Modem ve Router Arasındaki Fark Nedir?

Bu makalemizde modem ve router arasındaki farkların ne olduğunu sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Modem Nedir?

Bilgisayar çevre birimlerinden en sık bilinenleri olarak karşımıza çıkan modem ve router arasındaki farkı çoğumuz bilmesek bile bu ikisinin ne olduğu konusunda az çok fikir sahibiyiz. Bu yazımızda modem ve router tanımlarını yaparak arasındaki farkları yazacağız. Modemi incelersek; modemin görevi, bir cihaz olan modemler internet servis sağlayıcımız ile gerekli iletişim protokolünün bağlantısını kurmakla görevlidir. Örneğin; Turkcell, Türk Telekom gibi internet servis sağlayıcılarını evimize getirip cihazlarımızı bağlamak için modemlere ihtiyaç duyarız.

Router Nedir?


Modem ile sıkça karıştırılan router ise görevi amacıyla farklılık taşımaktadır. Router görevi bakımından modemden farklı olarak modem aracılığı ile eve gelen internet servis sağlayıcısının bağlantısını modemden alarak internete bağlanabilen çeşitli cihazlara aktarımın sağlanması görevi üstlenmektedir. Yani örneklemek gerekirse evinize kablolu bir internet bağlantısı çektiniz. Bu bağlantıyı modem ile sağlayarak masaüstü bilgisayarınıza bağladınız. Lakin evinizde bir de masaüstü bilgisayar, cep telefonu ya da internete bağlanabilen bir televizyon varsa bu cihazların da internete bağlanabilmesi için router çevre birimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Modem ve Router Arasındaki Benzerlikler

Yazımızda farklılıkları ele alsak bile bu iki çevre biriminin karıştırılmasının nedenlerini incelersek hem modem hem router aynı boyutlara sahiptir. İkisi de bilgisayara bağlı olmakla birlikte ikisinin de internet dağıtıcı görevi bulunmaktadır. İkisi de çalışma sistemini üzerinde yanan ışıklarla belli ettiği için insanlar tarafından sıkça karıştırılmaktadır.

Modem ve Router Arasındaki Fark Nedir?

Modem ve Router Arasındaki Farklılıklar

Benzerliklerini ele aldığımıza göre bu iki çevre birimini birbirinden ayıran farklılıkları inceleyelim. Modemler ikili veri sağlarken sinyalleri ara yüz aracılığı ile dönüştürücü işleme sahiptir. Router ise ortaya çıkan bu dönüşmüş veriler için rota belirleyici özelliğe sahiptir. Modemler veri paketlerini oluştururken router ise oluşturulmuş olan veri paketlerini diğer ağlara fiziksel bağlantı kurarak göndermektedir. Ayrıca bu fiziksel bağlantıyı kurmak için en iyi güzergahı seçmekle görevlendirilmiştir. Ayrıca veri paketleri oluşturulduğunda iletmeden önce router veri paketlerini iletim teknolojisine uygun olarak parçalama ve uyarlama görevi ile de çalışma prensibine bağlı olarak işlem görmektedir. Kısacası modem internet bağlantısını getirirken router gelen internet bağlantısını dağıtmakla görevlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu