Tiktok Takipçi Satın Al

Yeni Söylenti: NVIDIA RTX 50 GB202 Ekran Kartı 384 Bit Bellek Kullanacak

İddialara göre, gelecek nesil amiral gemisi olan RTX 50 serisi, mevcut Ada Lovelace serisine benzer bir soğutucu tasarımına sahip olacak.

Yeni söylentilere göre NVIDIA RTX 50 GB202 GPU’sunın 384-bit bellek kullanacağı iddia ediliyor. İddialara göre, gelecek nesil amiral gemisi olan RTX 50 serisi, mevcut Ada Lovelace serisine benzer bir soğutucu tasarımına sahip olacak. Ayrıca, raporlara göre NVIDIA, bir sonraki serilerine GDDR7 belleğini entegre ederek, oyuncu ürün yelpazesine beklenen bant genişliği artışını sağlayacak.

Daha önce paylaşılan bilgilerin aksine, Kopite7kimi, GB202 GPU’nun bellek veri yolu genişliği hakkındaki önceki açıklamasını geri almıştır. Bu GPU’nun, gelecek serinin amiral gemisi oyun işlemcisi olması bekleniyor. İlk olarak, bilgi GPU’nun 512-bit veri yolunu kullanacağı yönündeydi, ancak şimdi GPU’nun bunun yerine 384-bit veri yoluna sahip olacağı açıklığa kavuştu. Bu trend, NVIDIA’nın son on yıldaki önemli mimarilerinde görülmüş ve RTX 50 serisi için devam etme eğiliminde gibi görünüyor.

RTX 50’de 384 Bit Bellek Kullanacak


Önceden açıklanan bilgilere göre, NVIDIA GB202 GPU’nun 192 SM (Akışlı Çoklu İşlemci) konfigürasyonunu içereceği ve böylece GPU mimarisine önemli bir değişiklik yapılmadığı takdirde potansiyel maksimum konfigürasyonun 24567 CUDA çekirdeğine ulaşabileceği söylentiler arasında. Tabii ki, bu GPU’nun konfigürasyonu, amiral gemisi modelinin özellikleri değil. Örneğin, mevcut RTX 4090 modeli de tam AD102 GPU’sunu kullanmıyor. NVIDIA, lansmanından daha fazla bir süre geçmesine rağmen, daha yüksek özellikli bir GPU konfigürasyonu kullanacak daha güçlü bir model için bir gereklilik görmüyor. Bu GPU’lar yalnızca RTX ADA iş istasyonu serisinde kullanılıyor.

GDDR7 bellek yapılandırmasına geçiş, bant genişliğinde büyük bir artış sağlayacak. NVIDIA ile GDDR5X ve GDDR6X bellek üzerinde işbirliği yapan şirket olan Micron’un en son yol haritası, tüketici GDDR7 belleğinin bu yılsonuna kadar 32 Gbps’ye ulaşması bekleniyor. RTX 4090 modeli 21 Gbps GDDR6X bellek kullanırken, potansiyel bir GB202 GPU, 32 Gbps’lik bir bellek kullanarak 1.5 TB/s bant genişliğine ulaşabilir, bu da% 50 bir artış demektir. Ancak, başlangıçta GDDR7 belleğin daha düşük frekanslarda kullanılması bekleniyor.

NVIDIA Blackwell RTX 50 serisinin potansiyel çıkış tarihi belirsiz, ancak B100 ve GB200 grafik hızlandırıcılarının 2024-2025 arasında piyasaya sürüleceği doğrulandığı için benzer bir zaman dilimi içinde oyun serisinin de beklenmesi makul görünmektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu