Tiktok Takipçi Satın Al

Müjde: Wikipedia, Sonunda Türkiye’de Yeniden Açıldı!

Wikipedia sonunda yeninden açıldı. Tam 2,5 yıl aradan sonra dünyanın en büyük interaktif ansiklopedisi Wikipedia yeniden açıldı!

Wikimedia Vakfı, erişim yasağı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.


Yapılan başvuruda, Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi (AYM), Wikipedia kararını 26 Aralık’ta vermişti.

Yapılan ve sonuna gelinen davada Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Bu demek oluyor ki Wikipedia tekrardan Türkiye’de yayına devam etmek için son saatler içinde tekrar erişime açıldı.

Müjde: Wikipedia, Sonunda Türkiye'de Yeniden Açıldı!

Wikipedia yeniden erişiliyor

İhlal kararının 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alındığı öğrenildi. Bu karar ardından Wikipedia’nın yeniden erişme açılması bekleniyor. Karar yeni açıklandığından dolayı yeniden erişime açılacak olan Wikipedia’nın ne zaman açılacağı ise henüz netlik kazanmış değil. Wikipedia 2,5 yıllık erişim engelinden sonra tekrardan yayına devam edebilecek. Son olarak Wikipedia, 29 Nisan 2017’de engellenmişti.

Anayasa Mahkemesine taşınmasının ardından verilecek karar merakla beklenmeye başlamıştı. Mahkeme 6 üyenin red oyuna rağmen oy çokluğuyla Wikipedia’nın yeniden erişime açılması kararını verdi. Kararda erişim yasağının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını ve yasak gerektirecek vahim bir içeriğin de olmadığı belirtildi.

Müjde: Wikipedia, Sonunda Türkiye'de Yeniden Açıldı!

Kararın Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine gönderildiği ifade ediliyor. Ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na da gönerildi. Kararın kuruma ulaşması ile birlikte Wikipedia platformuna yeniden erişim sağlanacağı ifade ediliyor.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Türkiye’de 2.5 yılı aşkın süredir erişim engeli bulunan Wikipedia yeniden erişime açıldı. Türkiye’de 2.5 yılı aşkın süredir erişim engeli bulunan internet ansiklopedisi sonunda yeniden erişime açlıldı. Artık ülkemizden de “Özgür Ansiklopedi” sloganı ile yayın yapan internet sitesine erişim sağlanabiliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu