Tiktok Takipçi Satın Al

Intel’den İşlemciler İçin Yol Haritası Hakkında Bilgiler

Intel, Raptor Lake, Meteor Lake, Arrow Lake ve Lunar Lake mimarileri için CPU yol haritasını açıkladı

Intel, yakın zamanda Alder Lake-P işlemcilerini sunarak, yıllar içinde ilk CPU yol haritasını yayınladı. Görünüşe göre Intel’in bugün ile 2025 arasında, 24 çekirdeğe ve 32 iş parçacığına sahip Raptor Lake’den başlayarak dört yeni mimari sunmasını bekleyebiliriz.

Intel, önümüzdeki birkaç yıl için hedeflerini ortaya koyan yeni bir yol haritası yayınladı. Daha önce, şirket genellikle bu tür programlara uymuyordu, bu da bu yol haritasının neden birkaç yıl içinde ilk olduğunu açıklayabilir. Doğal olarak, Intel’in bu zaman çizelgelerine uyup uymayacağını göreceğiz. Ayrıca Intel, Arc Alchemist grafik kartları için de gelecek planlarını açıkladı.


Intel'den İşlemciler İçin Yol Haritası Hakkında Bilgiler

Intel’in CPU yol haritasında ilk sırada yer alan Raptor Lake, 2H 2022’de teslim edilecek. Alder Lake’in 7 nm sürecini koruyan Raptor Lake, 24 adede kadar çekirdek ve 32 iş parçacığı sunacak. Yine de Intel, bir kalıp küçültme benimsememesine rağmen Raptor Lake ile çift haneli performans iyileştirmeleri bekliyor.

Buna karşılık, 2023, Intel 4 düğümünü kullanan ilk mimari olan Meteor Gölü’nün gelişini getirmeli. İddiaya göre, Meteor Lake, adanmış meslektaşları tarafından sunulan performansla rekabet eden iGPU’ları içerebilir. Ardından Intel, Meteor Lake mimarisinin unsurlarını Intel 20A üretimi ile birleştirmesi gereken Arrow Lake’i pazara sunacak.

2024’te beklenen Arrow Lake ile Lunar Lake’in 2025’e kadar varacağı tahmin edilmiyor. Görünüşe göre Lunar Lake, Arrow Lake gibi dahili ve harici olarak üretilecek. Ne yazık ki, Intel henüz bu mimariler hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu