Google, Haziran Ayından İtibaren Chrome Uygulamalarını Kapatacak

Google, yaptığı açıklamada, Haziran ayından itibaren Chrome uygulamalarını aşamalı olarak kaldırmaya başlayacağını ve iki yıl içinde yavaş yavaş azaldığını söyledi.

Bununla birlikte, Chrome uzantıları yayınlanacak. Google, bir blog yazısında, Mart ayında yeni Chrome uygulamalarını kabul etmeyi durduracağını söyledi. Mevcut uygulamalar Haziran 2022’ye kadar geliştirilmeye devam edilebilir durumda olacak.


Önemli tarihler, Google‘ın Windows, Mac ve Linux platformlarındaki Chrome Uygulamaları desteğini sona erdireceği bu yılın Haziran ayında başlayacak.

Google aslında dört yıl önce 2018’de Windows, Mac ve Linux’ta Chrome uygulamalarını aşamalı olarak kaldıracağını söylemişti. Bundan etkilenen diğer platform, elbette, Google’ın uygulamaların geliştirildiği kendi Chrome OS ve Chromebook’larıdır. Chrome uygulamaları, bu platformda Haziran 2022’ye kadar desteklenecek ve Eğitim ve Kurumsal müşteriler için o yılın Aralık ayına kadar ekstra süre sağlanacak.

Google Chrome eklentileri, uygulamaların kaldırılmasından etkilenmeyecek

Google, Chrome uzantılarına yatırım yapmaya ve bunları desteklemeye devam edecek. Hem Chrome uygulamalarına hem de Chrome uzantılarına Chrome Web Mağazası üzerinden erişilebilir. Ancak Google’da “Chrome uygulamaları” aratmanız bile, Google’ın sizi götürdüğü bağlantının yalnızca uzantılar sayfası olduğunu fark edildi.

Google, Haziran Ayından İtibaren Chrome Uygulamalarını Kapatacak

Google’ın Chrome uygulamalarını kaldırması, Chrome eklentileri için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Yetkililer, hem kendilerinin hem de üçüncü taraf geliştiricilerin Chrome eklentileri için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Dolayısıyla kullanıcılar hem sahip oldukları eklentileri kullanmaya hem de yeni eklentilerle tanışmaya devam edecekler.

Google’a göre, Chrome uygulamalarının yerini, bir web sayfasının içindeki bir Chrome uygulamasının işlevini çoğaltan zengin web uygulamaları alacaktır. Google, şirketin geliştiricilerin Aşamalı Web Uygulamaları veya bir uzantı ile web uygulamasının bir kombinasyonunu oluşturmaya teşvik ettiği geliştiricilere yönelik bir geçiş sayfasına sahiptir , böylece uzantının web uygulamasının kullanıcı arayüzünü harici bir sayfadan yükleyebilmesi sağlanır. Google, Chrome uygulamaları birkaç yıl içinde veda ettiğinde bu web benzeri PWA’ların Chromebook’lar için devreye gireceğini düşünüyor.

:: Müjde: Wikipedia, Sonunda Türkiye’de Yeniden Açıldı!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu