Trend

Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler?

Mekanik klavye nedir, mekanik ve membran klavye farkı nelerdir? Bu soruların cevapları bu içeriğimizde!

Mekanik klavye olarak telaffuz edilen klavye türü oyuncular tarafından merak edilmektedir. Peki mekanik klavye nedir, membran klavye ile arasındaki farklar nelerdir?

Temel Bilgiler “Anahtarlar”: “Mekanik klavye nedir?” sorusunu sorduğunuzda, bunu iki yoldan biriyle cevaplayabilirsiniz: basit veya kapsamlı. Bu alanda yeni başlayan biri olarak, basitçe başlamanız gerekir.

Mekanik klavye, diğer klavyelerden farklıdır çünkü tuşların altında anahtarları vardır. Bu anahtarlar birkaç hareketli parçadan yapılmıştır: sert plastik bir “gövde” iki metal kontak ve altında bir yay içerir. Bir tuşa basıldığında, gövde yayı aşağı doğru iter, böylece iki metal kontağı birbirine bağlar, tuşa basmanızı klavyenin devresine ve dolayısıyla bilgisayarınıza kaydeder.

Esasen, bu anahtarlar mekanik klavyeleri mekanik klavyeler yapan şeydir. Normal bir klavyeyle aynı tuş başlıklarına sahip olabilirsiniz, ancak anahtar kullanımı nedeniyle yine de mekanik olacaktır.

Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler?

Mekanik Klavye Nedir?

Mekanik klavyeler, en yaygın klavyelerde kullanılan kauçuk zarlardan ziyade, her tuşun altında anahtar (swtich) bulunan bilgisayar klavyeleridir.

Mekanik klavyeler, dokunmatik klavyeciler, programcılar, oyuncular ve işleri için klavyeye güvenen diğerleri arasında inanılmaz derecede popülerdir.

Mekanik klavyeler, yazma sinyali göndermek için anahtarları kullanır. Her biri farklı performans gösteren birden fazla anahtar türü vardır. Her anahtarın, bir taban, bir yay ve bir gövde ile birlikte gelen kendi anahtarı vardır. En yaygın anahtarlar mavi, kırmızı, kahverengi, siyah vb.’dir.

Bazıları basmak için belirli bir miktar güç gerektirir, Tıklama sesi çıkarırken veya ses çıkarmazken Dokunsaldır ve diğerlerine basmak kolay olabilir. Mekanik klavye genellikle, kullanıcıların klavyelerini DIY yapmalarına olanak tanıyan değiştirilebilir tuş başlıkları sağlar.

Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler?

Mekanik Klavye Nasıl Çalışır?

Prensip olarak, bir klavye anahtarı basit bir cihazdır. Bir yay tarafından tutulan tuş başlığına bağlanan bir gövdeden oluşur. Tuş başlığına bastığınızda, bu, gövdeyi aşağı inmeye zorlar ve iki elektrik kontağının temas etmesine izin verir.

Ancak mekanik klavyeler, membran klavyelerden çok farklı bir his verir, çünkü tuşlar yaylı bir anahtarın kapanmasını sağlar ve bir kez basıldığında, belirgin bir tıklama hisseder veya duyarsınız. Bu, bir tuşa ne zaman basıldığını her zaman bileceğiniz anlamına gelir. Bir presin gerçekten geçip geçmediği konusunda ikinci bir tahmin yoktur.

Buna karşılık, membran klavyeler, kauçuk bir kubbeye baskı uyguladıkları ve bir anahtarı tetiklemek için kesin bir tıklama olmadığı için “duygusal” hissetme eğilimindedirBuna rağmen, tüm mekanik klavyeler aynı şekilde çalışmaz. Mekanik klavyelerdeki anahtarlar genellikle dokunsal veya doğrusal olarak sınıflandırılır.

Doğrusal bir anahtara sonuna kadar basılması gerekirken, dokunsal anahtarlar yaklaşık yarıya kadar etkinleştirilir, bu da daha az yazma çabasıyla daha hızlı etkinleştirildikleri anlamına gelir. Membran klavyelerde hızlı yazmak, hata yapma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Mekanik Klavye Artıları

Çıkarılabilir Tuş Başlıkları

Klavyenizi kasanızın temasına, masaüstünüze uyacak şekilde özelleştirmenize veya klavyenize bir stil görünümü kazandırmanıza olanak tanıyan tuş başlıkları çıkarılabilir.

Dayanıklılık

Mekanik içinde zar olmadığı için zar klavyelere göre daha uzun sürede aşınır. Ayrıca ilk günden beri aynı kalırlar ve geri bildirimi değiştirmezler. Yani membran klavyelerden farklı olarak his değişirse klavyeye tekrar alışmanıza gerek kalmaz.

İLGİLİ İÇERİK:  Logitech G, Lisanslı LoL Koleksiyonunu Duyurdu!

Dokunsallık

Daktilo, tuşlardan yararlanır, çünkü yazdığınızda harf kaydedilir ve yazmak için çok fazla çaba gerektirmez, bu da oyuncular da dahil olmak üzere hızlı daktilo kullananlar, bir veya daha fazla tuşa daha sonra hızlı veya sık sık basması gereken kişiler için harikadır.

Farklı Yazma Stili

Mekanik klavye ile kayıt yapmak için bir tuşa sonuna kadar basmanız gerekmez, bu da yarıya kadar basıp durabileceğiniz anlamına gelir. Bu, daha hızlı yazma hızı ve daha az yorgunluk sağlar.

Ağırlık

Mekanik klavyenin ağırlığı, onu nasıl kullandığınıza bağlı olarak profesyonel veya aleyhte olabilir. Mekanik klavyeler ağır olma eğilimindedir, bu da klavyenin siz yazarken masanızın etrafında itilmesini önleyerek yardımcı olur.

Anahtar (Switch)

Mekanik klavye genellikle aynı anda birçok tuşa basmanıza olanak tanır; hatta bazıları tüm tuşlara aynı anda basmanıza izin verir (N tuş geçişi). Bu klavye ile oyun oynayanlara fayda sağlayacaktır.

Temizlik

Mekanik klavyenin tuş başlıkları çıkarılabildiğinden, klavye tuşlarını çıkararak mekanik klavyeyi kolayca temizleyebilirsiniz.

Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler?

Mekanik Klavye Eksileri

Daha Pahalı

Mekanik klavyeler daha pahalı malzeme ve teknoloji kullanır, bu nedenle bir zarın elde etmesi için normalde harcayacağınızdan daha fazlasını harcamanız gerekir.

Yüksek Sesli

Mekanik klavyenin ses seviyesi, kullanılan blues gibi anahtarlara bağlıdır, çünkü bunlar yüksek olabilir. Bu nedenle, başka insanlarla bir yerdeyseniz, kapıyı kapatmadığınız veya mikrofonla konuşmadığınız sürece, yazdığınızı duyacaklar. Yine, bazı daktilolar sese aldırmaz ve hatta onlardan zevk alır.

Daha Ağır

Ağırlık bu bazı insanlar için bir profesyonel iken, bu, seyahat ederken veya farklı masaüstlerinden hareket ederken klavyelerini hareket ettiren diğerleri için bir aleyhte olabilir.

DIY Becerileri Gerekli Olabilir

Kutudan çıktığı haliyle mekanik klavyeler kullanılabilirken, farklı tuş başlıkları ve anahtarlarla özelleştirmek de eğlenceli olacak. Ancak, özelleştirmek bazı DIY becerileri gerektirebilir.

Mekanik Klavye Switch Türleri

 • Kırmızı (Red Switch)
 • Mavi (Blue Switch)
 • Kahverengi (Brown Switch)
 • Siyah (Black Switch)
 • Yeşil (Green Switch)
 • Pembe (Pink Switch)
 • Sarı (Yellow Switch)
 • Clear
 • Tactile Grey
 • Rose V2
 • Bronze
 • Box Thick Jade
 • Linear
 • Nature White
 • Speed Silver
 • Silver
 • Quiet Click
 • Buckling Spring

Membran ve Mekanik Klavye Farkı

Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler?

Membran klavyeler, ikisi arasında daha yaygın olanıdır. Membran klavyelerde, basılan tuşu kaydeden bir devre katmanına ince bir zar basar. Mekanik muadillerine göre daha hafif, genellikle daha taşınabilir, daha ucuz ve daha sessizdirler.

Membran klavyelerin önemli dezavantajları arasında “duygusal” bir tuş hissi, daha kısa bir kullanım ömrü ve ayrıca temizleme zorluğunun artması yer alır. Son olarak, “anahtar geçişine” izin verememektir. Bir membran klavye ile, tek bir anda yalnızca bir tuş vuruşunu gerçekten kaydedebilirsiniz. Bu, bastığınız tuşun gerçekten kaydedilmediği anlar yaşayabileceğiniz anlamına gelir. İster oyun oynuyor olun ister yazı yazıyor olun, bu önemli bir dezavantaj olabilir.

Mekanik klavyeler, belirgin tuş hissi ile dikkat çekicidir. Mekanik klavyeler, kullanıcıya çok daha doğrudan geri bildirim sağlar. Bir membran tuş başlığı, ince bir zar tabakasına, altındaki iletken bir devreye bastırırken, mekanik bir klavyede bunun yerine yaylı anahtarlar bulunur. Bunlar, basılan tuşu kaydeder – genellikle mekanik klavyelere özgü belirgin bir tıklama ile. Benzersiz bir unsur, yaylı anahtarların kullanılmasıdır – bunlar birkaç farklı şekilde gelir.

Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler? Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler? Mekanik Klavye Nedir? Mekanik Klavyenin Artıları ve Eksileri Neler?

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu