Tiktok Takipçi Satın Al

İklim Değişikliği Sıtma Vakalarını Etkileyecek

Bir yerlerde işler iyiye gidecek, bir yerlerde işler daha da kötüleşecek

İklim değişikliği sıtma salgınlarını daha da kötüleştirebilir mi? Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma iki fikir sunuyor. Araştırmacılar sıcaklığın sivrisineklerin hastalık aktarma yeteneğini nasıl etkilediğini inceledi.

Daha önce bilim insanları artan sıcaklıkların sıtma riskini önemli ölçüde artırdığına inanıyordu. Bu çalışma daha incelikli bir tablo ortaya koyuyor. Bazı bölgelerde görülme sıklığında artış görülürken bazılarında ise azalma görülebilir.


Çalışma sıcaklık ve sıtma arasındaki karmaşık ilişkiyi vurguluyor. Sivrisinek ömrü, parazit gelişimi ve genel sıtma bulaşması sıcaklığa bağlıdır. Şaşırtıcı bir şekilde çalışma, parazit gelişiminin sıcaklığa önceden düşünülenden daha az duyarlı olabileceğini buldu.

Bulgular potansiyel bir umut ışığı sunuyor: Isınmanın bir sonucu olarak sıtmada beklenen artış, özellikle soğuk bölgelerde daha az şiddetli olabilir. Bu, sivrisineklerin ve sıtmanın ekolojisi hakkındaki eski varsayımlara meydan okuyor.

Diğer bölgeleri ve dang humması veya Zika gibi hastalıkları incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu