Tiktok Takipçi Satın Al

Kalp Krizini Engellemek İçin, Damar Plağını Yiyen Nanoparçacık Geliştirildi

Michigan State Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, kalp krizine neden olan damar plaklarını içerden yiyerek temizleyen nano parçacık icat etti.

Michigan State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bryan Smith ve ekibi tarafından tasarlanan “Truva atı” verilen nano parçacık damar içindeki birikintiyi yiyerek azaltıyor ve plağı stabilize ediyor. Bu keşif sayesinde ateroskleroz için potansiyel bir tedavi imkanı doğuyor.


Nature Nanotechnology dergisinde yayınlanan makalede, aterosklerotik plağa giden nanoparçacıkların, immün sistem hücreleri monositler ve makrofajlara karşı yüksek seçiciliklerini gösteriyor. Bu nanoparçacıklar plaklardaki makrofajlara bir kez yerleşti mi, onları bu plakları yok edecek şekilde stimüle ediyor. Temel olarak plak çekirdeğinin içindeki hastalıklı ve ölü hücreleri kaldırıyor. Bu makrofajları yeniden aktif ederek, plak büyüklüğü azaltılarak, stabilize ediliyor.

Kalp Krizini Engellemek İçin, Damar Plağını Yiyen Nanoparçacık Geliştirildi

Doç. Dr. Bryan Smith, yakın gelecekte yapılacak klinik denemeler sayesinde, kalp krizi türlerine dair risklerin azaltılacağını umuyor. Ayrıca, bu süper seçici nano ilacın minimum yan etkisi olduğu belirtiliyor.

Smith’in çalışmaları makrofajlardaki reseptörlerin sinyallerini keserek, onlara nano immünoterapötik parçacıklarla yeni mesajlar tanımlamaya dayanıyor. Önceki çalışmalar hücrelerin yüzeyine odaklanırken, yeni yaklaşımda hücre içini hedef aldığından, makrofajları stimüle etmek açısından daha etkili gözüküyor.

“Makrofajları seçici olarak stimüle ederek, ölü veya ölen hücreleri yemesi sağlanıyor. Bu enflamasyon hücreleri aterosklerosis için öncül hücrelerolduğundan, yani kalp krizine neden olabiliyorlar. Biz makrofajların içine küçük moleküller yerleştirerek, onlara yeniden yemesini söylebiliriz,” diyor Smith.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu