Tiktok Takipçi Satın Al

Huawei Kirin 990 ve Kirin 990 5G’yi Duyurdu!

Berlin’de düzenlenen IFA 2019’da Huawei güçlü yeni telefon işlemcileri olan Kirin 990 ve Kirin 990 5G Tanıttı.

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın en büyük elektronik fuarı olan IFA , Huawei’nin amiral gemisi telefonlarının en büyüğü olan Mate tanıtmak için seçtiği yerdi. 2019’da durum böyle olmayacak. Münih’te, piyasaya sürülecek olan 19 Eylül’e kadar serideki en son Mate 30’u görmeyeceğiz. Bunun yerine Huawei, gelecek mobil ürünlerini Kirin 990 yonga setini güçlendirecek olan yeni nesil işlemcisini tanıttı.


7nm’lik ultraviyole litografi (EUV) işlemiyle inşa edilen Huawei, yeni entegre çipinin Qualcomm’un Snapdragon 855 + X50 5G modeminden daha küçük olduğunu ve daha kompakt 5G akıllı telefonlara olanak tanıdığını söyledi. Kirin 990 5G, aynı zamanda 10 milyardan fazla transistöre sahip dünyanın ilk mobil SoC’sidir ve güç tüketiminde daha verimli olmasını sağlayacağı söylendi.

Kirin 990 ve Kirin 990 5G Hakkında Bazı Özellikler:

Ancak, Kirin 990 ile ilgili belki de en heyecan verici olan şey aynı zamanda ilk tam frekanslı 5G SoC olmasıdır. Hem bağımsız mimarileri ve TDD / FDD tam frekans bantlarını destekleyecektir. Kirin 990, hem SA hem de NSA mimarilerinde 6 GHz 5G ağlarını destekleyen gerçek bir birleşik tasarımdır. Qualcomm, Samsung ne de Apple birleşik yonga tasarımına sahip değil. Huawei bu alanda bir ilke imza atmış olacak.

Huawei Kirin 990 ve Kirin 990 5G'yi Duyurdu!

Kirin 990 5G, 10,3 milyar transistöre sahip 7nm okta çekirdek bir yonga setidir. Sırasıyla 2.86GHz, 2.36GHz ve 1.95GHz saat hızında çoklu görev yürütmeyi optimize etmek için iki büyük, iki orta ve dört küçük çekirdeği kullanıyor. Kirin 990 5G, aynı zamanda mobil oyunlar için bol miktarda güç sunması için gereken 16 çekirdekli Mali G76 grafik işlemcisinin yanı sıra bant genişliğini yüzde 15’e kadar azaltmak için yerleşik akıllı önbellek depolar.

Mobil fotoğrafçılığa da yardımcı olmak için, yeni bir beşinci nesil Çift ISP, DSLR düzeyinde donanım gürültüsü azaltma ve blok eşleştirme ve 3D filtreleme özelliklerine sahiptir. Huawei markalı telefon kameraları zaten düşük ışıkta çarpıcı sonuç veriyor, ancak daha da geliştirilebilecek gibi görünüyor. Çift etki alanı gürültü azaltma, video yapımında ve kare kare AI renk ayarlarında kullanım için de geçerli olacak.

5G modemin uygulanmasının yanı sıra, Kirin 990’da ki en büyük değişiklik NPU veya Sinir İşleme Ünitesi olacak. Temel özelliklere kadar, Facebook’un Caffe2 ve Google’ın TensorFlow gibi makine öğrenim çerçevelerinin can damarı olan vektörel matematik için optimize edilmiş bir işlemci.

Huawei Kirin 990 ve Kirin 990 5G'yi Duyurdu!

Qualcomm’un AI Motoru, Samsung’un Yapay İşlem Ünitesi ve Apple’ın A12 Bionic’i, farklı araçlarla aynı amaçlara ulaşıyor. Huawei, Cambricon tarafından tasarlanan Kirin 970 ve 980’deki NPU’nun geliştirmiş versiyonları olarak bahsediyor. Kendi yetiştirdiği Da Vinci mimarisini olarak tanıttığı Kirin 990 ve Kirin 990 5G hakkında iddialı konuşuyor.

Bununla birlikte, Huawei tarafında hala biraz endişeler var. Kirin 990, hem CPU hem de GPU elemanları için Arm’ın yonga tasarımlarına büyük ölçüde güveniyor. Fakat Huawei İngiliz yonga tasarımcısı ile ilişkisi, ABD’nin Çin’e yaptırım uygulamasından dolayı bu yılın başlarında kargaşaya yol açtı.

Huawei 19 Eylül’de Münih’te düzenlediği basın etkinliğinde Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro amiral gemisi telefonlarının duyurulmasını bekliyoruz. Muhtemelen 5G modelinde belki de sadece Pro 5G olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu