıntı, en çok tünel giriş ve çıkışında mevcut olan perdelerin açılıp kapandığı sırada söz konusudur. Operatörlerin oturdukları yer ve ziyaretçilerin geçtikleri yerlerde ise kişilere zarar verecek dozda ve şeklide herhangi bir sızıntı söz konusu değildir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, X-ışını açıkken tünelin içine herhangi bir vücut uzvunun sokulmamasıdır. Bu hususa hem operatörlerin, hem ziyaretçilerin hem de teknisyenlerin özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

X RAY cihazlarının asgari sistem gereklilikleri ve denetimi hangi kurum tarafından yapılmaktadır?

X RAY cihazlarının denetimi ülkemizde TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) adlı kurum tarafından yapılmaktadır. Tüm kullanıcıların, cihaz satın aldıktan sonra TAEK’e XRAY cihazı kullanma ve bulundurma başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu başvurudan bir süre sonra TAEK yetkilileri cihazın bulunduğu yere bizzat gelerek, cihazın başvuruda belirtilen adreste, belirtilen marka, model ve seri numarası ile kullanıldığının kontrolleri ile birlikte cihazın radyasyon ölçümlerini yapar. Bu denetim neticesinde başvuru yapan kuruma “kullanma ve bulundurma lisansı” verilir.

X RAY cihazı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yukarıda belirtilen tüm hususlar, cihazlarda dikkat edilmesi gereken hususları da kapsamaktadır. Ayrıca bu cihazların uzun ömürlü ve teknik açıdan minimum sorunla çalışan sistemler olması gerekir. Bu sistemler binanın ve binanın içinde yer alan kişilerin güvenliğini sağlamak amacıyla satın alınmaktadır.

Bu sebeple, sürekli güvenliğin aksaması veya meydana gelen arızaların uzun sürede çözümü hem operasyonel sıkıntılara yol açacak hem de güvenlik açısından risk oluşturacaktır. Bu yüzden, kararınızı verirken teknik açıdan belirttiğimiz hususlar, cihazların referansları, satın alacağınız marka ve firmanın güvenilirliği cihazı satan firmanın teknik yeterliliği gibi unsurları dikkate aldıktan sonra, fiyat/performansını değerlendirmek daha sağlıklı ve sorunsuz ürün seçimlerine sebep olmaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu