Tiktok Takipçi Satın Al

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkçe karşılığı değiştirilemeyen token olan NFT, Non Fungible Token kelimelerinin kısaltılmış halidir. Gerçek dünyada var olan koleksiyon parçalarının sanal dünyaya yansımış hali olan NFT için herhangi bir sınır yoktur, her şey bu kategoriye girebilir.

Bu tokenlerin standart kripto paralardan farklı olan en önemli özelliği takas edilmemesidir. Doğrulanabilir, yıkılmaz ve bölünemez olan NFT token rahatlıkla birbirinden ayrılabilir. Özel olarak tasarlanan bu varlıklar ERC- 1155 ve ERC- 721 standartlarına göre oluşturulmuştur.


Çoğunlukla telif hakkı bulunan ürünleri tasarlamak için kullanılan NFT değiştirilemez olmasıyla dikkat çeker. NFT nedir diye araştırdığınızda yakın dönemde çok sayıda platform aracılığıyla oluşturulduğunu görebilirsiniz. Kendi sanat eserini bir değiştirilemez token olarak oluşturan sanatçı bu tokenın satışı ile birlikte pasif gelir elde etmiş olacaktır.

Dijital varlıkların satışını mümkün hale getiren bu token aslında kripto para birimleri gibi değeri olan ve tahsil edilebilen bir dijital varlık olarak da bilinir. Bir ürün için mağazada oluşan kuyrukların eş değeri NFT olarak da ifade edilebilir.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

NFT Neden Kullanılır?

NFT nedir ve neden kullanılır sorusunun yanıtı son dönemlerde oldukça popülerdir. Bu sanal varlık genellikle dijital sanat eserlerini satmak ya da satın almak amaçlı kullanılır. Kamuya açık olarak doğrulanabilen NFT bir blok zincirde yer alır. Karşılıklı olarak takası mümkün olmayan ve benzersiz olan NFT kendi içerisinde çok sayıda çeşide sahiptir.

Bir müzik dosyası, bir resim ve hatta bir tweet bile NFT olarak değerlendirilebilir. Örneğin twitter kurucu ortağı olan Jack Dorsey’in attığı ilk tweet NFT şeklinde 2,5 milyon dolara satılmıştır. Bu alımların sonucunda somut değil dijital bir varlık almış olursunuz. Her NFT birbirinden farklı şekilde tasarlanır ve bu da onları özgün kılar.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?

Değerli NFT Örnekleri Nelerdir?

Kolayca erişilebilen ve eşsiz bilgiler içeren NFT örnekleri koleksiyon değeri taşır. Sahte ürünlerin yapılıp çoğaltılmasına engel olan bu uygulama orijinallik ile ilgili geniş bilgiler içerir. Sanatçıların üretimlerine imkan veren NFT eserlerin dünyanın her yerine ulaşmasını sağlar.

Bu sayede alıcı ve üretici rahatça bir araya gelir. İlgili eser el değiştirdiğinde sanatçı her değişimden telif hakkını alır. Her bir token spesifik bir alana yöneliktir. Akıllı sözleşmelerle işlem gördüğünden dolayı silinmesi ya da değiştirilmesi mümkün değildir. Her ürünün orijinal olup olmadığı şeffaf bir şekilde kontrol edilebilir. NFT’ler hakkında daha çok bilgi alıp işlemleri sorunsuz şekilde yapabilmek için Bitlo ile iletişime geçebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu