Önemli Açığı Kapatan iOS 12.4.1 Güncellemesi Yayınlandı

Apple, mobil cihazları ve giyilebilir ürünleri için iOS 12.4.1 ve watchOS 5.3.1 için iki yeni güncelleme yayınlandı.

Güncellemeler iOS‘ta 101 MB, Apple Watch için 55 MB boyutunda. Ancak, yazılımda mevcut bazı can sıkıcı hataları gidermek için geldikleri için oldukça önemlidir.

Ayrıca, bu güncellemeler güvenlik ve kararlılık geliştirmelerini iyileştirmek için geliyor. Apple bu güncellemeleri tüm kullanıcılara tavsiye ediyor.

Apple, iOS 12.4 güncellemesini 22 Temmuz’da yayınlamıştı. Bu güncelleme, telefon için bazı iyileştirmeler getirse de Apple, çok büyük bir hata yaparak güvenlik yamasını bu güncellemenin içine koymamıştı. Büyük güvenlik açıklarına ve telefona jailbreak yapılabilmesine sebep olan açık nihayet kapatıldı.

Önemli Açığı Kapatan iOS 12.4.1 Güncellemesi Yayınlandı

Jailbreak Açığını Kapatan iOS 12.4.1 Güncellemesini Yayınladı

Güncellemede yapılan hata, işletim sistemine Jailbreak olarak bilinen rootlama işleminin yapılabilmesine imkân verdi. Aslında bu işlem kullanıcının telefondaki sınırları aşarak telefonunu özelleştirmesine izin verse de bir başka taraftan kötü amaçlı yazılımlara da kapı açıyor. “Spyware” ismi verilen bu tür yazılımlar; mesajlarınızı, konumunuzu, hareketlerinizi tek tek takip edebiliyor ve hatta aramalarınızı da dinleyebiliyor.

Cupertino merkezli şirketin, iOS için sistemdeki bir bir açığı kapatmak üzere bu güncellemeyi yaydığı yönünde. Görünüşe göre, en son sürümde jailbreak güvenlik açığı, iOS 12.4 ile Apple cihazlarına geri döndü.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!