Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü’ne Aday Oldu

İsveç Parlamentosunun iki üyesi 17 yaşındaki Greta Thunberg’i bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

Jens Holm ve Hakan Svenneling, adını 31 Ocak gece yarısındaki adaylık döneminin sona ermesinden hemen önce sundular.

Geçen yıl Norveçli bir yasa koyucu tarafından aday gösterildi. Nobel Ödülü komitesinin kurallarına göre, “ulusal meclis üyeleri ve egemen devletlerin ulusal hükümetleri (kabine üyeleri / bakanları) ve mevcut devlet başkanları” aday gösterme için uygundur.

İsveçli iki milletvekili, aktivist Greta Thunberg’ü Nobel Barış Ödülü için aday gösterdi. Nobel Ödül Komitesi kurallarına göre herhangi bir ulusal meclisin ya da hükûmetin üyesi ile devlet başkanları, birini aday gösterme hakkına sahip.

Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü’ne Aday Oldu

Geçen yıl da Norveçli vekiller tarafından aday gösterilen Thunberg, çevre konusundaki çalışmalarıyla biliniyor. Thunberg’ün geçtiğimiz yıl dünya liderlerine hitap ettiği konuşması, bilindiği üzere büyük ilgi çekmiş ve dünya genelinde yankı uyandırmıştı.

obel Ödülü komitesi, ödülün açıklanmasından önce adayları yayınlamıyor, ancak Norveçli bir yasa koyucu üyesinin Hong Kong halkını Çin hükümeti tarafından totaliterciliğe karşı cesur direnişleri için aday gösterdiği biliniyor.

Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü'ne Aday Oldu

Temsilci, Oslo’dan Guri Melby, adaylığını destekleyen bir açıklamada , “Her gün konuşma özgürlüğü ve temel demokrasiyi savunmak için hayatlarını ve güvenliğini riske atan Hong Kong halkını Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdim Umarım bu harekete daha fazla teşvik olur: #StandWithHongKong.”

Nobel Ödül Komitesi adayları açıklamıyor

Holm ve Svenneling, Associated Press’e , Thunberg “politikacıların iklim krizine gözlerini açmaları için çok çalıştıklarını” ve “emisyonlarımızı azaltma ve Paris Anlaşmasına uyma eylemleri de barış yapma eylemi olduğunu” söylüyorlar.

Geçtiğimiz Eylül ayında, New York’taki BM İklim Eylem Zirvesi’ne, “Nasıl cüret edersiniz! Hayallerimi ve çocukluğumu boş sözlerinle çaldın. ”Ve ünlü bir şekilde Amerika’nın şu anda imparator başkanını binanın dışına baktı. Tek başına bu cesur hareket için, bu yılki Barış Ödülünü kazanmayı hak ediyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Hızlı Bir Wordpress Sitesi İçin: WP Fastest Cache
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu