Mozilla, Firefox 77 Sürümünde Varsayılan FTP Desteğini Devre Dışı Bırakacak

Firefox 77 sürümüyle birlikte bazı desteklere son verilecek. Güvenlik nedeniyle dünyanın FTP desteğinden vazgeçildiği söylenmekte.

Mozilla, varsayılan olarak FTP desteğinin devre dışı bırakılması da dahil olmak üzere Firefox tarayıcısının gelecekteki sürümlerinde bir dizi değişiklik planlıyor.

Ghacks’in bir raporu, şirketin şu anda Haziran ayında FTP desteğinin varsayılan olarak kapatılabileceği Firefox 77 sürümü ile bu konuda bir sonraki büyük adımı atmayı amaçladığını gösteriyor.

Kullanıcıların yine de FTP’yi manuel olarak etkinleştirmelerine izin verilir, ancak bunun ileride yapılması önerilmez. Gelecekte bir noktada Mozilla, kullanıcıların artık bayrak ekranından etkinleştirmesine izin vermeden FTP desteğini tamamen bırakmayı planlıyor.

Google’ın kendisi de güvenlik endişeleri nedeniyle Chrome’daki FTP desteğinden uzaklaşmaya karar verdi ve Bugzilla’daki bu hata dizisindeki tartışmaya göre Mozilla, Firefox ile de aynı adımları izlemeye çalışıyor.

[penci_related_posts dis_pview=”yes” dis_pdate=”no” title=”İlgili içerik” background=”” border=”” thumbright=”no” number=”1″ style=”grid” align=”none” withids=”81781″ displayby=”recent_posts” orderby=”rand”]

Mozilla, Firefox 77 Sürümünde Varsayılan FTP Desteğini Devre Dışı Bırakacak

Google Chrome’da ki FTP desteği

Google, FTP desteğinin yalnızca güvensiz olduğu için değil, aynı zamanda düşük kullanım nedeniyle de kullanımdan kaldırıldığını açıklamaktadır.“Chrome’daki geçerli FTP uygulamasının şifreli bağlantılar (FTPS) veya proxy’ler için desteği yoktur. FTP’nin tarayıcıda kullanımı, mevcut FTP istemcisini geliştirmeye yatırım yapmanın artık mümkün olmadığı kadar düşüktür. Ayrıca, etkilenen tüm platformlarda daha yetenekli FTP istemcileri mevcuttur ”dedi.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!