Tiktok Takipçi Satın Al

Hızlı Bir Wordpress Sitesi İçin: WP Fastest Cache

Son Google algoritma güncellemesi ile birlikte şirket, web sitelerinin hızlarını ön plana alarak sıralamalarda değişikliği gidildi.

Sunucularda oluşan yükün azaltılması ve bant genişliğinin daha az kullanılması amacıyla oluşturulmuş özel bir mekanizmaya WP Cache denir.


Özellikle resim, CSS ve farklı nesnelerin web sitelerini yavaşlattığı bilinmektedir. WordPress Cache tam da bu noktada geçici bir saklama mekanizması oluşturarak, web sitelerinin çok daha hızlı bir şekilde hizmet sunmasını mümkün kılmaktadır.

Şayet web sitenizin performansını artırmayı istiyorsanız, WP Cache mekanizmasından yararlanabilirsiniz. Blog ve web sitesi hızlandırmanın en mantıklı yolu olarak karşımıza çıkan bu özel mekanizma, etkili bir ön bellek özelliğine de sahiptir. Böylece web sitesi projelerinin dijital dünyada çok daha güçlü bir şekilde var olmaları da mümkün olmaktadır.

Google’ın PageSpeed testinde yer alan CLP, CLS, FCP ve FID gibi hız değerlerini düzeltmek adına bazı güncellemeler ve revizeler gerekebiliyor. Wordpress sitesinin açılış hızı ve sayfa aralarında gezerken sitenin bu değerleri yüksek puanlarda olması gereklidir. Aksi halde Google’ın gözünde siteniz yavaş gözüküyor ve kullanıcı deneyimini minimuma indirmiş oluyorsunuz. Bu değerleri artırmak için ise elbette ilk akla wp cache eklentisi geliyor.

Eğer bir Wordpress sitesine sahipseniz ve siteniz normalden daha yavaş açılıyor, kullanıcı deneyimi düşük ise bu durumda WP Fastest Cache eklentisini önerebiliriz.

WP Fastest Cache Eklentisi

WP Fastest Cache, ziyaretçiler tarafından önbelleklenen ve erişilen hızlı bir şekilde oluşturulmuş CSS, Javascript ve HTML dosyaları oluşturarak web sitenizin sayfa yükleme süresini azaltmaya yardımcı olan bir Wordpress eklentisidir.

Bir WordPress web sitesi PHP ve MySQL aracılığıyla oluşturulduğundan, sayfa sunucudan her istendiğinde RAM ve işlemci kullanımı gerektirir. Bu istek sürekli hale geldikçe sunucunuz yorulur ve işlem yapamaz halde takılabilir. Bu, yükleme süresini yavaşlatır ve kullanıcının bilgisayarına veya aygıtına ve ayrıca veritabanına daha fazla çaba harcar. Ancak, bir önbellek sistemi ile sayfa bir kez oluşturulur ve ardından statik bir HTML dosyası olarak saklanır, böylece her yeni ziyaretçi için yükleme süresi azalır.

Önbelleğe alma, aynı sayfayı isteyen sayfalarımızın her birinin aşağıdaki kullanımlarına görüntülenen HTML dosyalarını geçici olarak kaydetmeyi içerir. Bu şekilde, sunucunun sayfayı yazmak için tüm süreci tekrar etmesi gerekmez, bu da kullanıcının gösterilme hızını hızlandırır.

Birçok benzer wp cache optimizasyonu eklentisi ile karşılaştırıldığında, bazıları WP Fastest Cache’i eğlenceli bir şekilde basit buluyor. Ancak, bu sadece tasarım düzeyinde görünüşte doğrudur. Gerçekte, bu eklenti birçok rakip araçtan daha ayrıntılı kontrol sunar, bu nedenle esnekliğine güvenebilirsiniz.

WP Fastest Cache Kurulumu

  • İlk olarak Wordpress Admin Paneline giriş yapın.
  • Ardından sol menüden Eklentiler’e tıklayın ve Yeni Ekle’ye tıklayın.
  • Arama çubuğuna “WP Fastest Cache” yazın.
  • Açılan sayfada “Şimdi Yükle” düğmesine tıklayın.
  • Eklentiyi aktif hale getirmek için şimdi Etkinleştir etiketli düğmeye tıklayın. Bunun kurulum adımlarını tamamladığını ancak henüz önbelleğe almayı etkinleştirmediğini unutmayın.
  • Sonrasında eklenti ayarlarına giderek siteniz için gerekli wp cache ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Hızlı Bir Wordpress Sitesi İçin: WP Fastest Cache

Nasıl Çalışır?

WP cache eklentisi site hızlarını ve performansını artırmaya yardımcı olmak için büyük ölçüde önbelleğe alma teknolojisini kullanmaktadır. Önbelleğe almanın çeşitli biçimleri vardır, ancak sürecin arkasındaki temel mantık, sistem kaynaklarının tüketimini azaltmak ve sayfa yükleme sürelerini artırmak için erişilen site verilerini düzenli olarak depolamaktır.

WP Fastest Cache’nin ücretli sürümü bir lisanslama modeliyle birlikte sunuluyor. Her lisans tek bir web sitesi için kullanılabilir. Ücretli aboneliğe dayalı birçok hizmetten farklı olarak, eklentiyi kullanmak için yalnızca bir kerelik bir ücret vardır. Tabii ki, ücretsiz sürümü ile birlikte de çok faydalı önbellekleme ve hızlandırma ayarlarını kullanabilirsiniz.

HTTP İstekleri

WordPress sitenize barındırma hizmeti sunan sağlayıcınız, farklı konumda bulunurken, ziyaretçileriniz de farklı konumda bulunabilir. Böyle zamanlarda ziyaretçiye verinin ulaşması için http isteği geldiği zaman web sitenize ait tarayıcıya yoğun bir yük binecektir. Tam da bu noktada devreye WordPress Cache girecektir. Zira WP Cache; http isteklerine hızlı bir şekilde yanıt vermek noktasında profesyonel çözümler sunmaktadır.

WordPress önbellekleme özelliği sayesinde ziyaretçi sayfanızı ziyaret ettiğinde geçici bellek üzerinden ulaşmak istediği sayfalara ulaşacaktır. Böylece web sitenize ait tarayıcıya aşırı bir yük binmeyeceği için sitenizin hızında belirgin bir artış da gözlenmektedir. Üstelik WordPress Cache işlemi oldukça pratik bir şekilde uygulanabilen bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son olarak Google’ın PageSpeed ​​veya Gtmetrix gibi performans derecelendirme araçları, web sitenizin performansını hızlandırmak için genellikle önbelleğe almanın kullanılmasını önerir. Mevcut eklentiler genellikle oldukça karmaşıktır, ancak şaşırtıcı bir şekilde WP Fastest Cache, karşılaştırıldığında oldukça basit bir arayüze sahiptir. Eklentinin kurulumunda ve ardından WordPress web sitenizi optimize etmek için sıklıkla kullanılan seçeneklerde size yol gösterecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu