Tiktok Takipçi Satın Al

Makine Öğrenimi Nedir?

Bir beceri öğrenmek için bilgi toplar, dikkatli bir şekilde pratik yapar ve performansımızı izleriz. Sonunda, bu aktivitede daha iyi hale geliriz. Makine öğrenimi, bilgisayarların tam da bunu yapmasına izin veren bir tekniktir.

Bilgisayarlar Öğrenebilir mi?


Zekayı tanımlamak zordur. Zeka derken ne demek istediğimizi hepimiz biliyoruz ama onu tarif etmek sorunlu. Duygu ve öz-farkındalığı bir kenara bırakırsak, işe yarayan bir tanım, yeni beceriler öğrenme ve bilgiyi özümseme ve istenen sonucu elde etmek için bunları yeni durumlara uygulama yeteneği olabilir.

Zekayı tanımlamanın zorluğu göz önüne alındığında, yapay zekayı tanımlamak hiç de kolay olmayacak. Yani biraz hile yapacağız. Bir bilgi işlem cihazı, genellikle insan muhakemesi ve zekası gerektiren bir şey yapabiliyorsa, onun yapay zeka kullandığını söyleyeceğiz.

Örneğin, Amazon Echo ve Google Nest gibi akıllı hoparlörler sözlü talimatlarımızı duyabilir, sesleri kelime olarak yorumlayabilir, kelimelerin anlamlarını çıkarabilir ve ardından talebimizi yerine getirmeye çalışabilir. Müzik çalmasını , bir soruyu yanıtlamasını veya ışıkları kısmasını istiyor olabiliriz .

En önemsiz etkileşimler hariç tümünde, sözlü komutlarınız, yapay zekanın ağır kaldırmasının gerçekleştiği üreticilerin bulutlarındaki güçlü bilgisayarlara iletilir. Komut ayrıştırılır, anlamı çıkarılır ve yanıt hazırlanır ve akıllı konuşmacıya geri gönderilir.

Makine Öğrenimi Hakkında

Makine öğrenimi, etkileşimde bulunduğumuz yapay zeka sistemlerinin çoğunun temelini oluşturur. Bunlardan bazıları evinizdeki akıllı cihazlar gibi öğelerdir ve diğerleri çevrimiçi kullandığımız hizmetlerin bir parçasıdır. YouTube ve Netflix’teki video önerileri ve Spotify’daki otomatik oynatma listeleri, makine öğrenimini kullanır. Arama motorları makine öğrenimine güvenir ve çevrimiçi alışveriş, göz atma ve satın alma geçmişinize dayalı olarak size satın alma önerileri sunmak için makine öğrenimini kullanır.

Bilgisayarlar çok büyük veri kümelerine erişebilir. Bir insanın tek bir yinelemeyi gerçekleştirmesi için gereken alan içinde, süreçleri yorulmadan binlerce kez tekrarlayabilirler – eğer bir insan bunu bir kez yapmayı başarabilirse. Dolayısıyla, öğrenme bilgi, uygulama ve performans geri bildirimi gerektiriyorsa, bilgisayar ideal aday olmalıdır.

Bu, bilgisayarın gerçekten insani anlamda düşünebileceği veya bizim yaptığımız gibi anlayıp algılayabileceği anlamına gelmiyor. Ama öğrenecek ve pratikle daha iyi olacak. Ustalıkla programlanmış bir makine öğrenimi sistemi, bilinçli ve bilinçli bir varlığın iyi bir izlenimini sağlayabilir.

Eskiden “Bilgisayarlar öğrenebilir mi?” diye sorardık. Bu sonunda daha pratik bir soruya dönüştü. Bilgisayarların öğrenmesine izin vermek için üstesinden gelmemiz gereken mühendislik zorlukları nelerdir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu