İnternetten IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere internetten IBAN sorgulama nasıl yapılır onu anlattık. Detaylar makalemizde.

İnternetten IBAN sorgulama günümüzde para transferi yapabilmek için gerekli olan İBAN’ların internet üzerinden nasıl yapılacağını sorgulayan kişilere yanıt olarak aktaracağız. Hesaplara tanımlı olan İBAN numaraları sorgulayabilmek eskisinden daha da basit bir işlemdir. Para gönderme işlemleri için hesap numaralarının yanı sıra İBAN numaraları da gerekli olabilmektedir.

İBAN sorgulama işlemi bankalardan bankalara değişkenlik gösterir. İnternetten İBAN sorgulama, işlemi için en basit seçenek olarak bankanızın mobil bankacılık uygulamasından bunu öğrenmektir. Hem güvenli hem de çok kısa sürede edinilebilecek bir bilgidir. Mobil bankacılığı olmayan kişiler ise bankalarının resmi siteleri üzerinden İBAN öğrenebilirler.

İnternetten IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

IBAN Nedir?

İnternetten IBAN sorgulama işlemi üst yazımızda da belirttiğimiz gibi çok basit bir yöntemdir. İBAN’ın tam anlamıyla ne ifade ettiğini ise şu şekilde açıklayabiliriz: bankalarda açılan her bir hesabın birer numarası vardır. Bu numaralar ise ülkemiz içinde rahatlıkla işlem yapabilir. Fakat geçmişte uluslararası anlamda ve işlemlerde yaşanan hatalı durumlardan dolayı, bütün ülkelere tanımlı olan ortak bir hesap vardır. İBAN kısaca ve en basit anlamı ile hesabın uluslararası kimlik kartı gibi düşünülebilir.

Kullanım olarak İBAN’lar 2010 yılı itibari ile bütün ülkede zorunlu bir hale gelmiştir. Avrupa Birliği’nin düzenlenmesi ile birlikte bu tarihten itibaren uluslararası para transferleri daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlamıştır. Bu durum ise aynı zamanda ülke içinde yapılan para transferlerini de etkilemiştir. O tarih itibari ile artık yalnızca tek bir numara ile para transferi gerçekleşebilir hale gelmiştir.

İBAN numarası aslına bakılacak olursa, şube kodlarından oluşur. Yani numarayı gördükten sonra ise hesap numarası ya da şube kodu öğrenebilmek oldukça basittir. Her banka numara oluşumu sağlarken, farklı formüller kullanmaktadır.

Abone Ol 

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu