Koronavirüs Ölümleri Kadınlardan Daha Çok Erkeklerde Görülüyor

Yeni koronavirüs pandemisi bazı hastalarda ciddi COVID-19’a yol açar, erkeklerin ölme olasılığı kadınlardan daha yüksektir.

Mevcut veriler, yaşam tarzı seçimlerinin yanı sıra, kendilerini daha riskli davranışlarla ilgili olabilecek önceden var olan sağlık koşullarının, erkeklerden daha fazla erkeğin COVID-19’u ölme riskine soktuğunu göstermektedir.

Koronavirüs istatistik raporlaması, şiddetli COVID-19 vakalarının tedavisini iyileştirebilecek sağlık politikalarının oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Çin’de ilk vakalardan bu yana yeni koronavirüsü inceleyen sağlık yetkilileri COVID-19 olan çoğu insanın hastalıktan kurtulacağı ve bazılarının hiçbir semptom görmeyeceği sonucuna varmıştır.

Ancak virüs, yaşlılar ve önceden var olan çeşitli durumları olan insanlar da dahil olmak üzere birçok hasta kategorisi için hayatı tehdit ediyor. İlk günlerden beri, epidemiyologlar COVID-19’un kadınlardan daha fazla erkek öldürdüğünü, ancak bunun neden olduğuna dair kesin bir cevap olmadığını söyledi.

Koronavirüs Ölümleri Kadınlardan Daha Çok Erkeklerde Görülüyor

En önemli sebeplerden biri de sağlıksız alışkanlıklar

Daha da kötüsü, halihazırda artan sayıda vaka yaşayan ülkelerin, istatistikleri bildirirken bu kritik faktörü takip etmemesidir. Doğru cinsiyet verileri, doktorların yüksek riskli hasta kategorilerini daha iyi anlamalarına ve tarama, test ve tedavi yöntemlerini buna göre uyarlamalarına yardımcı olabilir.

Küresel sağlıkta cinsiyet eşitsizliğine bakan bir araştırma enstitüsü olan Global Health 50/50 ile çalışan CNN, erkeklerin neden kadınlardan daha fazla ölme olasılığını anlamak amacıyla çeşitli ülkelerden gelen COVID-19 verilerini analiz etti.

Şimdiye kadar, Çin, Fransa, Almanya, İran, İtalya ve Güney Kore dahil olmak üzere toplam COVID-19 vakalarına göre ilk 10 ülkeden sadece altı ülke, teyit edilmiş vakalar ve ölümler için cinsiyete göre ayrılmış veriler sağlamıştır. ABD ve İspanya’dan elde edilen veriler, cinsiyet verileri henüz mevcut olmadığından kayda değer düzeyde değildir.

Koronavirüs Ölümleri Kadınlardan Daha Çok Erkeklerde Görülüyor

Ülkelere göre oran değişiyor

Bu altı ülkenin her birinde, COVID-19’dan kadınlardan daha fazla erkek öldü ve bazı ülkelerde hastalığa yakalanan erkeklerin sayısı kadın sayısından daha yüksekti. Yine de, çalışma için çok önemli bir veri noktası olacak olan kadın ve erkeklere uygulanan testlerin oranı için veri yoktur ve Çin rakamları sadece Şubat ayı sonuna kadar olan dönemi kapsamaktadır.

Ancak mevcut olan, erkeklerin COVID-19’un ölme riskinin kadınlardan daha yüksek olduğunu ve verilerin SARS ve MERS salgınlarına bakan çalışmalara benzediğini söylüyor. Araştırmacılar, erkeklerin Hong Kong’da daha kötü klinik SARS sonuçları bildirdiğini buldu. Güney Kore ve Suudi Arabistan’dan yapılan bir araştırma, erkeklerin de MERS’in ölme riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Önceden var olan koşullar gibi hormonal değişiklikler de denklemin bir parçası olabilir. Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve kronik akciğer hastalığının COVID-19’un şiddetini arttırdığı bilinmektedir ve bu koşullar incelenen altı ülkedeki erkekler arasında değil, aynı zamanda küresel olarak daha yaygındır.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu