Tiktok Takipçi Satın Al

Huawei, Android ve Windows Rakip Olacak İşletim Sistemi openEuler’i Yayınladı

Huawei, CentOS tabanlı bir Linux dağıtımı olan openEuler isimli yeni işletim sistemini yayınladı.

Huawei bunu söylemese bile, dağıtımın ARM ve x86 için optimize edilmiş olması, kağıda Android ve Windows‘un yerini almak için mükemmel bir aday olmasını sağlıyor.


ABD ve Çin arasındaki çatışma devam ederken, Huawei artık Amerikan yazılımlarına bağlı kalmamak için kalıcı çözümler arıyor. Bu nedenle, openEuler projesinin lansmanını, oldukça teknik bir basın bülteniyle , firmayı bu hedefe götürmesi gereken adımlardan biri olarak yorumlayabiliriz.

openEuler nedir? Proje, Linux CentOS’tan türetilen EulerOS’un açık kaynaklı bir çeşididir ve paketlerin %100’ü her ikisi de x86 (Intel işlemcili PC) için optimize edilmiştir. ARM64’e ek olarak (akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar tarafından kullanılan mimari).

Huawei openEuler: Android ve Windows’un yerini alacak ciddi bir aday mı?

Gizchina’da yer alan habere göre openEuler; Android ve Windows’un yerine geçebilecek oldukça ciddi bir aday konumunda bulunuyor. Bununla birlikte henüz şirket tarafından doğrulanmış herhangi bir bilgi bulunmadığını da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla bu tür değerlendirmeler için şirketten gelecek resmi açıklamaları beklemek daha doğru bir hamle olacaktır.

Huawei, Android ve Windows Rakip Olacak İşletim Sistemi openEuler'i Yayınladı

Android ve Windows‘un yerini almak için ciddi bir adayla karşı karşıya olduğumuz izlenimine sahibiz. Ancak şimdiye kadar şirket tarafından doğrulanmış hiçbir bilgimiz yok. Bu yüzden şirketin haberlerini takip edeceğiz.

Mayıs ayında gelen Amerikan yasağı nedeniyle Huawei’nin 2019 yılı oldukça karmaşık bir yıl geçirdiğini belirtmek gerekir. Şirket her yıl büyümeyi başardı, ancak 2020 için beklentiler daha karmaşık. 

Huawei yöneticilerinden Eric Xu, çalışanlara şirketin 2020’de Varlık Listesinde kalacağını belirten bir Yeni Yıl mesajı yayınladı. Yönetici, Huawei’nin ilk yarısındaki kadar hızlı büyümeyeceğini belirtti. Şirket, 2019 yılında geçen yıla göre %18 satış artışı elde etti. Son olarak Windows ve işletim sistemleri ile ilgili haberleri yazılım haberleri kategorisinden takip edebilirsiniz.

:: Windows 10 İçin Büyük Güncelleme Yolda

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu