Tiktok Takipçi Satın Al

Facebook’a Veri Skandalı İçin 5 Milyar Dolara Para Cezası

Cambridge Analytica veri kötüye kullanma skandalı Facebook’u 5 milyar dolarlık para cezasına çarptırdı.

ABD Federal Ticaret Komisyonu, yıllarca süren skandala ve diğer gizlilik konularına ilişkin soruşturmaları sona erdirerek, bugün Facebook ile 5 milyar dolarlık bir anlaşmayı resmen açıkladı. Bu FTC tarafından şimdiye kadar verilen en büyük ikinci para cezasıdır. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook’un dünyanın en büyük gizlilik ve veri ihlali cezası olmak üzere, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle 5 milyar dolar ceza ödeyeceğini duyurdu.


FTC tarafından yapılan anlaşmaya göre Facebook, kullanıcı verilerini üçüncü şahıslardan koruyamadığı, hesapları güvence altına almak için verilen telefon numaralarını kullanarak ve kullanıcılara yüz tanıma yazılımının devre dışı bırakma konusunda yalan söylediği için yasaları ihlal etti.

Facebook'a Veri Skandalı İçin 5 Milyar Dolara Para Cezası

Facebook’a rekor ceza

Facebook, 5 milyar dolar para cezası ödemek zorunda kalacak ve ayrıca işiyle ilgili bazı yeni kısıtlamaları kabul edecek. Geliştirilen her yeni ürün veya hizmetin zorunlu gizlilik incelemesini içerir ve ayrıca üçüncü taraf geliştiricilerin ve Facebook’un kullanıcı verilerini kullanmak isteyen uygulamaların amaçlarını kullanmak ve sertifikaları almak için de bulunur.

Ayrıca Facebook, bir blog yazısında, bu anlaşmanın, geçmişte yaptığı her şeyden farklı bir ölçekte olacak olan şirketin mahremiyetine karşı “daha ​​keskin bir dönüş” olacağını işaret ettiğini ekledi. Facebook ayrıca, yatırımcılara ihlali açıklamadığı için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu