Tiktok Takipçi Satın Al

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram nedir ve nasıl çalışır? Daha önce Instagram kullanmadıysanız bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Instagram nedir ve nasıl çalışır? Peki daha önce Instagram sosyal medya kullanmadıysanız bilmeniz gerekenleri öğrenin.


Instagram bugün en büyük sosyal ağlardan biridir, ancak herkes buna aşina değildir. Sosyal medya kullanmıyorsanız, Instagram’ın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz.

Aşağıda, Instagram’a giriş niteliğinde bir genel bakış sunuyoruz. Ne olduğuna, insanların ne için kullandığına ve özelliklerini kendiniz nasıl kullanacağınıza bakıyoruz. Sonunda, Instagram’ın nasıl çalıştığını iyi bir şekilde ele almalısınız.

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

İlgili Makaleler

Instagram Nedir?

Instagram , fotoğraf ve video paylaşımı üzerine kurulmuş ücretsiz bir sosyal ağ hizmetidir. İlk olarak Ekim 2010’da iPhone’da piyasaya sürüldü ve Nisan 2012’de Android’de kullanıma sunuldu. Facebook, hizmeti Nisan 2012’de satın aldı ve o zamandan beri sahibi oldu.

Çoğu sosyal medya uygulaması gibi Instagram, ilgilendiğiniz kullanıcıları takip etmenize olanak tanır. Bu, ana sayfanızda takip ettiğiniz herkesin en son gönderilerini gösteren bir besleme oluşturur. Gönderileri beğenebilir, yorum yapabilir ve diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram, sayfanızda kalıcı olarak kalan normal fotoğraflar ve videolar yayınlamanın yanı sıra hikayeleri de destekler. Snapchat veya diğer birçok sosyal medya platformunu kullandıysanız, bunlara aşina olacaksınız. Hikayeler, bir dizi halinde birçok fotoğraf ve video klip yayınlamanıza olanak tanır. Herkes bunları 24 saat boyunca görüntüleyebilir, ardından kullanım süreleri sona erer.

Video için tüm seçenekler bu kadar değil; Instagram, IGTV ve Reels da sunar. Reels, TikTok’ta bulacağınıza çok benzer: paylaşılması ve bulunması hikayelerden daha kolay olan kısa video klipler. Ve IGTV, profilinizde tutmak istediğiniz daha uzun biçimli videolar içindir.

Tüm bunların yanı sıra Instagram, arkadaşlarınızla özel olarak sohbet edebilmeniz için doğrudan mesajlaşmayı da destekler. Ayrıca başka nelere ilgi duyabileceğinizi görmek için profilleri de keşfedebilirsiniz. Tüm bunların nasıl çalıştığını aşağıda göstereceğiz.

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram’a Nasıl Başlanır?

Instagram’ın nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu, onu kendiniz kullanmaya başlamaktır. Bunu yapmak için Instagram’ın web sitesinde bir hesap açmanız veya Android için Instagram veya iPhone için Instagram’ı indirerek kaydolmanız gerekir.

Temel olarak mobil uygulamanın bir bağlantı noktası olan Windows 10 için Instagram’ı da yükleyebilirsiniz . Instagram’ın bir masaüstü sitesi olsa da, oldukça sınırlıdır. Feed’inize göz atmak için fena değil, ancak Instagram kesinlikle akıllı telefon odaklı bir hizmettir. Gerekirse bir bilgisayar kullanarak Instagram’a gönderi gönderme seçeneklerinizi kontrol edin.

Kaydolduğunuzda, bunu Facebook üzerinden yapabilirsiniz. Alternatif olarak, adınızı, e-posta adresinizi girin ve bir kullanıcı adı ve şifre belirleyin.

Instagram Nasıl Çalışır?

Instagram’ın ana işlevlerinin ve sayfalarının her birinde hızlı bir tur atalım. Bu özelliklere nasıl erişeceğinizi ve ne yaptıklarını öğreneceksiniz.

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Takip edecek insanlar olmadan Instagram pek eğlenceli değil. Hit büyüteç alt çubuğunda simgesini ve açmak edeceğiz keşfedin sayfa. Burada, belirli bir konuda daha fazlasını görmek için kullanabileceğiniz üst kısımdaki kategorilerle birlikte Instagram’ın beğenebileceğinizi düşündüğü resimleri ve kullanıcıları göreceksiniz. Instagram’ı daha çok kullandıkça ve gönderilerle etkileşime girdikçe bu sayfadaki öneriler gelişecektir.

Takip etmek istediğiniz kişileri aramak için üst kısımdaki Arama çubuğunu kullanın . Hit Takip kullanıcının yayınlara abone için Instagram profilde düğmeye. O andan itibaren, Ana Sayfa sekmenizde paylaştıklarını göreceksiniz . Aynı işlemi kullanarak istediğiniz zaman bir hesabı takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Profillerde, ayarlarına bağlı olarak kişiye Mesaj gönderme veya E-posta gönderme seçeneklerini de görebilirsiniz . Profiller, arşivlenmiş hikayelerle birlikte bir konum ve bağlantı içerebilir. Bu hesapları aramak ve sizin de bildiğinizi kimlerin takip ettiğini kontrol etmek için takipçilerle ilgili alanlara dokunun.

Aşağıda profilin Instagram içeriği için sekmeler göreceksiniz:

  • Soldaki ızgara simgesi, tüm standart fotoğraf ve videolarının bir beslemesidir.
  • Oynat düğmesi bulunan Reels simgesi, kişinin tüm Reels toplar.
  • Sırada, tüm uzun videoların bir arşivi olan IGTV düğmesi var.
  • Sağdaki simge, hesabın etiketlendiği resimleri toplar.

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Özellikle, Instagram profilinizi özel olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, yalnızca onayladığınız kişilerin gönderilerinizi görebileceği anlamına gelir. Biri sizi takip etmek istediğinde, onayladığınız bir istek göndermesi gerekir, yoksa sayfanızda pek bir şey göremezler. Instagram’ı daha özel hale getirmenin sadece bir yolu.

Son olarak, profillerdeki mavi onay işaretine dikkat edin. Bu, doğrulanmış bir profil anlamına gelir; bu, Instagram’ın aslında bu kişinin bir sahtekar değil, halka açık bir kişi olduğunu onayladığı anlamına gelir.

 Ana Sayfa

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram’da bazı hesapları takip ettiğinizde Ana Sayfa sekmeniz çok daha canlı bir yer haline gelecek. Üzerinde, takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini göreceksiniz. Bunlar, insanların profillerine gönderdiği resimler ve videolar ile tamamını görüntülemek için dokunabileceğiniz IGTV videolarının önizlemelerini içerir.

En üstte Instagram, görmeniz için yeni bir hikayesi olan kişilerin profil resimlerini gösterir. Birine dokunduğunuzda hikayeleri izlemeye başlayacaksınız. O kullanıcının hikayesinin sonraki bölümüne atlamak için ekranın sağ tarafına dokunabilir veya o kişiyi tamamen atlamak için sağdan sola kaydırabilirsiniz. Hikayeler, takip ettiğiniz herkesin sonuna ulaşana kadar, çeşitli noktalarda araya reklamlar girinceye kadar devam edecek.

Sağ üstte Mesajlar simgesini göreceksiniz. Bir veya daha fazla hesapla yeni bir doğrudan mesaj başlatmak veya mevcut mesajlarınızı görüntülemek için buna dokunun. Ayrıca kullanabilirsiniz Odaları Görüntülü sohbete.

Diğer Instagram Sekmeleri

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram’ın arayüzünde bilmeniz gereken başka sekmeler ve düğmeler var. Yeni takipçiler, bahsetmeler ve benzerleriyle ilgili bildirimleri göreceğiniz Etkinlik sayfasını açmak için üst kısımdaki kalp düğmesine dokunun .

Alt gezinme çubuğunda, ortada bir Reels düğmesi var. Instagram’ın beğeneceğinizi düşündüğü bir Reels beslemesini açmak için buna dokunun. Daha fazlasını görüntülemek için bunlar arasında kaydırabilirsiniz; Geçerli müziği kullanan diğer Reels’ları yorumlamak, paylaşmak veya görmek için sağ alt köşedeki simgelere dokunun.

Reels sekmesinin sağında , platform üzerinden satılan çeşitli ürünleri satın alabileceğiniz bir Mağaza sekmesi bulunur.

Son olarak, sayfanızı açmak için sağ alt köşedeki Profil simgesine dokunun . Burada profilinizi düzenleyebilir ve sayfanızın nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz. Kayıtlı gönderileriniz ve Ayarlar menüsü de dahil olmak üzere çok daha fazlasına erişmek için sağ üstteki üç satırlı menü düğmesine dokunun

Instagram’da Paylaşım Nasıl Yapılır?

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram’a yeni bir gönderi yüklemek için ekranın sağ üst köşesindeki Artı simgesine dokunmanız yeterlidir . Bu, yeni bir fotoğraf veya video çekmenize veya telefonunuzun galerisinden mevcut bir resmi yüklemenize olanak tanır. Bir gönderiye birden fazla resim de ekleyebilirsiniz. Instagram nedir?

Fotoğrafınızı çektikten sonra sadece bir dokunuşla Instagram’ın birçok filtresinden birini uygulayabilirsiniz. Daha fazla kontrol istiyorsanız, Düzenle sekmesini kullanarak manuel olarak değişiklik yapmayı deneyin.

Son olarak, son ekranda resminize bir başlık ekleyebilir, kişileri etiketleyebilir, isterseniz konumu işaretleyebilir ve diğer sosyal ağlarda paylaşıp paylaşmayacağınızı seçebilirsiniz. Yorumları devre dışı bırakmak veya beğeni sayısını gizlemek gibi daha fazla araç için Gelişmiş Ayarlar’a dokunun. Paylaş’a bastığınızda , resminiz profilinizde ve takipçilerinizin beslemelerinde görünecektir.

Hikayeler, Reels ve Canlı Yayın

Instagram Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yeni bir gönderi oluşturmak için Artı düğmesine dokunduktan sonra Hikaye, Reels veya Canlı olarak değiştirmek için alttaki sekmeleri kullanabilirsiniz.

Açık Story yaratıcısı, sol alt taraftaki filtreler, artı bir ton seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bir fotoğraf çektikten sonra, müzik, çıkartma, metin ve daha fazlasını eklemek için en üstte daha fazla yardımcı programınız olacak. Alt kısımda, hikayenizi kimlerin göreceğini seçmek için Hikayeniz veya Yakın Arkadaşlar’a dokunabilirsiniz .

Reels, daha önce belirtildiği gibi kısa TikTok benzeri videolar oluşturmanıza izin verir. Ve Live, isterseniz çeşitli filtreler kullanarak takipçilerinize gerçek zamanlı olarak yayın yapmanızı sağlar.

Instagram’ın Amacı Ne?

Etrafta bu kadar çok sosyal ağ varken Instagram kullanmanın amacının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Instagram’ın ana özelliği, bir akıllı telefonla çekmesi çok kolay olan fotoğraf ve videolara dayanmasıdır.

Çevrenizdeki dünyayı paylaşmak için bir kamera taşımanız gerekmez; sadece bir fotoğraf çekin, bir filtre uygulayın ve hazırsınız. Video da benzer şekilde basittir. Herkes kendi hızlı bir videosunu kaydedebilir ve potansiyel olarak viral olabilir veya özel ekipman olmadan arkadaşlarına yayın yapabilir.

Ortalama bir insan için bir endişe olmasa da, Instagram’ı bir reklam aracı olarak kullanmak da oldukça yaygındır. Bazı Instagram kullanıcıları, yalnızca takipçi oluşturmak için tasarlanmış fotoğrafları paylaşarak takipçi toplamak için hizmeti kullanır. Daha sonra , yol boyunca yaygın Instagram altyazılarını kullanarak bloglarını tanıtıyorlar veya para kazanmak için ürün satmaya çalışıyorlar.

Bir şirketin gönderinin görünmesi için ödeme yaptığını belirtmek için bu gönderilerde genellikle #ad , #sponsorlu veya benzerlerini görürsünüz.

Fotoğrafçılığı umursamıyorsanız bile, Instagram’ı (başkalarını takip ettiğiniz ancak gönderi paylaşmadığınız) bir “gizli gezen” olarak kullanmak tamamen sorun değil. Arkadaşlarınıza ayak uydurmanın eğlenceli bir yolu olabilir ve birçok ünlü de hikayeler aracılığıyla hayatlarına bir bakış atıyor.

Gerçek hayatta tanıdığınız kişileri takip etmek istemiyorsanız, en sevdiğiniz grup üyelerini, spor yıldızlarını ve benzerlerini takip etmeyi deneyin.

Artık Instagram’ın Ne Yaptığını Biliyorsunuz

Instagram’ın ne olduğuna, hizmetin nasıl çalıştığına ve neden denemek isteyebileceğinize dair bazı temel bilgilere üst düzey bir bakış attık. Instagram’ın çeşitli özelliklerinde ustalaşmak için daha çok şey var, ancak artık en azından onu nasıl kullanmaya başlayacağınızı biliyorsunuz. Bu içeriğimizde Instagram nedir bundan uzunca bahsettik. Instagram nedir ve nasıl çalışır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu