GTA 5 Sistem Gereksinimleri

2013 yılında Rockstar Games tarafından oyunculara sunulan GTA 5‘in sistem gereksinimlerine göz atalım. İşte GTA 5 sistem gereksinimleri ;

Bu yazıda GTA 5’i sorunsuz ve rahat bir şekilde oynayabilmeniz için ihtiyacınız olan gereksinimlerin en ince ayrıntılarına kadar her detaydan bahsettik. Umarız oynarken zevk aldığınız bu oyunu kolay ve kısa yoldan oynamanıza yardımcı olur.

Öncelikle minimum, maksimum gereksinim fark etmeksizin oyunu DVD ile kurmanız gerekmektedir. Oyun, minimum ve maksimum gereksiniminde DirectX 10’a %100 uyumlu modeller içermektedir. GTA 5 sistem gereksinimleri donanımsal olarak biraz fazla özellik istiyor diyebiliriz.

Oyun, minimum düzeyde 65 GB boş depolama ve Windows Vista 64 Bit Service Pack 2 ve üzeri 64 Bit Windows İşletim Sistemi gerektirirken maksim düzeyde 72 GB boş depolama ve Windows 7 64 Bit Service Pack 1 ve üzeri 64 Bit Windows İşletim Sistemi gerektirmektedir. Minimum düzeyde 4 GB bellek gerektirirken maksim düzeyinde bu rakam 8 GB’dır. Yeni bilgisayar toplayan kişiler “GTA 5 kaldırır mı?” soruları soruyorlar.

Bazı oyun firmaları, oynadığınız oyundan maksimum düzeyle zevk alabilmeniz için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Örneğin; maksimum seviyedeki gereksinimleri karşılayan bilgisayarlarda, oyunu akıcı ve 1080p düzeyde oynayabilirsiniz. Ancak oyunu 800×600 çözünürlükte ve tüm ayarların kısık olduğu, 15 FPS ile oynarsanız zevk alamayacağınızı düşünüyorlar. Dolayısıyla oynarken hem eğlenmek hem de zevk almak istiyorsanız oyun firmalarının sözlerini dikkate almakta fayda var.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 sistem gereksinimleri:  PC’de GTA 5 oynayabileceğiniz en ucuz grafik kartı bir NVIDIA GeForce 9800 GT’dir. Ancak, geliştiricilere göre önerilen grafik kartı bir NVIDIA GeForce GTX 660’tır. Grand Theft Auto V’yi (GTA 5) çalıştırmak için en azından bir AMD Phenom 9850 Dört Çekirdekli CPU gereklidir.

Oysa çalıştırmak için Intel Core i5-3470 önerilir. Grand Theft Auto V (GTA 5) için minimum bellek gereksinimi, bilgisayarınızda yüklü 4 GB RAM’dir. Mümkünse, Grand Theft Auto V’yi (GTA 5) tam potansiyeliyle çalıştırmak için 8 GB RAM’e sahip olduğunuzdan emin olun. Oyun dosyası boyutu açısından, en az 72 GB kullanılabilir boş disk alanına ihtiyacınız olacak.

Grand Theft Auto V sistem gereksinimlerini önerilen şekilde çalıştırmak için GeForce GTX 660 ile birleştirilmiş Core i5-3470 3.2GHz veya FX-8350 işlemciye ihtiyacınız var. Bu donanım ile yüksek grafik ayarlarında 1080p ekran çözünürlüğünde yaklaşık 60FPS elde etmeyi bekleyebilirsiniz.

Ayrıca 8 GB sistem belleğiniz olmalıdır. Bunu 1280×720 ekran çözünürlüğünde minimum sistem özelliklerinde oynamanın en iyi şansı, bilgisayarınızda en azından GeForce 9800 GT / Radeon HD 4870 grafik kartına sahip olması olacaktır. Minimum gereksinimleri karşılamak için gereken CPU, Phenom 9850 Dört Çekirdekli Black Edition / Core 2 Quad Q6600 2.4GHz işlemcidir. Bu PC ile düşük grafiklerde yaklaşık 30FPS elde edeceksiniz ve diğer Grand Theft Auto V grafik seçeneklerinden bazılarını ayarlamanız gerekebilir. Minimum sistem belleği 4 GB’dir. Bir DirectX 11 GPU’ya ihtiyacınız olacak.

GTA 5 Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
 • İşlemci: Intel Core 2 Dört Çekirdekli İşlemci Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Dört Çekirdekli
 • RAM: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)
 • Depolama: 72 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: %100 DirectX 10 uyumlu

GTA 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
 • İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
 • RAM: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
 • Depolama: 72 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: %100 DirectX 10 uyumlu

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Çalıştıracak Sistem

Bu veriler ve özellikler her yeni güncelleme ile değiştiğinden, oyunu en iyi şekilde oynamanız için yapılan yenilikleri ve tüm güncellemeleri takip etmeniz size fayda sağlamış olacaktır. Lafı fazla uzatmadan sizleri GTA V sistem gereksinimleri ile baş başa bırakalım.

Oyun, fare ve klavye kontrollerinin yanı sıra doku kalitesi, gölgelendirici, mozaikleme ve kenar yumuşatma gibi 25 farklı ayar dahil, PC’ye özgü birçok özelleştirme tercihi sunuyor. Ayrıca araç ve yaya trafiği kontrolü için nüfus yoğunluğu belirleyebilme özelliği, iki veya üç monitör desteği, 3D uyumu ve tak-çalıştır kumandalar için destek de seçeneklere dahil.

Ayrıca Grand Theft Auto V’in PC sürümüne 30 oyuncu ve 2 izleyici desteğiyle Grand Theft Auto Online da dahil. Grand Theft Auto Online’ın PC sürümü, Soygunlar ve Rakip modları da dahil olmak üzere konsollarda çıktığı tarihten beri yayınlanan tüm mevcut geliştirmeleri ve Rockstar’ın oluşturduğu içeriği de içeriyor.

Oyun içi dünyanın boyutu göz önüne alındığında, yükleme süreleri oldukça uzun olabilir. Yeterince büyük bir SSD’niz varsa, onu sıkmak iyi bir fikir olabilir. Her ne sebeple olursa olsun, MSAA’nın performans üzerinde çok büyük bir olumsuz etkisi vardır, bu yüzden FXAA’ya geçmek veya sadece kenar yumuşatmayı tamamen kapatmak değerli bir değişiklik olabilir. Post-FX kalitenin performans üzerinde de büyük bir etkisi vardır. Bu, çiçeklenme, HDR aydınlatma, ısı parıltısı ve diğer özel efektler gibi şeyleri içerir. Çimenler ve gölgeler, sisteminize çok fazla yük getirebilir.

Bunları önerilen ayarlarının bir veya iki adım altında tutmak, FPS’deki durumsal düşüşleri önlemeye yardımcı olur. Doku kalitesinin performans üzerinde küçük bir etkisi vardır, bu nedenle oyunun daha düşük bir sistemde düzgün görünmesini sağlamak istiyorsanız, doku kalitesini nispeten yüksek tutabilmelisiniz. Shader Kalitesinin düşürülmesi görseller üzerinde oldukça küçük bir etkiye sahiptir, ancak performansı artırabilir.

Bu içeriğimizde GTA 5 sistem gereksinimleri içeriğine göz attık. Grand Theft Auto V, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunudur. 17 Eylül 2013 tarihinde PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkmıştır.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Göz atın:   GTA 5'e Yepyeni Bir Harita Geliyor!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu