Facebook Cambridge Analytica Skandalı İçin 5 Milyar Dolara Para Cezası - TeknoDiot.com

Facebook’a Veri Skandalı İçin 5 Milyar Dolara Para Cezası

Abone Ol 

Cambridge Analytica veri kötüye kullanma skandalı Facebook’u 5 milyar dolarlık para cezasına çarptırdı.

takipçi satın al
takipçi satın al

ABD Federal Ticaret Komisyonu, yıllarca süren skandala ve diğer gizlilik konularına ilişkin soruşturmaları sona erdirerek, bugün Facebook ile 5 milyar dolarlık bir anlaşmayı resmen açıkladı. Bu FTC tarafından şimdiye kadar verilen en büyük ikinci para cezasıdır. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook’un dünyanın en büyük gizlilik ve veri ihlali cezası olmak üzere, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle 5 milyar dolar ceza ödeyeceğini duyurdu.

FTC tarafından yapılan anlaşmaya göre Facebook, kullanıcı verilerini üçüncü şahıslardan koruyamadığı, hesapları güvence altına almak için verilen telefon numaralarını kullanarak ve kullanıcılara yüz tanıma yazılımının devre dışı bırakma konusunda yalan söylediği için yasaları ihlal etti.

Facebook'a Veri Skandalı İçin 5 Milyar Dolara Para Cezası

Facebook’a rekor ceza

Facebook, 5 milyar dolar para cezası ödemek zorunda kalacak ve ayrıca işiyle ilgili bazı yeni kısıtlamaları kabul edecek. Geliştirilen her yeni ürün veya hizmetin zorunlu gizlilik incelemesini içerir ve ayrıca üçüncü taraf geliştiricilerin ve Facebook’un kullanıcı verilerini kullanmak isteyen uygulamaların amaçlarını kullanmak ve sertifikaları almak için de bulunur.

Ayrıca Facebook, bir blog yazısında, bu anlaşmanın, geçmişte yaptığı her şeyden farklı bir ölçekte olacak olan şirketin mahremiyetine karşı “daha ​​keskin bir dönüş” olacağını işaret ettiğini ekledi. Facebook ayrıca, yatırımcılara ihlali açıklamadığı için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Göz atın:   Spotify Politik Reklamları Duraklatacak!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu