Tiktok Takipçi Satın Al

iPTV Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bugün sizlere iPTV nedir? nasıl kullanılır? gibi önemli soruları detaylı olarak anlatıyoruz.

iPTV nedir? veya ip tv nedir? iPTV nasıl kullanılır? Günümüzde hızla artan ve durmaksızın bir artış gösteren internet kullanıcıları televizyonların da internete taşınmasına sebep olmuştur.

Özellikle gelişen teknolojiler sonrasında giderek yaygınlaşan akıllı cihazlar ve bu cihazların özellikleri internete erişimin artmasına imkan tanımaktadır.


İnternet ortamında her şeye son derece hızlı bir erişim sağlayan bu cihazlar televizyonun da internet ortamına taşınmasında en büyük etmendir. Çünkü kullanıcılar her şeye internet ile erişim sağlarken standart televizyonları izlemekten uzaklaşmaktadır.

Bu noktada iPTV televizyon yayınlarının internet ortamına taşınmasına olanak tanımaktadır. iPTV, sıradan televizyon ile IP yani Internet Protocol’ün  bir araya getirilmesidir. Bu sayede internet yolu ile veri akışı sağlayan televizyonlar sağlanmış olmaktadır.

iPTV Nedir?

iPTV Nedir? Nasıl Kullanılır?

iPTV internete bağlı bir televizyon olarak düşünülebilir.  İnternetin yapabildiği her şey doğrudan izlenilen yayın aracılığı ile yapılabilmekte. Örneğin televizyon izlerken izlenilen bir programda görülen herhangi bir kıyafet izleyicinin hoşuna gittiğinde doğru seçim yapılarak satın alma işlemi için anında sipariş verilebilmekte.

Sadece satın alma değil kişiselleştirme anlamında da iPTV farklı bir boyut sunmakta. Örneğin sıradan televizyonlarda izleyici ilgi alanına girmese dahi bazı kısımları izlemek zorunda kalmaktadır.

Bu noktada girilecek olan anahtar kelimeler sayesinde sadece izleyicinin ilgi alanına giren unsurların karşısına çıkması sağlanmaktadır. Bu anahtar kelimeler herhangi bir konuda olabilir. Girilen anahtar kelimeler ne olursa olsun her zaman izleyicinin ilgi alanında bulunan programlar karşısına çıkartılmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

iPTV kullanılabilmesi için öncelikli olarak bu servisi sunan bir firma ile iletişime geçilmelidir. Bu iletişim sonrasında üyelik işlemleri sağlanır. Üyelik işlemleri herhangi bir servis saylayıcısı gibi düşünülebilir. Üyelik sağlandıktan sonra kullanım aşamasına geçilmektedir.

Ancak bu noktada avantajlardan hızlı ve kolay bir şekilde yararlanılabilmesi için internet alt yapısının da geliştirilmiş olması gerekmekte. Çünkü doğrudan internet üzerinden veri akışı sağlayan bu sistem, internetin verimsiz ve yavaş olması sebei ile kullanılamaz bir hal alacaktır.

Uzmanlar bu sistemin kullanılabilmesi için internetin fiber optik kablolar ile aktartılması gerektiğini söylemekte. Aynı zamanda bu sistemin rahat bir şekilde kullanılabilmesi için minimum 4 megabit hıza ve limitsiz bir pakete ihtiyaç duyulmakta.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu