Tiktok Takipçi Satın Al

Gzip Nedir ve Nasıl Kurulur?

Bu makalemizde sizlere Gzip’in ne olduğunu ve nasıl kurulacağını detaylı olarak anlatıyoruz. Detaylar makalemizde…

Gzip, bir dosya formatının sıkıştırılması, açılması amacıyla kullanılan bir uygulamadır ve bir diğer adı da GNU Zip’tir. Bu uygulama sayesinde yüksek boyutlu dosyaların küçültülmesi işlemi gerçekleştirilir ve dosya boyutundan ekonomiklik sağlanır. Sıkıştırılan dosyalar da bulundukları yerde daha az yer kaplamaktadır.


Günümüzde SEO oldukça önemlidir ve SEO kapsamındaki en önemli konulardan bir tanesi de site hızıdır. Hızı yüksek olan siteler, SEO açısından birkaç adım öndedir. Bu sebeple de web sitelerinde Gzip sıkıştırması yapılması gerekmektedir. Bir web sitesinde Gzip sıkıştırmasının etkin hale getirilmemesi durumunda, çeşitli hız testi araçları hata vermektedir. Bu durum, SEO açısından oldukça olumsuzdur. Bu nedenle, Gzip etkinleştirmesi yapılmalıdır.

Gzip Nedir ve Nasıl Kurulur?

Gzip Nasıl Kurulur?

Tüm web sitelerinde, sitenin ve sayfaların açılma hızı oldukça önemlidir. Hem kullanıcı deneyimi açısından, hem de SEO açısından web sitesinde sayfaların açılma hızı maksimum seviyeye getirilmelidir. Bunun için gerçekleştirilecek işlemlerden bir tanesi de; Gzip etkinleştirmesini yapmaktır. Gzip sıkıştırmasının yapılması sayesinde  web sayfalarında boyut azaltılması yapılabilmektedir. Bu da açılma hızına pozitif bir katkı sağlamaktadır.

Gzip sıkıştırmasının yapılabilmesi için öncelikle eklentinin indirilmesi gerekmektedir. Eklenti indirildikten sonra da WinRar aracılığı ile sıkıltırılmış olan program çıkartılmalıdır. Daha sonra da çıkartılan klasör, FTP yönetici aracılığı ile …/wp-content/plugins dizinine gönderilmelidir. Daha sonra da söz konusu sitenin admin panelinden Eklentiler bölümüne girilmeli ve eklenti aktif edilmelidir.

Gzip Nedir ve Nasıl Kurulur? Gzip Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu