bayigram.com

Genel Mail Terimleri: BCC, CC, TO Kavramları Nedir?

Bu makalemizde sizlere mail sistemlerinde kullanılan kısaltma terimlerinden bahsedeceğiz. CC demek?

Mail CC ve BCC nedir? Genel mail terimleri: BCC, CC ne demek ve TO kavramları, mail kullanan kişiler tarafından bilinmelidir. Bu kavramlar, etkili bir şekilde mail kullanmak isteyen kişilerin bilmesi gereken kavramlardır. BCC, CC ve TO kavramlarının bilinmesi, mail yönteminin daha hızlı kullanılmasında etkilidir ve özellikle de kurumsal alanda oldukça kullanılmaktadır.

Mailde bulunan TO, alıcı anlamına gelmektedir. Bu yazının bulunduğu alanda kimi zaman TO yerine alıcı yazmaktadır. Bu kısma gönderilecek olan mailin kime gönderileceği yazılmalıdır. Birden fazla kişi de TO kısmına eklenebilmektedir. Eğer mail birden fazla kişiye gönderilecekse kişiler arasına virgül konulmalıdır.


Mailde bulunan CC ise Carbon Cop anlamına gelmektedir. Carbon Cop, bilgi anlamındadır ve bu kısma gönderimi yapılacak olan mailin bilgilendirilmesi yazılmalıdır. CC kısmına yazılan bilgiler TO kısmında ekli olan kişiler tarafından görüntülenebilmektedir. CC alanına yazılan mail adresleri, direkt alıcı anlamına gelmemektedir.

Genel Mail Terimleri: BCC, CC, TO Kavramları Nedir?

BCC Nedir?

Mailde sıklıkla karşılaşılan bir bölüm de BCC bölümüdür. Bu bölümün açılımı; Blind Carbon Copy’dir. Maildeki bu kısım, gönderilen maillerin gizli bir kopyasının alındığı kısımdır.

CC ve TO Nedir?

CC: carbon copy demek,o bölüme yazdığın isimlere gönderdiğin mailin aynısını gönderebilirsiniz. CC ve de TO kısmına ekli olan kişiler, BCC kısmında ekli olan mailleri görüntüleyememektedir. Bu sebeple de BCC alanındaki kişiler için gizli alıcı da denmektedir. BCC alanında bulunan kişiler To ve CC alanında olan kişileri görüntüleyebilmektedir.

CC yerine BCC ne anlama gelir?

CC, “carbon copy” (karbon kopya) kısaltmasıdır ve e-posta gönderirken, gönderilen kişilerin yanı sıra diğer kişilere de e-postanın kopyasını göndermek için kullanılır. BCC ise “blind carbon copy” (kör karbon kopya) kısaltmasıdır ve e-posta gönderirken, diğer alıcılara görünmeden bir kişiye e-posta göndermek için kullanılır. BCC’de alıcılar, e-postayı alan kişilerin listesinde görünmezler.

CC yapmak ne işe yarar?

CC, “Carbon Copy” (Karbon Kopya) anlamına gelir ve elektronik posta iletişiminde kullanılır. CC yapmak, gönderilen bir e-postanın, belirtilen kişiler dışında başka kişilere de iletildiği anlamına gelir.

CC yapmanın birkaç farklı işlevi vardır. Örneğin, bir e-postayı birden fazla kişiye göndermek istediğinizde CC kullanabilirsiniz. Ayrıca, birisiyle olan e-posta yazışmalarınızda, bir üçüncü kişiyi de konuya dahil etmek istediğinizde de CC kullanabilirsiniz.

Ancak, CC yaparken dikkatli olunması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü bazı durumlarda, gönderilen e-postanın sadece belirli kişiler tarafından görülmesi gerektiği durumlar olabilir. Bu nedenle, CC yapmadan önce iyi düşünmeli ve gerekli olup olmadığına karar vermelisiniz.

 CC ne zaman kullanılır?

“CC” terimi, “carbon copy” (karbon kopyası) anlamına gelir ve bir e-posta gönderirken, aynı mesajın bir kopyasını diğer kişilere de göndermek için kullanılır. Bu kopyalar, e-postanın asıl alıcısının yanı sıra, CC’ye eklenen diğer kişiler tarafından da görülebilir. CC genellikle bir e-posta adresi veya birkaç e-posta adresi ile birlikte kullanılır.

CC, bir e-posta gönderirken ne zaman kullanılacağına gelince, genellikle mesajın ilgilendiği kişilerin yanı sıra, ilgili olabilecek diğer kişileri de bilgilendirmek için kullanılır. Örneğin, bir projede çalışan bir grup insan varsa ve herkesin birbirini bilgilendirmesi gerekiyorsa, CC kullanılabilir. Bununla birlikte, CC’yi aşırı kullanmak, gereksiz e-posta trafiğine neden olabilir ve insanların zamanını boşa harcamasına sebep olabilir.

CC’de birden fazla kişiye nasıl e-posta gönderilir?

Birden fazla kişiye CC ile e-posta göndermek oldukça kolaydır. E-posta yazarken, “CC” alanına tıkladıktan sonra, alıcılardan birinin e-posta adresini yazın ve ardından virgülle ayrılmış diğer alıcıların e-posta adreslerini ekleyin. Bu şekilde, birden fazla kişiye aynı e-postayı CC ile gönderebilirsiniz.

Örneğin:

To: ahmet@ornek.com
CC: mehmet@ornek.com, ayse@ornek.com, fatma@ornek.com
Subject: Proje Güncellemesi

Bu şekilde, “To” alanındaki alıcıya ek olarak, “CC” alanındaki diğer alıcılara da aynı e-posta gönderilmiş olur.

Görüldüğü üzere genel mail terimleri: BCC, CC ve TO kavramları bilgisine sahip olmak önemlidir. Mailde bulunan bu kısımlar, tek bir maille birden fazla alıcıya ulaşmayı sağlamaktadır. Bu rehberimizde mail cc ve bcc nedir bunlardan bahsettik.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu