bayigram.com

NASA, Aşırı Düşük Yoğunluklu Dış Gezegenleri Keşfetti

NASA son derece düşük yoğunluklu dış gezegenleri keşfetti. Kepler 51’in etrafında dönen dış gezegenlerin büyüklüğü Jüpiter’in büyüklüğüne ulaşıyor, ancak kütleleri bu gezegenin yaklaşık %1’i kadar.

Modern bilim, gezegenleri, Dünya, Venüs, Merkür veya Mars, gaz devleri bilinen en popüler arasında yer alıyor. Satürn ve Jüpiter, buzul gezegenler. Neptün ve Uranüs cüce gezegenler olarak biliniyor. Plüton veya Ceres gibi kayalıklar olarak ayrılan gezegenler olarak bilinmektedir.


Hubble teleskopunun verilerine göre Boulder’daki Colorado Üniversitesi’nden bilim adamları, Dünya’nın 2.6 bin ışıkyılı uzaklıkta bulunan üç genç gezegen keşfettiler. Boyutları Jüpiter’e eşittir, ancak kütle bu gezegenin %1’ini geçmez.

NASA, Aşırı Düşük Yoğunluklu Dış Gezegenleri Keşfetti

Bu ekzoplanet yoğunluğu 0.1 g / cm altında. Bilinen tüm ekzoplanet arasında en düşük yoğunluk, bilim adamları tarafından ortaya konuldu. Atmosferleri hidrojen ve helyum karışımından oluşur ve üst tabaka metandandır.

Bu durumda, gezegenler yaşlarına rağmen uzaydaki atmosferini kaybederler. Gelecekte, Samanyolu’nun güneş sisteminde bulunmayan en yaygın dış gezegen türü olan mini-Neptün olabilirler.

NASA, Aşırı Düşük Yoğunluklu Dış Gezegenleri Keşfetti

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu