Membrane Klavye Nedir? Mekanik Klavye ile Farkları Neler?

Membran klavye nedir, membran ve mekanik klavye farkı nelerdir? Bu soruların cevapları bu içeriğimizde!

Membrane veya membran klavye olarak telaffuz edilen klavye türü oyuncular tarafından merak edilmektedir. Peki membran klavye nedir, mekanik klavye ile arasındaki farklar nelerdir?

Birçoğu membran klavyeler veya mekanik klavyeler olan birçok farklı üreticiden çok sayıda klavye var.  Bir oyuncu ve bir daktilo olarak, yıllar boyunca farklı yararları veya zararları olan birçok farklı klavye kullandım.

Bazıları ellerimde iyi hissettiriyor, diğerleri öyle değil. Membran klavyeler, ikisi arasında daha yaygın olanıdır. Membran klavyelerde, basılan tuşu kaydeden bir devre katmanına ince bir zar basar. Mekanik muadillerine göre daha hafif, genellikle daha taşınabilir, daha ucuz ve daha sessizdirler.

Membran Klavye Ne Demek?


AMD

Membran adı verilen ilk klavye türü ile işe başlayalım, tasarımında çok esnek olan 3 farklı katman kullanır. İlk katmana üst membran katmanı denir, üst kısmın altında iletken bir iz vardır.

Tuşa basıldığında, deliklerden oluşan ikinci tabakadan geçerek her tuşun altında bulunan basınç yastıklarının geçmesine ve alt membran tabakasının üzerindeki iletken izler ile temas etmesine izin verir.

Mekanik klavyeler, belirgin tuş hissi ile dikkat çekicidir. Mekanik klavyeler, kullanıcıya çok daha doğrudan geri bildirim sağlar. Bir membran tuş başlığı, ince bir zar tabakasına, altındaki iletken bir devreye bastırırken, mekanik bir klavyede bunun yerine yaylı anahtarlar bulunur. Bunlar, basılan tuşu kaydeder. Genellikle mekanik klavyelere özgü belirgin bir tıklama ile. Benzersiz bir unsur, yaylı anahtarların kullanılmasıdır. Bunlar birkaç farklı şekilde gelir.

Membrane Klavye Nedir? Mekanik Klavye ile Farkları Neler?
Görsel: Membran klavye. Fourohfour’un Wikipedia’daki görselidir.

Kullanılan iki tür tasarım vardır. Bunlardan biri, mikrodalga fırınlarda yaygın olarak kullanılan düz anahtar tasarımıdır. Bu tasarımdaki tuşlar aynı ped üzerine basılmıştır, Yine de bir baskı pedi kullanır, ancak kayda değer bir “fiziksel geri bildirim” sağlamadığından, bilgisayar klavyesinde kullanımı zorlaştırır, bu da yazıcının yanıp sönmek için fiziksel geri bildirimlere bağlı olduğu.

Kubbe anahtarı klavyesi olarak adlandırılan ve üstünde yazılı harfler bulunan bir kubbe kullanan, bazen üzerine basılmış veya lazerle gerilmiş olan diğer tür. Bu klavye türü, üst zar tabakası olarak kubbelerle birlikte gelen bir kauçuk veya silikon tuş takımı kullanır. Kubbeler aşağı bastırıldığında çökerler ve kubbenin altındaki grafit, membran pedin altındaki devreyi tamamlayacak ve böylece bir tuşa basıldığının sinyalini gönderecektir.

Membran Klavyelerin Artıları

Mekanik klavyeye benzer yazma deneyimi

Kubbe anahtarı klavyesi, mekanik klavyenin yay yapısını simüle etmek için kauçuk veya silikon kubbeler kullanır ve bu tür klavyeye sağlam fiziksel geri bildirimler verir. Membran klavyenin yazma deneyimi ile mekanik klavyenin yazma deneyimi arasında fark olmasına rağmen, teknolojinin ilerlemesiyle aralarındaki boşluk giderek azalmaktadır.

Nispeten daha sessiz

Yüksek hızda herhangi bir klavyede yazmak yüksek olabilirken, membran klavye, ses seviyesi yazma konusunda mekanik klavyelerden daha iyi bir üne sahiptir. Bazı mekanik klavyeler, özellikle mavi anahtarlar çok gürültülü olabilir, ancak bazı daktiloların bu sesten hoşlanması kötü bir şey olmayabilir.

Daha Hafif

Membran klavyeler genellikle plastikten yapılır, bu da onu daha büyük bir metal dişli teklifine sahip mekanik klavyeden daha hafif yapar. Hafif bir membran klavyeyi kolayca taşıyabilir ve dilerseniz kucağınıza yazabilirsiniz.

Uygun fiyatlı

Membran klavyeler yaygın malzemeler ve gelişmiş teknoloji ile yapılabildiğinden, bir membran klavye aynı özelliklere sahip mekanik bir klavyeden daha uygun maliyetli olacaktır.

Membrane Klavye Nedir? Mekanik Klavye ile Farkları Neler?

Membran Klavyelerin Eksileri

Yazma Duyguları

Tuşa bastığınızda, tuşlar yazmak için daha fazla çaba gerektirir. Bazı daktilo yazarları, membran klavyelerin yazmak için “duygusal” olduğunu ve bu da yazma deneyimlerini etkilediğini buldu.

Anahtar Devri (Switch)

Hızlı bir tuş basımı kullanıyorsanız, yazarken, tuşa sonuna kadar basılmadığı için tuşların isabet olarak kaydedilmeyeceği zamanlar olacaktır. Bu bana her zaman olur.

Ömür

Milyonlarca tuşa basma ömrüne sahip olmasına ve yıllarca sürmesine rağmen, membran klavye hala mekanik bir klavyeden daha hızlı yıpranabilir, yıprandıklarında membran daha duygusal hissetmeye başlar ve bu da tuşların geri bildirimi kaybetmesine neden olur.

Temizlik

Klavyeyi temizlemek için mekanik klavyelerin tuş başlıklarını kaldırabilirsiniz, ancak tuş başlıkları genellikle çıkarılabilir olmadığından membran klavyeyi temizlemek daha zordur.

Membran ve Mekanik Klavye Farkı

Membrane Klavye Nedir? Mekanik Klavye ile Farkları Neler?

Membran ve mekanik klavye farkı detaylarına yakından bakalım. Membrane klavyeler, ikisi arasında daha yaygın olanıdır. Membran klavyelerde, basılan tuşu kaydeden bir devre katmanına ince bir zar basar. Mekanik muadillerine göre daha hafif, genellikle daha taşınabilir, daha ucuz ve daha sessizdirler.

Membrane klavyelerin önemli dezavantajları arasında “duygusal” bir tuş hissi, daha kısa bir kullanım ömrü ve ayrıca temizleme zorluğunun artması yer alır. Son olarak, “anahtar geçişine” izin verememektir. Bir membran klavye ile, tek bir anda yalnızca bir tuş vuruşunu gerçekten kaydedebilirsiniz. Bu, bastığınız tuşun gerçekten kaydedilmediği anlar yaşayabileceğiniz anlamına gelir. İster oyun oynuyor olun ister yazı yazıyor olun, bu önemli bir dezavantaj olabilir.

Mekanik klavyeler, belirgin tuş hissi ile dikkat çekicidir. Mekanik klavyeler, kullanıcıya çok daha doğrudan geri bildirim sağlar. Bir membran tuş başlığı, ince bir zar tabakasına, altındaki iletken bir devreye bastırırken, mekanik bir klavyede bunun yerine yaylı anahtarlar bulunur. Bunlar, basılan tuşu kaydeder – genellikle mekanik klavyelere özgü belirgin bir tıklama ile. Benzersiz bir unsur, yaylı anahtarların kullanılmasıdır – bunlar birkaç farklı şekilde gelir.

Anahtar türlerinin ana üçlüsü, tuş vuruşunun düzgün olduğu doğrusaldır; seyahatin ortasındaki bir tümseğin geri bildirim sağladığı dokunsal; veya net bir işitsel geri bildirim sağlayan tıkırtı. Daha az bilinen birkaç anahtar türü, anahtarın mümkün olduğunca çabuk harekete geçtiği hızlı ve anahtar anahtarının minimum işitsel geri bildirim yaptığı sessizdir. Anahtarlar, daha ince bir klavye ve daha kısa tuş hareketi sağlayan düşük profilli formatta da bulunabilir.

Membrane Klavye Nedir? Mekanik Klavye ile Farkları Neler?

Membrane Klavye Nedir? Mekanik Klavye ile Farkları Neler?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu